S výhľadmi na Bratislavu. Roličky využili potenciál svahovitého terénu

Partneri sekcie:

Lokalita Vtáčnik je v posledných rokoch svedkom intenzívnej stavebnej činnosti. Svahovitý terén ponúka z každého miesta krásne výhľady na hlavné mesto. Projekt dostal zelenú zmenou územného plánu, ktorá Vtáčnik predurčila na obytnú funkciu zastúpenú bytovými domami. Roličky plne využili potenciál parcely a dominujú mu prostredníctvom umiernenosti.

Domy na Roličkách reagujú na okolie, ich urbanistické osadenie do terénu vychádza z prostredia a tvaru pozemku. Zámerom projektu bolo na jednej strane vo veľkej miere zabezpečiť súkromie pre užívateľov, na strane druhej využiť pekné výhľady na Bratislavu. Na tento účel sa domy „otvárajú“ smerom na mesto a do kopca.

Bočné fasády sú perforované minimálne. Do nich sú osadené malé átriá alebo lodžie, ktoré pomáhajú presvetliť hlboké dispozície. Zároveň umožňujú priečne vetrať denné časti bytu. Domy sú medzi sebou odsadené, vzniknuté priestory medzi nimi sa využívajú na terasy a zelené plochy.

Roličky
Projekt obsahuje 27 veľkometrážnych bytov usporiadaných v deviatich samostatných domoch.
Interiér jedného z bytov.
Pôdorys 1. NP.
Pôdorys 2. NP.
Rez.
Situácia.

Radové domy

Projekt obsahuje 27 veľkometrážnych bytov usporiadaných v deviatich samostatných domoch. Všetky domy sú prístupné jednou spoločnou vnútroareálovou cestou, sú zoradené líniovo. Na obidvoch koncoch sú ustúpené podľa vejárovitého tvaru pozemku. Každý dom má tri nadzemné poschodia a jednu spoločnú garáž umiestnenú v suteréne. Na každom poschodí je jeden byt priamo prístupný z výťahu.

Typologicky ide o rodinné domy, keďže v každom z nich sú tri byty. Dispozícia obytných jednotiek je rozdelená na tri základne celky. Denná zóna je smerovaná na juhovýchod – na maximum využíva celú šírku domov (10,2 m) tak, aby bol z obývačky, jedálne a z kuchyne výhľad na mesto. Nočná zóna má orientáciu na severozápad.

V strede bytu je vstup, technická časť a hygienické zázemie. Každá zóna má svoju lodžiu alebo átrium rôznej veľkosti dané podľa účelu využitia. Okrem toho má každý byt veľkú terasu prístupnú priamo z úrovne bytu alebo sa nachádza na streche domov (pre byty na druhom poschodí). Strešné terasy disponujú sprchou a letnou kuchyňou, ktoré sú zapustené (schované) do hmoty domov.

Zvyšok tvorí extenzívna zelená strecha a svetlíky, ktoré presvetľujú kúpeľne o poschodie nižšie. Byty na prízemí majú priľahlé pozemky alebo veľké zazelenené átriá. V každom byte je iba jedno stredové inštalačné jadro a jeden stĺp. Toto riešenie umožňuje veľkú variabilitu dispozícií. Interiéry majú vyšší technický a priestorový štandard, ako je bežný: svetlá výška v garážach je 3,3 m, v bytoch je to 2,9 m.

Projekt obsahuje 27 veľkometrážnych bytov usporiadaných v deviatich samostatných domoch.
Projekt obsahuje 27 veľkometrážnych bytov usporiadaných v deviatich samostatných domoch. | Zdroj: Tomáš Manina
Alexandra Müllerová (redakčná úprava)

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2021.