Rodinný dom Casta

Medzinárodná prehliadka modernej drevenej architektúry zavíta do Bratislavy

V poradí už 17. ročník česko-slovenskej nesúťažnej prehliadky modernej drevenej architektúry Salón drevostavieb 2022 sa uskutoční v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave od 23. mája do 17. júna.

Na výstave sa predstaví spolu 30 vybraných inšpiratívnych moderných stavieb z dreva, realizovaných podľa návrhov najmä architektov z Česka, Slovenska, ale i z Rakúska, Švédska a Talianska. Rodinné domy, víkendové bývanie, hotel, kultúrne centrum, materská škola, či malá architektúra v krajine.

Z dreva, s použitím moderných drevených materiálov a progresívnych technológií, možno v súčasnosti stavať najrôznejšie typy budov rýchlo, precízne a s minimálnou záťažou na okolité prostredie.

Ako v doterajších ročníkoch Salónu, moderné drevostavby, predstavené na výstave formou veľkoplošných bannerov, vznikli v nedávnom období a niektoré z nich budú prezentované na verejnosti po prvý raz. Autormi pestrej škály stavieb z hľadiska typológie, dispozície i formy sú renomované architektonické ateliéry i mladí začínajúci tvorcovia.

Prodesi Domesi CZ VD Kangaroo Island foto 2
Kangaroo Island | Zdroj: Prodesi Domesi

Na výstave sa návštevníci môžu zoznámiť s dielami popredných tvorcov z Česka ako Martin Rajniš, Kamil Mrva, Pavel Horák, Jiří Pelcl. Z erudovaných slovenských architektonických ateliérov sú na výstave zastúpení okrem iných Kubiš architekti, Van Jarina a Createrra.

Práce mladšej generácie na výstave vznikli napríklad v ateliéroch Haus, GRAU architects či OFFICE110. Nechýbajú však ani realizácie podľa návrhov študentov z FA ČVUT v Prahe a poslucháčov Katedry architektonickej tvorby na VŠVU v Bratislave.

Zahraničnými hosťami tohtoročného Salónu drevostavieb z Rakúska sú renomovaní architekti Andi Breuss s čarovnou prestavbou vinárskeho domu a Juri Troy s materskou školou, postavenou v pasívnom štandarde a ocenenou vo viacerých prestížnych súťažiach.

Taliansko zastupuje na výstave uznávaný ateliér Petra Pichlera s hotelom Milla Montis, švédsku kompetenciu v stavaní z dreva približuje 80-metrová, tretia najvyššia drevostavba na svete – Sara Kulturhus od celosvetovo etablovanej kancelárie White Arkitekter.

Pozorovňa zvierat
Pozorovňa zvierat | Zdroj: Vydrica Office

„Aj vďaka moderným technológiám poskytuje stavanie z dreva v súčasnosti tvorcom veľa možností, ako zužitkovať invenciu a tvoriť kvalitnú modernú architektúru,“ hovorí architekt Pavel Horák, zakladateľ Salónu drevostavieb a pražskej kancelárie Prodesi/Domesi, ktorý so svojím tímom moderné drevostavby navrhuje aj stavia.

„Verím, že čoraz viac kolegov a obzvlášť mladá generácia objaví krásu a prednosti stavania z dreva, pretože predstavuje perspektívny spôsob výstavby s mnohými prednosťami a prínosmi pre investorov, užívateľov i celú spoločnosť.“

OZ Centrum Archa, red