Preglejované dosky a ich využitie v stavebníctve

Partneri sekcie:

Preglejky sú produkt, ktorý vďaka jednoduchému prístupu k základnej surovine, ekonomickým dôvodom a mnohoúčelovému využitiu dosiahol aj v stavebníctve značné rozšírenie. Pozornosť si tento materiál získal najmä pre jeho pevnostné vlastnosti pri nízkej hmotnosti v  porovnaní s masívnym drevom.

Preglejovaná doska
Preglejka je doska vytvorená zlepením troch alebo viacerých dyhových listov, pričom vlákna susedných vrstiev spravidla smerujú kolmo na seba. Takýmto spôsobom sa dosahujú rozmerová stabilita a vyvážené hodnoty vlastností v obidvoch smeroch – na rozdiel od masívneho dreva. Preglejka dosahuje vo vzťahu k svojej hmotnosti vysokú pevnosť, vďaka čomu sa zaraďuje k materiálom s všestranným použitím.

Vlastnosti preglejky

  • Vysoká pevnosť a tuhosť vo vzťahu k svojej hmotnosti – umožňuje cenovo priaznivé použitie a montáž v takých oblastiach ,ako sú obytné a obchodné podlahy, priečkové steny, betonárske debnenia a tiež stojaté nosníky (stojky).
  • Rovinná rozmerová stabilita – konštrukcia vzájomného prekríženia susedných dýh pri preglejke zabezpečí to, že rozmery zostávajú relatívne nemenné aj pri tepelno-vlhkostnom zaťažení, čo je zvlášť vhodné pre betonárske aplikácie.
  • Šmyková pevnosť – je približne dvojnásobná ako pri masívnom dreve vďaka špecifickej konštrukcii preglejky. Preto sú vhodné na použitie ako výstuhy portálových rámov, stojky montovaných nosníkov a tenké vystužujúce preglejkové dosky.
  • Opracovateľnosť – preglejka sa ľahko spája klincami v blízkosti hrán a bokov, čo je dôležité, najmä ak sa použije s relatívne úzkym dreveným oporným článkom alebo ako ukotvovacia stojka a výstuha v portálových rámových konštrukciách.
  • Odolnosť proti nárazu – rovnako ako všetky ostatné drevené materiály má schopnosť prispôsobiť sa náhodným krátkodobým zaťaženiam až do úrovne dvojnásobku možného dimenzovaného zaťaženia, ktoré vydrží. Táto vlastnosť je dôležitá v prípade nakládky materiálu, kde treba počítať s nárazom vozidla, alebo v budovách vystavených seizmickej aktivite a cyklónom.

Tab.1: Vybrané vlastnosti brezových preglejok

Špecifickosť  preglejok v porovnaní s masívnym drevom
Drevo je nehomogénny materiál s odlišnými hodnotami vlastností pri rôznych smeroch vlákien, čo sa musí zohľadniť pri riešení všetkých drevených konštrukcií. Veľkosť a tvar prvkov z dreva a ich umiestnenie treba navrhnúť tak, aby sa táto rozdielnosť vlastností rovnobežného kolmého smeru drevných vlákien využila čo najlepšie. Pevnosť drevných vlákien v pozdĺžnom smere zabezpečuje drevu relatívne vysoké hodnoty modulu pružnosti pri ohybe, v ťahu a tlaku v smere rovnobežnom s priebehom drevných vlákien. Ťahová pevnosť dreva v smere vlákien je asi 20-krát vyššia ako naprieč vláknam a jej modul pružnosti je 15- až 20-násobný.

V prípade šmykovej pevnosti je to naopak. Šmyková pevnosť v priečnom smere drevných vlákien je omnoho vyššia ako v pozdĺžnom smere. Pre nízku hodnotu šmykovej pevnosti v pozdĺžnom smere nedokážeme využiť ťahovú pevnosť dreva v pozdĺžnom smere, pretože porušenie je zvyčajne spôsobené účinkom šmyku v spojovacom prvku ešte predtým, ako sa dosiahne maximálna ťahová pevnosť článku.

Veľké zosychanie dreva v priečnom smere so zmenou vlhkosti môže zapríčiniť prehnutie dosky, čo znižuje jej využitie tam, kde je potrebný rovný a hladký povrch. Nie vždy možno dosku rozvrhnúť tak, aby sa dosiahla potrebná pevnosť v danom smere a zároveň využila maximálna pevnosť dreva vo všetkých smeroch.
Pri preglejovaných doskách sa tento nedostatok rieši na základe princípu ich konštrukcie pomocou vzájomného prekladania susedných dýh pod uhlom 90 stupňov, čo pozitívne vplýva na rovnomerné rozloženie pevností v materiáli. Účelom výroby preglejok je získanie vyrovnaných vlastností v pozdĺžnom a priečnom smere vzhľadom na hrúbku dosky. Čím viac dýh sa použije na výrobu dosky danej hrúbky, tým homogénnejšie vlastnosti má hotová doska.

Tab. 2: Základné veľkosti vyrábaných preglejovaných dosiek (GOST 3916. 1-96)

Použitie preglejovaných dosiek na stavebné účely
Interiérové obkladové panely
Dekoračné preglejky sa často uplatňujú na vnútorných obkladoch stien a stropov obydlí a obchodných priestorov, pretože vytvárajú dojem dreva a zároveň  ponúkajú výhody doskových produktov. Tieto vnútorné obklady sú vyrobené buď z konštrukčných preglejok s upraveným povrchom, alebo z dekoračných preglejok na vnútorné použitie. Otvory, ktoré sa v niektorých prípadoch vyskytujú, sa využívajú na zlepšenie akustických vlastností obkladových panelov.
 
Široká paleta kresieb a druhov drevín zabezpečuje obrovskú rozmanitosť dekoračných produktov. Preglejky sú vo všeobecnosti tenšie ako obkladové dosky vyrobené z reziva a tiež menej náchylné na zmeny v prirodzených podmienkach. Aby bol povrch dobre chránený proti oderu a znečisteniu, je potrebná správna povrchová úprava takýchto dekoračných preglejok.
 
Vonkajšie oplášťovanie
Množstvo povrchovo upravených preglejok je vyrobených na vonkajšie oplášťovanie. Takýto druh preglejky dokáže efektívne spojiť konštrukciu podlahy s vrchnou krycou doskou a možno ho použiť ako upínaciu aj vystužovaciu stenu. Dosky sa musia spájané na drevené stĺpiky, preto zvýšenú pozornosť treba venovať konštrukčnému rozvrhnutiu stavby.
 
Preglejkové krytiny (podlahy)
Preglejkové obklady umožňujú pokryť obrovské podlahy rýchlo a ekonomicky. Rozmerová stabilita v podstate znamená, že preglejky sú vhodné na nadstavbové konštrukcie, kde musia znášať nepriaznivé podmienky počasia, ktorým sú vystavené, ak sa podlaha montuje pred stenou a strešnou konštrukciou. Vďaka týmto vlastnostiam sa používajú aj do práčovní a kúpelní. V takýchto priestoroch náchylných na extrémne zmeny vlhkosti je nevyhnutné kvalitne utesniť priestor nad preglejkami, a tak zlepšiť ich trvanlivosť. Preglejka položená na drevených nosníkoch efektívne redukuje nárazy a vibrácie podláh a poskytuje pocit pohodlný ako pri drevenej podlahe.

Povrch preglejky možno byť pokryť rôznymi druhmi krycích materiálov, napríklad kobercami, vinylom, korkom či keramickými dlaždicami.
 
Ukotvenie konštrukcie (priečkové steny)
Preglejka je zvlášť vhodná pre tieto oblasti využitia: vystužujúce prvky alebo priečkové steny navrhnuté tak, aby odolávali vplyvom vetra alebo zemetraseniu, ktoré môžu spôsobiť knísanie stavby. Preglejky dovoľujú klincovanie v blízkosti hrán a umožňujú použitie veľmi tenkých formátov preglejok a dosiahnutie cenovo výhodných ukotvovacích systémov.
 
Stenové a rohové výstuhy z preglejok
Preglejka vďaka svojej vysokej šmykovej pevnosti je zvlášť vhodná jednak ako vystužovací nosník stien, jednak ako I-nosník a skriňový nosník. Trámy lemované vystužovacou preglejkou a priečny nosník poskytujú v porovnaní s tradičnými nosníkmi stabilné, ľahké a cenovo efektívne alternatívne riešenia v oblastiach, kde je požiadavka na vysoký strop alebo kde zaťaženia na nosníky sú relatívne nízke, prípadne nerovnomerne rozložené vzhľadom na veľké rozpätie samotných nosníkov.
 
Betonárske debnenie
Dyhy používané a preglejky sú relatívne rozmerovo stabilné v smere priebehu drevných vlákien, a preto konštrukcia priečnej vzájomnej polohy susedných dýh preglejky zabezpečuje, že rozmery dyhových listov zostávajú relatívne rozmerovo stabilné aj pri výkyvoch teploty a vlhkosti.

Vďaka rozmerovej stabilite, vysokej pevnosti a tvrdosti v pomere k hmotnosti, ľahkej opracovateľnosti a nárazovej odolnosti našla preglejka svoje uplatnenie aj v aplikáciách betonárskych debnení. Drsnosť produktu dovoľuje znášať nerovnomernosti, ktoré sa často objavujú na stavenisku. Materiál si vyžaduje iba bežné náradie, ktoré by betonár použil pri betonárskych prácach s inými materiálmi z reziva a dosku možno bez námahy tvarovať a vyrezávať do nezvyčajných tvarov podľa požiadaviek na architektonické alebo občianske stavby.

Dosky vyrobené z reziva určeného na betonárske debnenie musia dosahovať vysokú odolnosť proti účinkom lepidla. Okrem toho sú potiahnuté ochrannou vrstvou zabezpečujúcou odolnosť proti opotrebovaniu povrchov a čiel.

Preglejované dosky sa vyrábajú obojstranne brúsené i nebrúsené.

Ing. Vratislav Hruška

Autor pôsobí na Katedre mechanickej technológie dreva Technickej univerzity vo Zvolene.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.