Vodné pólo v Novákoch v novom
Galéria(7)

Vodné pólo v Novákoch v novom

Partneri sekcie:

V Novákoch bolo v júni 2006 slávnostne otvorené nové Národné centrum vodného póla NCHZ Aréna. Na mieste pôvodného vodnopólového bazéna vznikol moderný areál, ktorý by mal pomôcť slovenskému vodnému pólu, ktoré určite patrí do európskej špičky, dosiahnuť medzinárodnú úroveň. A s rovnakou odvahou a ambíciami, ako majú slovenskí vodní pólisti, sa architekt zhostil úlohy nájsť pre túto bazénovú halu zaujímavý koncept. Zaujímavým momentom riešenia je najmä odvážna pohyblivá oceľová konštrukcia preklenutia, ktorá umožňuje v lete bazénovú halu otvoriť a prepojiť ju s exteriérom.

Budova NCHZ Arény sa nachádza v zástavbe polyfunkčných, bytových a priemyselných objektov – v blízkosti sú dom kultúry, bytové domy, krytý bazén, tenisové kurty, NCHZ, a. s., Nováky. Stavba vznikla v areáli bývalého kúpaliska Delfín, ktoré už nevyhovovalo hygienickým požiadavkám, a uvažovalo sa o jeho zatvorení. Náklady zvyšovali trhliny v bazénovom telese, nehospodárne lokálne vykurovanie vody priamym ohrevom parou z NCHZ, ale aj zastaraná prevádzka nafukovacej haly, v ktorej nebol počas zápasov priestor na tribúnu. Nová hala už vyhovuje celoročnej prevádzke a spĺňa štandardy pre zápasy na medzinárodnej úrovni.

Administratívna budova

Komplex NCHZ Arény pozostáva z bazénovej haly a priľahlej administratívnej budovy. Administratívna budova je celá navrhnutá z pohľadového betónu zhotoveného na Slovensku originálnou technológiou. Postaviť budovu z pohľadového betónu navrhol Andrej Kollár, jeden zo spolumajiteľov NCHZ, a. s., ktorý stojí aj za zaujímavým riešením hotela Tri Studničky. Zaujímavosťou a jedinečnosťou tohto riešenia je, že konštrukcie stien sú z pohľadového betónu z oboch strán – z exteriéru aj interiéru, takže väčšina rozvodov vedie priamo v betónovej konštrukcii. Všetky inštalácie sú zabudované v stenách a podlahách, obvodové steny sú zo sendvičovej konštrukcie betón – polystyrén – betón. Previazanie a spolupôsobenie týchto konštrukcií sa z hľadiska statiky dôkladne vyriešilo a použil sa špeciálny betón.

Pohyblivá strešná konštrukcia

Bazénová hala, ktorá je svojou konštrukciou porovnateľná so zastrešením Národného tenisového centra v Bratislave, je prekrytá šiestimi poloblúkovými segmentmi, z ktorých sa štyri môžu v letnom období odsunúť tak, aby mohol byť bazén počas letnej sezóny otvorený a v zimnom období zase prekrytý. Vďaka tomuto riešeniu možno využívať vodnopólový bazén počas celého roka. V hale sú umiestnené aj tribúny, a tak možno sledovať domáce a medzinárodné zápasy aj v zime. Hlavná tribúna má kapacitu približne 300 ľudí, ďalšia pomocná tribúna ešte rozširuje kapacitu haly, výsledný počet miest pre návštevníkov je približne 450 ľudí. Popri bazéne sú na oboch dlhších stranách vybudované špeciálne rozhodcovské móla.

Pri návrhu pohyblivej strešnej konštrukcie sa architekt Juro Kiaba inšpiroval pražskou tenisovou halou s rozponom 17 m, NCHZ Aréna má však rozpon až 48 m. J. Kiaba k návrhu konštrukcie zastrešenia haly hovorí: „Dlho sme uvažovali, či použiť drevené lepené lamelové nosníky, alebo oceľové. Cena bola približne rovnaká, napokon rozhodol fakt, že drevené nosníky sa pri pôsobení vetra vychyľovali z pôvodnej polohy až 10 cm, zatiaľ čo oceľ len minimálne. Oceľovú konštrukciu sme museli v bazénovom priestore chrániť proti korózii a realizovať protipožiarnu ochranu.“ Pri výbere materiálu na plášť zastrešenia sa architekt rozhodol pre polykarbonát, ktorý má dobré tepelnoizolačné vlastnosti a zároveň prepúšťa do bazénovej haly dostatok prirodzeného svetla. Šesťkomorový polykarbonát je uložený v hliníkových profiloch, ktoré sa kotvia do oceľových väzníc.

Statik Ing. Jaroslav Repa zo spoločnosti STAVOKOV PROJEKT, s. r. o., ktorý je autorom aj konštrukcie čiastočne otváracej strechy na Národnom tenisovom centre v Bratislave, nám k riešeniu tohto odvážneho zastrešenia povedal: „Špecifikom strechy NCHZ Arény je najmä jej rozpon. Sústava dvojíc stredových oblúkových rámov má teoretické rozpätie 48 m. Zo statického hľadiska ide o dvojice dvojkĺbových oblúkových rámov, ktoré sú stužené väznicami a zavetrené pomocou ťahadiel. Rámy aj väznice sú navrhnuté ako zváraná oceľová konštrukcia. Väznice sú zabezpečené proti pootočeniu okolo pozdĺžnej osi systémom Detan. Pojazd jednotlivých segmentov po vodiacej koľaji je riešený prostredníctvom sústavy horizontálnych a vertikálnych ložísk (valčekov), ktoré zabezpečujú prenos zvislých aj vodorovných účinkov zaťaženia. Na prekonanie adhéznej sily vyvolanej dvojicou oblúkov s hmotnosťou približne 5 t postačia na každej strane dvaja ľudia a rozloženie a zloženie haly trvá len približne hodinu. Najdôležitejšou úlohou počas projektu bolo zohľadniť všetky prípady zaťažení a vplyv imperfekcií. Ďalšou výzvou bolo zabezpečenie tuhosti jednotlivých dvojíc oblúkov proti priečeniu, čo pri takomto rozpone nie je jednoduché. To sú len niektoré z bodov, ktoré bolo potrebné vyriešiť, aby konštrukcia spĺňala požadované parametre. Rovnako systém dorazov, tesnení a iné detaily, ktoré sú novými prvkami v mobilných sústavách.“

Dispozičné vzťahy

Do hlavnej budovy sa vchádza cez recepciu, na prízemí sú šatne s prístupom k bazénu. Ďalej sú tu aj priestory so saunou, vírivkou a masážnou miestnosťou určené na regeneráciu športovcov. Je tu aj veľká technologická miestnosť s náročnou bazénovou technológiou. Na prvom poschodí sú posilňovňa, dve kancelárie a zasadačka. Z týchto miestností je cez priestranné zasklenia dobrý výhľad na bazén, takže zápas možno sledovať aj odtiaľto. Na tomto poschodí sa nachádzajú aj ubytovacie priestory s kompletným sociálnym zabezpečením pre 32 športovcov a dvoch trénerov. Na druhom poschodí je reštaurácia s výhľadom na bazén s priestrannou letnou terasou, z ktorej vidieť exteriérové tenisové kurty. Objekt je vybavený kvalitnou úpravou vody, klimatizáciou, vetraním a odsávaním jednotlivých priestorov. Vzduchotechnika haly bazéna zabezpečuje filtráciu, ohrev, odvlhčenie, prívod a odvod vzduchu do daného priestoru. Jej hlavnou funkciou je úprava vzduchu a oddelenie stúpajúcich vodných pár od stropnej polykarbonátovej konštrukcie, kde by mohlo dochádzať ku kondenzácii.

V areáli okolo NCHZ Arény s kapacitou 500 návšteníkov v letnej sezóne sú okrem spomínaných tenisových kurtov, ktoré patria NCHZ a takisto budú k dispozícii športovcom, aj kúpaliská s kapacitou 500 ľudí, trávnatá plocha s množstvom stromov a ďalšie športoviská. Vedľa kurtov sa má vybudovať multifunkčné ihrisko s umelým trávnikom. Zaujímavosťou sú priehľady do areálu z hlavnej cesty a priľahlého chodníka pomedzi bytovku a krytý bazén a pomedzi bytovku a dom kultúry, ktoré pomôžu k ľahkej orientácii návštevníkov. Zeleň vytvorí vizuálnu bariéru oddeľujúcu tento areál a technologické objektx priemyselného areálu NCHZ na juhu územia.

Výstavba NCHZ Arény sa financovala systémom public private partnership zo zdrojov Ministerstva školstva SR a NCHZ, a. s., Nováky a výška nákladov na výstavbu dosiahla približne 80 mil. Sk.

Názov stavby: NCHZ Aréna, Národné centrum vodného póla SR
Miesto: Nováky
Charakteristika: Centrum pre vodné pólo s celoročnou prevádzkou, špeciálne určené pre vrcholových športovcov a na medzinárodné zápasy
Investor: Ministerstvo školstva SR (50 %) a NCHZ, a. s. Nováky (50 %) – PPP
Generálny projektant: NOVING NOVÁKY, spol. s r. o.
Architekt: Ing. arch. Juraj Kiaba, NOVING NOVÁKY, spol. s r. o.
Oceľové konštrukcie:
Ing. Jaroslav Repa, STAVOKOV PROJEKT, s. r. o. Trenčín
Betónové konštrukcie: Ing. Rudolf Babulík, STAVOKOV PROJEKT, s. r. o. Trenčín
Elektroinštalácia: Ing. Katarína Luprichová, NOVING NOVÁKY, spol. s r. o. Nováky
Vzduchotechnika a vykurovanie: Ing. Vladimír Vlačuška, LEDEX, s. r. o. Prievidza
Generálny dodávateľ, realizačná spoločnosť: PRIEMSTAV STAVEBNÁ, a. s. Nováky
Manažér stavby: Milan Vaský, PRIEMSTAV STAVEBNÁ, a. s. Nováky
Technický dozor: Ing. Karol Ševc, NOVING NOVÁKY, spol. s r. o.
Dozor investora: Ing. Stanislav Solčáni, NCHZ, a. s. Nováky, Eduard Prelovský, TJ NCHZ
Zahájenie stavby: október 2002
Ukončenie stavby: máj 2006
Náklady na realizáciu: približne 80 mil. Sk

Subdodávatelia:
Pohľadový betón: PRIEMSTAV STAVEBNÁ, a.s., Nováky
Debnenie na pohľadový betón: PERI, s. r. o., Bratislava
Oceľová konštrukcia haly: UNISTAV, a. s. Prievidza
Koľajové dráhy haly: ŽERIAVY – Jaroslav Beneš, Banská Bystrica
Strešná krytina: firma ZENIT, s. r. o. Prievidza (polykarbonát haly)
Okná: ALUPLAST (hliníkové Schűco profily), ALFAPLAST (plastové profily NCHZ), PYROBATIS (požiarne dvere)
Dvere a nábytok: LIGN ART, s. r. o., Prievidza
Podlahy: FORBO, Praha
Bazény: plavecký bazén materiál FATRAFOL, dodávateľ firma LEMNIX, s. r. o., Partizánske, neplavecký bazén keramika AGROB BUCHTAL
Technológia úpravy vody: AQUAMONT, Sabinov
Vzduchotechnika: zariadenie GEA, dodávka OMING, s. r. o., Žilina
Vypínače: ABB Alpha Nea
Svietidlá: DELTA LIGHT, firma ERILUM, Bratislava
Dlažba: SEMMELROCK a PREMAC dlažba Forum
EPS: RODA Slovensko, s. r. o.

Martina Cifrová
Foto: Peter Kaštíl