Štyri pavilóny, ktoré vyzerajú ako jedna budova. Juilliard má nový kampus v Číne

Partneri sekcie:

Juilliard School je americká umelecká škola v New Yorku a jedna z najvýznamnejších na svete. Poskytuje vzdelanie v hudobnom, tanečnom a dramatickom odbore. Od apríla 2021 jej pribudla sesterská inštitúcia na druhom konci sveta, v čínskom Tchien-ťine, a za jej podobou stojí rovnaké americké architektonické štúdio.

„Náš dizajn novej školy Tianjin Juilliard School preberá veľkú časť svojej DNA z kampusu Juilliard v New Yorku, ktorý sme dokončili v roku 2009,“ začína rozprávať architekt Charles Renfro.

„Oba projekty sa usilujú o zvýšenie angažovanosti u verejnosti prostredníctvom otvorenosti a transparentnosti; ponúkajú neformálne priestory pre študentov, aby sa mohli zoznámiť a vymeniť si skúsenosti. A najmä poskytujú priestor na výučbu a výkony so špičkovou akustikou.“

Na prvý pohľad jedna budova, v skutočnosti však štyri oddelené pavilóny, ktoré sú prepojené sklenenými mostmi.
V noci škola „vysiela“ program do okolia.
Digitálne prostredie dokáže naživo prepojiť oba kampusy.
Pohľad na centrálny foyer z vyšších podlaží.
Hlavná koncertná sála má interiér z eukalyptového dreva.
Recitálová hala. Panoráma mesta v pozadí.
Vodná hladina v parku zrkadlí siluetu školy.
Centrálny foyer.

Legenda 2.0

Druhý kampus medzinárodnej inštitúcie predstavili verejnosti najskôr virtuálne. Tchien-ťin, 11-miliónové mesto na pobreží Pochajského zálivu, je od Pekingu vzdialené len na 45 minút jazdy rýchlovlakom. Stavba sa skladá zo štyroch pavilónov, v ktorých sa nachádza koncertná sála so 690 miestami na sedenie, menšia, recitálová hala s 299 miestami a tzv. divadlo black box pre 225 návštevníkov spolu s kanceláriami a so skúšobňami.

Pavilóny spája dohromady päť sklenených mostov, ktoré sa rozprestierajú na foyer bez stĺpov s rozlohou 2 260 štvorcových metrov v samom srdci budovy. Navonok sa pavilóny javia ako jedna budova, ktorá je zjednotená fasádou z nehrdzavejúcej ocele, betónu, dreveného obkladu Parklex a veľkými plochami zasklenia.

Kamenná dlažba a vodné plochy okolo budovy vytvárajú veľké vonkajšie námestie pre verejnosť. Dlažba pokračuje do vestibulu, aby vtiahla návštevníkov dovnútra. „V Tchien-ťine funguje vstupná hala na prízemí ako pokračovanie okolitého verejného parku,“ pokračuje Charles Renfro.

„Úroveň, na ktorej prebieha zásobovanie a technické zázemie pre sály, sme zapustili nižšie, aby sa nenarušila prevádzka vstupnej haly. Všetky učebné a cvičné priestory sú umiestnené v piatich zasklených mostoch, ktoré sa rozprestierajú medzi pavilónmi. Toto riešenie prinieslo denné svetlo a výhľady do vzdelávacích priestorov, a zároveň sprístupňuje aktivity školy širokej verejnosti. Budova funguje ako jemne vyladený nástroj určený na vzdelávanie a predstavenie.“

Prvky dizajnu odkazujú na pôvodnú budovu Julliard v New Yorku, ale inštitút využíva aj najmodernejšie technológie. Vďaka nim chce zabezpečiť vysokú úroveň interkonektivity a spolupráce medzi študentmi (a fakultami) v oboch kampusoch.

Na prvý pohľad jedna budova, v skutočnosti však štyri oddelené pavilóny, ktoré sú prepojené sklenenými mostmi.
Na prvý pohľad jedna budova, v skutočnosti však štyri oddelené pavilóny, ktoré sú prepojené sklenenými mostmi. | Zdroj: Cchank Čchao

Eukalyptové sály

Srdcom školy Tianjin Juilliard School je hlavná koncertná sála. Má rekongurovateľné pódium a je lemovaná teplým eukalyptovým drevom. Sedadlá (už spomenutých 690 návštevníckych miest) obklopujú javisko a vytvárajú tak dôvernejší vzťah medzi publikom a účinkujúcimi.

Netradičným prvkom v koncertnej sále je zasklená fasáda, ktorá z interiéru ponúka pohľad na rieku Chajche. Samozrejme, je vybavená zatiahnuteľnými zatemňovacími žalúziami. Divadlo black box sa primárne používa na multimediálne predstavenia, zatiaľ čo recitálová sála je označovaná ako „akustický ťahúň“ školy – študenti ju používajú počas celého dňa na nácviky, skúšky aj predstavenia.

Rovnako ako koncertná sála je aj interiér recitálovej sály zabalený do eukalyptového dreva a má sklenenú fasádu s výhľadom na okolitý park. Všetky tri koncertné priestory sú prístupné z centrálnej loby. Vstupnú halu pretínajú zasklené mosty, ktoré obsahujú učebne a cvičné miestnosti a umožňujú návštevníkom pozorovať a počúvať študentov.

Tam, kde sa mosty stretávajú s okrajmi budovy, vytvorili architekti miesta na sedenie v dvoch výškach, aby vznikli spoločné priestory pre študentov. Štvrtý pavilón je venovaný veľkým skúšobniam, ktoré slúžia ako priestory na predstavenia, knižnicu, kníhkupectvo a na administratívne zázemie školy. Ďalší veľký skúšobný priestor, špeciálne pre orchestre, je umiestnený nad hlavnou koncertnou sieňou a vedie na vysadenú strešnú terasu s výhľadom na rieku Chaj.

Hlavná koncertná sála má interiér z eukalyptového dreva.
Hlavná koncertná sála má interiér z eukalyptového dreva. | Zdroj: Cchank Čchao

Digitálna a kolaboratívna

Škola Tianjin Juilliard je popri námestí a vstupnej hale doplnená o „digitálne učebné prostredie“ pre verejnosť s názvom Imagination Space, v ktorom sa ľudia môžu dozvedieť viac o týchto školách. Priestor je vybavený interaktívnymi displejmi a dajú sa v ňom organizovať živé koncerty medzi oboma areálmi – medzi týmto v Číne a druhým v Spojených štátoch.

Na jeseň 2020 privítala škola svoju prvú triedu: 39 študentov z 11 krajín. Od otvorenia škola usporiadala dva hudobné festivaly a nadviazala početné partnerstvá s partnerskými inštitúciami. Pozvala renomovaných hosťujúcich umelcov a požiadala o účasť študentov z celého sveta. „Sme nadšení, že dokážeme poskytnúť mnohostranné učebné prostredie,“ vyjadril sa na otvorení dekan Wej Che.

„Priestory v budove sú naplnené svetlom. Vytvárajú pocit otvorenosti a prepojenia. Je to miesto, kde môžu študenti preskúmať hĺbku kolaboratívnej tvorby. Pre našu fakultu a študentov bolo inšpiratívne hrať orchestrálnu komornú hudbu na akusticky ohromujúcich miestach, ktorých je táto budova plná.“

Recitálová hala. Panoráma mesta v pozadí.
Recitálová hala. Panoráma mesta v pozadí. | Zdroj: Cchank Čchao

TIANJIN JUILLIARD SCHOOL

Miesto: Tchien-ťin, Čína
Klient: Julliard School, New York
Architekt: Charles Renfro, Elizabeth Diller, Benjamin Gilmartin, Ricardo Scofidio
Realizácia: 2017 – 2020
Podlahová plocha: 516 m2

Karolína Balášková

Článok bol publikovaný v časopise ASB 05/2021.