Guthaus, Bratislava

Guthaus je po takmer roku konečne skolaudovaný

Rezidenčný projekt developera Corwin na Račianskej ulici v Bratislave je konečne pripravený privítať majiteľov nových bytov.

Celý komplex, ktorý vznikol na mieste brownfieldu po bývalej parketárni, je od 1. februára prístupný verejnosti.

Projekt nemal šťastie na schvaľovanie, peripetie sa vliekli. „Prvý raz v histórii Corwinu sme zažili zlý úmysel reprezentovaný pár poslancami, ktorí sa ešte aj schovávali za občianske združenie Biely kríž. Napriek tomu, že sme projekt zásadne upravili, napríklad ho zmenšili a zlepšili aj pre okolie, aj pre rezidentov, nenašli sme spoločnú reč,“ objasnil Marián Hlavačka v rozhovore pre ASB. Guthaus bol dostavaný v marci 2022, na kolaudačné rozhodnutie čakal takmer rok.

Architektúra pochádza z pera medzinárodného štúdia Alles Wird Gut so sídlom vo Viedni a Mníchove. Ponúka spolu 292 jedno až štvorizbových bytov. Podľa informácií Filipa Gulana, projektového manažéra Guthausu je projekt vypredaný na 90%. 

Návrh ateliéru Alles Wird Gut zaujal predovšetkým prácou s balkónmi. Tie sú v prípade Guthausu jednak veľkým a funkčným priestorom, kam majú majitelia prístup z každej izby a ktorý prináša vysokú pridanú hodnotu, a zároveň výrazným architektonickým prvkom. Trojrozmerná fasáda Guthausu vďaka tomu nemá minimálne v Bratislave obdobu.

Guthaus, Bratislava
Guthaus, Bratislava | Zdroj: FB/ Stavby.online

Guthaus však nie je iba samotná budova, ale aj jej okolie. To vytvorili v spolupráci s berlínskou kanceláriou Man Made Land. Cieľom bolo priniesť do lokality nový verejný priestor, ktorý dokáže pritiahnuť aj ľudí zo širšieho územia. Celkovo pribudne 14 000 m2 kvalitného verejného priestoru nielen pre obyvateľov projektu.

„Okrem zeleného parku sú to aj cvičiská, ihriská, petanque, venčovisko psov a neodmysliteľné dažďové záhrady, ktoré zadržia všetku zrážkovú vodu na pozemku,“ vysvetľuje Filip Gulan.

Revitalizáciou brownfieldu po bývalej parketárni zmizol z Račianskej ulice zanedbaný priestor. V jeho susedstve má developer aj ďalší, oveľa rozsiahlejší pozemok – bývalý závod Palma, ktorý už mnoho rokov chátra. V spolupráci so svetoznámym dánskym urbanistickým ateliérom Gehl Architecs by z neho chcel vytvoriť modernú lokalitu s mixom funkcií.

Aktuálne má developer v ruke platné záväzné stanovisko mesta na prvú etapu Palmy, ktorá však hovorí len o výrobno-administratívnej funkcii, tak aby bola v súlade s existujúcim územným plánom, keďže kancelárie môžu byť súčasťou výrobných areálov. Na to, aby Corwin zrealizoval čo naplánoval, by sa musel v danej oblasti zmeniť územný plán. Marián Hlavačka sa pre ASB vyjadril, že v Palme by mala stáť aj prvá bytová drevostavba na Slovensku. Kedy sa bude môcť začať s výstavbou však vzhľadom na náročné podmienky nie je jasné.