Denisa Kureková

Je absolventkou odboru Architektúra a pozemné stavby na STU v Bratislave. Od roku 2002 spolupracuje s vydavateľstvom Jaga. Bola pri vývoji viacerých časopisov z portfólia vydavateľstva, participovala na vydávaní odborných publikácií i špeciálnych projektov. Od roku 2021 je šéfredaktorkou časopisu ASB.

Hovorí sa, že architektúra rodinného domu by mala v najväčšej miere odrážať individualitu jej obyvateľa. Nie vždy je to však na osoh. Posúďte sami.

Denisa Kureková Zuzana Kubalová -

Architektonické súťaže na Slovensku naberajú na objeme. Nie sú povinné pre žiadne typy projektov, a to ani tie verejné financované samosprávami či štátom.

Denisa Kureková -
Video

Vydávame prvé číslo časopisu ASB venované výlučne Bratislave. K tomuto neštandardnému kroku nás inšpiroval vývoj, ktorým Bratislava prechádza. Ak v nej nežijete a zavítate do nej len občas, nestačíte sa čudovať. Dokonca stačí, ak sa zdržujete len na trase práca – škola – domov (a tá akurát nejde cez centrum) a raz za čas zájdete „do mesta“. Bratislava rastie pred očami.

Denisa Kureková -

Keď sa hovorí, že budovy tvoria naše spoločné prostredie, je to z veľkej časti aj zásluhou ich fasád. No nie vždy sa invencia majiteľa stretne s pochopením verejnosti, či už odbornej, alebo aj tej laickej. A niekedy ide o level, ktorý ani hlava neberie.

Denisa Kureková -

Trh s bytmi stojí. Developeri hovoria, že práve takéto časy sú výzvami, ktoré nás posúvajú vpred. Ťažká doba vyžaduje viac kreativity. Možných smerov, kam sa uberať, je viacero. Bývať predsa treba, či je situácia dobrá, alebo zlá, či ľudia peniaze majú, alebo nie. Riešením môže byť nájomné bývanie, ktoré je potrebné. My sme si k nemu však stále nenašli efektívnu cestu.

Denisa Kureková -
Video

Laici v tom majú jasno. Developer je ten, kto nám príjemný výhľad z okna pokazí ďalšou budovou, ten, kto mení tvár mesta, ktoré sme od detstva poznali ako vlastnú dlaň, ten, kto si bez hanby pýta nehorázne peniaze za byt. Myslíme si, že majú kráľovské marže, že si s mestom môžu robiť, čo chcú, pretože majú peniaze. Tento stereotyp je v nás hlboko zakorenený, preto niekedy aj ľudia z fachu developera vnímajú len ako nutné zlo.

Denisa Kureková -