Vizualizácia nového San Sira aj s okolitou zelenou štvrťou.
Galéria(5)

Milánčania spoznali podobu nového San Sira. Okrem štadióna vyrastie aj nová zelená štvrť

Súčasný svätostánok milánskych klubov má už 95 rokov. Kým vyrastie nový štadión s celým areálom, ten starý možno dovŕši storočnicu.

Predvianočný zhon futbalových fanúšikov narušila zaujímavá správa z Talianska. Milánske kluby AC a Inter, ktoré spolu zdieľajú štadión Guiseppeho Meazzu, známy aj ako San Siro, predstavili vizualizáciu novej podoby ich arény.

Kluby si vybrali projekt nazvaný Katedrála od spoločnosti Populous. Návrh čerpá inšpiráciu z dvoch najznámejších milánskych pamiatok: katedrály Duomo a nákupnej pasáže Galleria.

Nový domov dokopy 10-násobných víťazov Ligy majstrov má byť vzorom inovácie a ekologickej udržateľnosti. Okrem štadióna prejde zmenou aj celý areál na ulici Via Piccolomini. Na súčasnom mieste vyrastie nielen multifunkčná aréna, ale aj zelený park s rozlohou 50-tisíc metrov štvorcových.

Vizualizácia nového San Sira
Vizualizácia nového San Sira | Zdroj: Populous

„Nové San Siro bude najkrajším štadiónom na svete a to kvôli svojej silnej identite a rozpoznateľnosti. Atraktívna aréna, dostupná a udržateľná pre mesto Miláno, uľahčí vzostup klubov a ich globálnu konkurencieschopnosť,“ povedal pri predstavení vybraného návrhu prezident AC Miláno Paolo Scaroni.

Dokopy prejde renováciou až 110-tisíc metrov štvorcových plochy okolia nového štadióna. Ten bude uhlíkovo neutrálny a získa aj certifikát LEED vďaka použitiu najinovatívnejších materiálov a najmodernejších technológií pokiaľ ide o spotrebu vody a elektrickej energie, ako aj reguláciu hluku.

„Nová aréna sa bude nachádzať v mimoriadne modernej a zelenej oblasti, ktorá môže byť obývaná počas celého roka. Sme radi, že vytvoríme štvrť, kde sa fanúšikovia nebudú chodiť len pozerať na zápasy, ale môžu tu aj športovať či tráviť voľný čas,“ dodáva Alessandro Antonello, generálny riaditeľ Inter Miláno.

Vizualizácia nového San Sira
Vizualizácia nového San Sira. | Zdroj: Populous

Celý projekt však čaká ešte mnoho etáp. Verejnosť teraz spoznala len víťazný návrh. O ten sa postarala spoločnosť, ktorá stojí aj za londýnskymi štadiónmi Wembley, Emirates, Tottenham Hotspur Stadium či Groupama Stadium v Lyone alebo the Estadio Da Luz v Lisabone a mnohými ďalšími. Konečnú podobu projektu aj so všetkými podrobnosťami by mali milánske kluby predstaviť v druhej polovici budúceho roka.

„Bude to jeden z najikonickejších štadiónov na svete. Moderný domov dvoch klubov sa stane aj srdcom novej štvrte. Chceme, aby projekt oslavoval kultúrne dedičstvo mesta a bol obľúbený aj medzi novými generáciami Milánčanov,“ dodal Christopher Lee, výkonný riaditeľ EMEA v spoločnosti Populous.

Súčasná podoba areálu v porovnaní s víťazným návrhom.
Súčasná podoba areálu v porovnaní s víťazným návrhom. | Zdroj: Populous
Vizualizácia nového San Sira aj s okolitou zelenou štvrťou.
Vizualizácia nového San Sira
Vizualizácia nového San Sira
Súčasná podoba areálu v porovnaní s víťazným návrhom.
San Siro je domov oboch milánskych klubov - Interu aj AC.
Poulous, Samuel Ďuriš