Štadión AS Trenčín

Výmena umelého trávnika teraz nie je prioritou, dôležité je v lete otvoriť hlavnú tribúnu, znie z Trenčína

Ak všetko pôjde podľa plánu, trenčiansky štadión na Sihoti by už v lete bol takmer pripravený na zápasy majstrovstiev Európy v roku 2025. Zostáva tu však jeden háčik.

Rekonštrukčné práce na štadióne futbalového klubu AS Trenčín začali v novembri roku 2016. Už vtedy to miestni komentovali slovami ako „konečne“ či „to trvalo“. A to ešte nevedeli, ako sa celá obnova arény natiahne. Na začiatku roka 2023 štadión stále nie je hotový, no našťastie, je užívateľný. Po dvojročnej odmlke tu Trenčania môžu hrávať domáce zápasy a diváci všetko sledovať z troch tribún.

Obe nové tribúny za bránami dopĺňa ešte stará hlavná tribúna. Oproti nej je aj nová – pozdĺžna tribúna, no tá ešte nie je úplne hotová, čo sa má zmeniť v tomto roku.

„Stavebné práce sa naplno rozbehli. Už sa kladie dlažba, maľujú sa a vybrusujú steny. V lete chceme mať využitia schopný štadión. Všetko ide zatiaľ podľa plánu a bez vážnych komplikácií,“ prezradil na tlačovej konferencii pred jarnou časťou Fortuna ligy generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček. Po predošlých problémoch ho stavebných ruch na štadióne mimoriadne potešil. „Som vďačný za tento zázrak. Práce naozaj pokračujú,“ pokračoval.

Generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček.
Generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček. | Zdroj: TASR

Hotovú arénu si neželajú len domáci

S Trenčínom sa počíta ako s dejiskom majstrovstiev Európy hráčov do 21 rokov v roku 2025. Aby sa tu však zápasy „malého Eura“ uskutočnili, musí sa ešte spraviť veľa práce. Na druhej strane, potrebných krokov je pod hradom Matúša Čáka oveľa menej ako v Prešove, kde zatiaľ nestojí nič.

„Slovenskému futbalovému zväzu sme samozrejme poskytli súčinnosť pri procese kandidatúry, no treba tiež priznať, že teraz nespĺňame kritéria pre organizáciu zápasov,“ priznal Rybníček.

Trenčín najviac trápia dve, respektíve tri otázky. Ak však počítame s tým, že nová hlavná tribúna bude v lete hotová, zostávajú tu už len dva veľké problémy. Čo bude v roku 2025 so súčasnou starou tribúnou? A stihne  sa výmena umelého trávnika?

„Máme ešte dva a pol roka, čo je podľa mňa málo na to, aby sa niektoré veci doriešili. Verím však, že to bude vzájomná motivácia aj pre zväz, štát či kraj. Ak bude niečo štadiónu chýbať k tomu, aby mohol hostiť zápasy majstrovstiev Európy, tak dúfam, že všetci kompetentní urobia všetko pre to, aby sme našli riešenie.

Podľa informácií Rybníčka, ktoré novinárom na tlačovej konferencii povedal, má kritéria pre zápasy ME U21 spĺňať trenčiansky štadión aj v tom prípade, že bude stále stáť stará tribúna. To je možný scenár.

„Keď vidíte vývoj doby či politickej situácie, tak netuším ani, či budeme mať v budúcnosti s kým rokovať. Jedine sa môžeme obrátiť na samosprávu a kraj, ktorí sú naši najbližší partneri v tomto regióne. Možno by nám mohli pomôcť nájsť nejakú formu participácie, ktorá zabezpečí, že nás UEFA pri šampionáte neobíde.“

Zostáva však ešte otázka, čo s ihriskom. Podľa kritérií Európskej futbalovej únie (UEFA) musí byť hracia plocha prírodná alebo hybridná. Slovenský futbalový zväz rozhodnutím výkonného výboru a Únia ligových klubov na základe uznesenia zaviedli, že všetky kluby najvyššej slovenskej futbalovej súťaže majú mať od sezóny 2024/2025 štandardný trávnik. Výmena hracej plochy sa preto očakáva okrem Trenčína aj v Žiline.

„Táto téma nás teraz vôbec nezaujíma. Z hľadiska štadióna máme viacero iných priorít ako výmena trávnika. Nevenujeme tomu v súčasnosti žiadnu pozornosť. Ale čo sa stane o polroka nikto nevie. Čas tu ešte je,“ okomentoval Róbert Rybníček tému hracej plochy.