Bratislave priniesli prvé tri mesiace roka rast cien a 9 nových projektov

Bratislava
Zdroj: Shutterstock

Prvé tri mesiace roka 2022 priniesli na realitný trh v Bratislave opäť zvýšenie priemerných cien novostavieb a starších bytov.

Vojnový konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou znamenal koncom februára a v marci aj príchod státisícov ukrajinských utečencov na Slovensko, z ktorých cca 60-tisíc požiadalo o dočasné útočisko. V hlavnom meste má tento štatút priebežne vyše 11-tisíc ľudí, čo sa odzrkadlilo predovšetkým v záujme o nájom bytov.

Realitná spoločnosť Lexxus uviedla, že pokles medzi prvým kvartálom tohto roka a posledným kvartálom 2021 na trhu nájmov v Bratislave bol vyše 30 %. Na trhu je aktuálne menej než 2 600 bytov určených na prenájom. Slabšia je aj ponuka bytov v novostavbách, oproti minulému roku je chudobnejšia o takmer 20 %. Cena nového bývania sa naďalej zvyšuje.

Bratislava
Bratislava | Zdroj: Shutterstock

Priemerná cena voľných bytov ku koncu prvého kvartálu tohto roka dosiahla hodnotu 4 180 eur s DPH za m2. Realitná kancelária eviduje zvýšenie ceny a nové pokrízové maximum. Medzikvartálne sa cena zvýšila o 288 eur s DPH, respektíve o cca 7,4 %.

Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých bratislavských okresoch. Najvýraznejšie v okrese Bratislava II o 12,8 % oproti minulému kvartálu, naopak, najmenej sa zvýšila v okrese Bratislava III o 1,6 %. Stúpla aj cena predaných bytov, ktorá dosiahla úroveň 3 744 eur s DPH/m2 a medzikvartálne sa zvýšila o 174 eur s DPH, resp. 4,9 %.

Pocet volnych a predanych bytov v bratislavskych novostavbach
Počet voľných a predaných bytov v bratislavských novostavbách | Zdroj: Lexus

Väčšinu ponuky tvoria rozostavané byty

Podľa prvých údajov bolo na rezidenčnom trhu v ponuke ku koncu marca 2022 niečo vyše 1 560 nových bytov. V porovnaní s posledným kvartálom uplynulého roka ide o viac ako 3 % pokles, no v medziročnom porovnaní o takmer 20 % pokles.

Počas prvého kvartálu pribudlo na realitný trh hlavného mesta 9 nových projektov, pričom v štyroch prípadoch išlo o nové etapy v rámci už existujúcich projektov. V ponuke bolo ku koncu marca 636 nových bytových jednotiek, čo predstavuje v kategórii noviniek na trhu ponúkaných ako nová kvartálna ponuka oproti decembru 2021 nárast takmer o 30 %.

„Na bratislavskom realitnom trhu evidujeme celkom 67 projektov, teda o dva viac ako na konci minulého roka. Vyše 95 % z ponuky nových bytov predstavujú rozostavané byty,“ konštatuje realitná spoločnosť. Najviac bytov sa predalo v okrese Bratislava IV – 200 bytových jednotiek a najmenej už tradične v okrese Bratislava I –19 bytových jednotiek.

Vyvoj poctu bytov na prenajom v BA Q2 2019 Q1 2022
Vývoj poctu bytov na prenájom v BA Q2 2019 Q1 2022. | Zdroj: Lexus

Neistota z pandémie podporila predaj bytov

Na sekundárnom trhu s bytmi sa ponuka bytov zvýšila o takmer 4 %. Väčšinu ponuky tvorili byty pôvodne určené na investičné účely, ktoré sa ich majitelia rozhodli predať. Pozvoľný nárast objemu bytov na predaj na sekundárnom trhu počas prvých troch mesiacov zatiaľ ovplyvňovala otázka osobnej bezpečnosti či budúceho ekonomického vývoja. To viedlo časť vlastníkov k predaju bytov.

“SKY Park” Bratislava
“SKY Park” Bratislava | Zdroj: JAGA

Vplyvom nižšieho dopytu po nájmoch počas uplynulých dvoch pandemických rokov, niektorí majitelia bytov na prenájom často vykrývali časť či plné splátky hypotekárnych úverov z vlastných zdrojov.

„Vzhľadom na nestabilný ekonomický vývoj je kľúčovým faktorom v týchto rozhodnutiach neistota a z toho prameniaca naliehavosť redukovať svoje výdavky a racionálnejšie si nastaviť systém fungovania bežného života,“ spresnil manažér rizík Lexxusu Peter Ondrovič.

Graf vyvoja ceny bytov 1
Graf vývoja ceny bytov | Zdroj: Lexus

Priemerná cena na sekundárnom trhu dosiahla úroveň 3 773 eur s DPH/m2. Aj v tomto prípade stúpla takmer o 6 % alebo 205 eur. Priemerná cena rástla vo všetkých veľkostných kategóriách bytových jednotiek okrem päť- a viacizbových bytov.

Monika Voleková