7FCDA24C 1547 4439 B34E 145D50F7CB7B
Galéria(6)

Problémový projekt novej centrály Lidlu získal ďalšie povolenie. Od premeny Prievozskej ho delí len krôčik

Partneri sekcie:

V Bratislave postupne zanikajú nevzhľadné plochy a niekdajšie priemyselné areály, ktoré developeri premieňajú na administratívne či polyfunkčné súbory alebo nové obytné projekty. Transformáciou prejde aj jedna z nevyužívaných plôch medzi Prievozskou a Tučkovou ulicou, vedľa prevádzky rýchleho občerstvenia McDonald's. Naplánovaná je tu nová centrála známeho obchodného reťazca, jej vznik dnes postupuje zásadným povolením.

Na Prievozskej ulici, v blízkosti nového centra Bratislavy, postupuje v povoľovaní projekt polyfunkčnej budovy. V súčasnosti nejde o atraktívnu parcelu, nachádza sa tu len nevzhľadná zeleň, prevádzka rýchleho občerstvenia a neďaleko je umiestnená aj Pôdohospodárska platobná agentúra.

Celkovo však ide o zaujímavú lokalitu neďaleko vznikajúceho nového centra Bratislavy. Budúca zástavba sa bude totiž nachádzať len dva kilometre od jadra downtownu, pričom od budovy Nového Apolla na Prievozskej bude v pešej dostupnosti.

Na zarastenom pozemku by mala vzniknúť nová centrála známeho obchodného reťazca Lidl, ktorej zámer ohlásila v roku 2022 firma Kappa Trade, spol. s r.o. Jej konateľom bol jeden z najbohatších Slovákov, privatizér a oligarcha Vladimír Poór. Jeho osoba je väčšine Slovenska dobre známa. Vladimír Poór zbohatol najmä na privatizácii zásobníkov plynu Nafty Gbely za čias vlády Vladimíra Mečiara a rovnako je známe, že milióny do jeho firiem prúdili aj počas vlád Roberta Fica. 

Jediná vizualizácia projektu polyfunkčnej budovy – novej centrály Lidlu.
Jediná vizualizácia projektu polyfunkčnej budovy – novej centrály Lidlu. | Zdroj: Kappa Trade / EIA

Podľa aktuálnych informácií spoločnosť Kappa Trade zanikla v januári tohto roku. Aktuálne Poór profituje už len z jednej firmy, ŽOS Trnava s.r.o., v ktorej pôsobí spolu s jeho synom Martinom Poórom a ďalšími. Ide o spoločnosť venujúcej sa opravám železničných vozňov či strojárskej výrobe. 

Keď sme o tomto zámere informovali naposledy, pozemok už bol definitívne predaný zahraničnej renomovanej spoločnosti. Vladimír Poór pre Index uviedol, že prebiehajú posledné dohodnuté úkony pred prepisom v katastri. Podľa hovorcu Lidla tu je možné postaviť administratívnu budovu na základe zámeru obchodného reťazca, udiať sa tak môže v zmysle územného plánu. Lidl však tento projekt kúpi až v prípade, ak budú splnené všetky ich podmienky.

S projektom už súhlasilo aj hlavné mesto, keď v októbri roku 2022 vydalo na polyfunkčnú budovu súhlasné záväzné stanovisko. V máji tohto roku obdržal Stavebný úrad v Ružinove návrh na vydanie územného rozhodnutia od spoločnosti Ingproject s.r.o., ktorá túto žiadosť podala práve v zastúpení navrhovateľa ŽOS Trnava. V ten istý deň zverejnil stavebný úrad aj oznámenie o začatí územného konania.

Dnes projekt zaznamenal ďalší výrazný posun. Mestská časť Ružinov vydala územné rozhodnutie o umiestnení stavby. Na pozemku je tak navhrnutá novostavba v tvare pripomínajúcom písmeno H. Pôjde o šesťpodlažný a samostatne stojaci objekt, pričom posledné podlažie bude ustúpené.

Nová centrála Lidlu – situácia osadenia
Nová centrála Lidlu – situácia osadenia | Zdroj: Kappa Trade / EIA

Takmer 27 metrov vysoká budova má na prízemí obsahovať vstupné priestory, kantínu, prevádzku testovania kvality, ale aj predvádzacie, výstavné či školiace priestory. Na druhom až piatom nadzemnom podlaží sú navrhnuté jednotlivé oddelenia centrálnej budovy vedenia spoločnosti. 

Nachádzať sa tu má niekoľko typov prevádzok, ktoré budú zabezpečovať logistiku, skúšobňu potravín, zázemie pre nákup a predaj, ale aj podporu internetového predaja spoločnosti. V objekte má prevládať funkcia pre podporu, riadenie, logistiku a rozvoj celoslovenskej siete maloobchodných predajní investora. Pre zamestnancov a návštevníkov budovy je navrhnutá kaviareň, na prízemí bude umiestnené aj fitness centrum s potrebným zázemím. V objekte je naprojektovaná aj škôlka s prislúchajúcimi vonkajšími priestormi ihriska. 

Stavba má taktiež obsahovať jedno rozšírené podzemné podlažie. Nachádzať sa tu budú technické priestory a hromadná garáž v počte 71 parkovacích stojísk. Hlavná časť parkovacích plôch však bude umiestnená na teréne, priamo pred budovou nájde miesto až 220 automobilov. Nový developer uvažuje aj s pripravenosťou nabíjacích staníc pre elektromobily. 

Súčasťou projektu je vytvorenie súvislého pruhu pre autobusy na Prievozskej ulici (od pripájacieho pruhu prevádzky McDonald’s po križovatku s Tučkovou ulicou). Developer rovnako vybuduje cyklistickú komunikáciu pozdĺž Prievozskej v rozsahu pozemkov areálu stavby a zrekonštruuje aj súčasný chodník. 

Nová centrála Lidlu - pohľady.
Nová centrála Lidlu – pohľady. | Zdroj: Kappa Trade / EIA

Objekt bude mať vegetačné ploché strechy, ktoré budú doplnené štrkovým zásypom okolo technického vybavenia. Disponovať majú aj fotovolitckými panelmi za účelom výroby elektrickej energie pre spoločnú spotrebu objektu. Približné finančné náklady na výstavbu sú na úrovni 17 miliónov eur. 

Projekt je problémovým najmä pre obrovské parkovisko pred budovou, pričom stavba je hlboko vsadená do pozemku. Objekt takto nebude dobre komunikovať s okolím a celý zámer je postavený na veľmi nízkej úrovni. Za zvláštny ho označili Hospodárske noviny, pričom projektu sa začiatkom roka venoval aj Denník SME či Denník N.

Ak daný zámer vznikne v súčasnej podobe, pôjde o príklad toho, ako sa nemá rozvíjať mesto. Nakoľko je však pozemok predaný zahraničnej spoločnosti, je možné predpokladať aj zmenu architektonickej podoby, čo by bolo pre danú lokalitu najvhodnejšie. Dnes je to ale málo pravdepodobné, keďže najaktuálnejšie povolenie informuje o rovnakom architektonickom počine, ako informovali aj predchádzajúce dokumentácie.

Je to na škodu. Projektu sa pritom venuje kvalitné architektonické štúdio Morocz Tacovsky. Prievozská ulica si žiada transformáciu, takéto zámery ju však zlepšia len sčasti, ak vôbec. Na škodu rovnako ostávajú aj nejasnosti ako chýbajúce vizualizácie, nakoľko je k dispozícii len jedna rozmazaná z roku 2021.

A rovnako aj nedostatočná informovanosť, čo je s najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinené informačným embargom zo strany developera, ktorý detaily skrátka zakázal komunikovať. Nemožno sa tak čudovať, ak médiá o projekte informujú ako o problémovom alebo zvláštnom. 

Jediná vizualizácia projektu polyfunkčnej budovy – novej centrály Lidlu
Nová centrála Lidlu - situácia osadenia
Snímka obrazovky 2023 06 02 o 22.26.18
Nová centrála Lidlu - pohľady
Nová centrála Lidlu - pohľady
Situácia širších vzťahov novej centrály Lidlu

Polyfunkčná budova

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Ružinov
Developer: Neznáma zahraničná spoločnosť (pred predajom pozemku bol developerom Kappa Trade, spol. s r.o., neskôr ŽOS Trnava s.r.o.)
Architekt: Morocz Tacovsky
Stav: V príprave
Rozpočet: 17 miliónov eur