Stadio Meazza 2021 3

Legendárne San Siro zrovnajú so zemou už o štyri roky. Nahradí ho nová aréna a zelená štvrť

Podľa nových plánov milánskych futbalových klubov AC a Inter bude mestský štadión Guiseppeho Meazzu krátko po zimných olympijských hrách v roku 2026 úplne zbúraný.

Súčasné San Siro by malo v roku 2026 hostiť otvárací ceremoniál olympijských hier. Po ich skončení bude zbúrané, pričom na jeho mieste postavia novú arénu.

Podľa pôvodných plánov na výstavbu nového športoviska s názvom „Dóm“ mali zostať zachované prvky existujúceho štadióna vrátane jedného zo stĺpov, ktorý tvorí ikonický exteriér. Denník La Gazzetta dello Sport však uvádza, že oba futbalové kluby teraz navrhli, aby bol ich svätostánok úplne zrovnaný so zemou.

Predtým, ako plány na demoláciu dostanú zelenú, sa uskutoční verejná diskusia. Ak futbalové kluby získajú potrebné povolenia, je možné, že stavebné práce na novej aréne a celom okolí začnú v roku 2024. Prvé zápasy by tu „Rossoneri“ a „Nerrazzuri“ mohli odohrať v sezóne 2027/2028.

V prípade, že celý projekt dostane zelenú, otvárací ceremoniál zimných olympijských hier v roku 2026 bude jedným z posledných veľkých podujatí, ktoré sa uskutočnia na existujúcom San Sire.

Vizualizácia nového San Sira aj s okolitou zelenou štvrťou.
Vizualizácia nového San Sira aj s okolitou zelenou štvrťou. | Zdroj: Populous