Fasády jednotlivých obytných blokov zdobia veľkoformátové umelecké diela – maľby imitujúce výšivky.

Staršie byty v Bratislave zdraželi takmer o 20 percent, kopírovali trend rastu novostavieb

Rozdiel medzi staršími bytmi a novostavbami predstavoval čiastku 1 095 eur za meter štvorcový.

Ceny starších bytov v Bratislave v medziročnom porovnaní vzrástli o necelých 20 percent. Kopírovali tak rast cien novostavieb, ktoré v hlavnom meste zdraželi podobným tempom. Vyplýva to z aktuálnej správy analytikov Bencont Instruments o vývoji cien starších bytov a nájmov v druhom kvartáli 2022.

Podľa nej priemerné nájomné medziročne vzrástlo o 5,7 percenta, pričom za posledné tri mesiace sa skokovo zvýšilo o 6,8 percenta. „Dôvodom je zrejme zvýšený dopyt zo strany cudzincov, ktorý vyvolala vojna na Ukrajine,“ uvádzajú analytici.

Počas druhého štvrťroka 2022 vzrástla priemerná cena bytov predávaných na sekundárnom trhu v Bratislave na 3 785 eur za meter štvorcový. Rozdiel medzi staršími bytmi a novostavbami predstavoval 1 095 eur za meter štvorcový.

„V medziročnom porovnaní tak ceny vzrástli o 19,1 percenta, zatiaľ čo v porovnaní s prvým štvrťrokom prišlo k skokovému nárastu o 6,8 percenta,“ konštatujú analytici. Ceny starších bytov sa tak podľa nich ťahali za novostavbami, ktoré pri raste o 22 percent dosiahli rekordnú cenu na úrovni 4 880 eur za meter štvorcový vrátane DPH.

Prenájom bytov

Zaujímavosťou druhého štvrťroka je podľa analytikov trh s nájomným bývaním.

„Zdá sa, že čísla za apríl, máj a jún naozaj potvrdzujú zvýšený dopyt po nájomnom bývaní v Bratislave. Zaznamenali sme významný pokles počtu ponúk na trhu v priebehu štvrťroka,“ uvádzajú s tým, že najvýraznejší pokles zaznamenali v kategóriách trojizbových, štvorizbových a päťizbových bytov. „Zatiaľ čo v prvom štvrťroku tieto kategórie tvorili 37,5 percenta ponuky, teraz to bolo už len 30,5 percenta,“ dodávajú.

To všetko malo vplyv aj na výšku nájomného, ktorá oproti prvému štvrťroku 2022 vzrástla skokovito o 6,8 percenta na 13,51 eura za meter štvorcový mesačne vrátane energií. „Medzikvartálny nárast tak bol dokonca vyšší ako medziročný rast, ktorý predstavoval len 5,7 percenta,“ konštatujú analytici.

Za nárastom nájomného podľa nich stojí vyšší dopyt, ale aj výpadok časti ponuky väčších bytov, ktoré z dôvodu nižšieho nájomného na meter štvorcový znižujú priemer. Priemerné nájomné s energiami pri jednoizbovom byte dosahovalo 518 eur, dvojizbovom 702 eur a trojizbovom 967 eur mesačne.

Trh s bytmi z druhej ruky je substitučným statkom k novostavbám. „Tie dlhodobo trpia nízkou ponukou v dôsledku nedostatočného počtu stavebných povolení v Bratislave. Nízka ponuka a vysoký dopyt prirodzene vedú k rastu cien nehnuteľností,“ vysvetľujú analytici s tým, že cena novostavieb za posledné tri roky vzrástla až o 61 percent.

Mnoho ľudí sa preto obracalo na sekundárny trh, kde sa cena bytov pohybovala o 20 až 30 percent nižšie. „To prirodzene spôsobovalo vyšší dopyt na tomto trhu a ceny starších bytov nasledovali novostavby. Za obdobie troch rokov tak ceny starších bytov vzrástli o 44 percent,“ dodávajú.

„Zatiaľ čo posledné roky boli mesačné výdavky na nájomné vyššie ako na hypotéku, v roku 2022 sa toto zmenilo a nájomné sa stalo lacnejšou alternatívou. Slováci aj naďalej budú silne preferovať kúpu nehnuteľnosti, no myslíme si, že trend smerom k nájomnému bývaniu sa týmto len odštartuje,“ hovorí hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

„Vzhľadom na zhoršenie dostupnosti bývania a všeobecnú makroekonomickú neistotu predpokladáme, že dopyt po vlastnom bývaní sa mierne ochladí. Na druhej strane stále vnímame obmedzenú novú výstavbu v Bratislave, čiže ponuka aj naďalej ostane výrazne oklieštená,“ uzatvára s tým, že predpokladajú spomalenie rastu cien nehnuteľností v Bratislave na nízke jednociferné čísla.

SITA