Dvojdom v obci Častá

Zariadenie sociálnych služieb môže mať priateľskú tvár aj vďaka drevu

Novostavba dvojdomu v obci Častá poskytne domov 12 klientom. Je rodinného typu, ktorého dispozície reagujú na fakt, že jeho budúci obyvatelia sa vedia postarať o seba.

Dvojdom v tejto malokarpatskej obci v okrese Pezinok je prvým výsledkom deinštitucionalizácie sociálnych služieb v réžii Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Jej proces sa začal pred 8 rokmi a zúčastňuje sa na ňom 9 zo 14 zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK.

Pre krajskú samosprávu je takáto stavba novou investičnou skúsenosťou popri uskutočnených rekonštrukciách historických budov, výstavbe komunikácií a pripravovanej výstavbe nájomných bytov. Zrealizoval ju medzi prvými na Slovensku.

Klienti ako súčasť komunity

Trendom v sociálnych službách nie je budovanie veľkokapacitných zariadení ako v minulosti, ale humanizácia a menšie bývanie tzv. rodinného typu, ktoré umožní klientom život v menších komunitách. Z uzavretých objektov sa dostávajú „von“ a nadväzujú kontakty s miestnou komunitou.

Jednopodlažný dvojdom pre ľudí s mentálnym alebo so zdravotným postihnutím v rôznom veku v Častej, ktorí sa dokážu postarať sami o seba, je podnetný z viacerých dôvodov.

Na pozemku umiestnenom v zastavanej časti obce Častá, odčlenenom od pôvodného rodinného domu, postavil stavebník Domov sociálnych služieb a zariadenia podporovaného bývania MEREMA objekt s dvoma bytovými jednotkami, parkovaním a so zázemím pre opatrovateľov. Z troch strán ho obkolesuje zelená plocha, kde môžu klienti pestovať ovocie a zeleninu pre vlastnú potrebu, čo je jedna zo súčastí ich nového života.

Dvojdom v obci Častá
Dvojdom v obci Častá | Zdroj: Roman Rosina

Bezbariérový pohyb po objekte

Generálnym projektantom je projektový, architektonický a grafický ateliér A33.Podľa projektanta Romana Rosinu posunuli zvyčajnú rezidenčnú funkciu rodinného domu smerom k sociálnym službám aj tak, že v objekte sú miestnosti pre opatrovateľskú službu – denná miestnosť a hygienické zázemie. Nie sú však prístupné z interiéru, kde žijú klienti, aby bola zachovaná intimita ich prostredia.

Pohyb po objekte je pre klientov bezbariérový vrátane kuchyne, spoločenskej a technickej miestnosti. Ostatné priestory sú štandardné ako v rodinnom dome. „Bolo veľmi náročné dodržať mierku, aby bol dvojdom svojou veľkosťou primeraný pre svoje okolie,“ povedal Rosina pre ASB s tým, že sa zároveň snažili využiť pozemok s jeho aktuálnou vzrastlou zeleňou a špecifikami polohy.

Nadväznosť jednotlivých miestností v dvojdome prispôsobili terénu, aby fungoval reťazec prevádzky a bývania. Museli však dodržať veľkostné limity jednotlivých miestností. Aby sa dvojdom stal súčasťou zástavby na typickej dedinskej ulici, použili sedlovú strechu s klasickou pálenou škridlou, skombinovali omietku s drevom, integrovali moderné prvky architektúry.

Drevo dostalo zelenú

Okná sú trojdielne s výhľadom na zeleň a do ulice pred nástupným priestorom do objektu a malým parkoviskom. Drevené okenice nie sú klasické dvojkrídlové, ale posuvné alebo skladacie, čo dodáva stavbe príjemnú praktickosť. V interiéri je vždy jedna stena miestností z tehlového obkladu, ktorého farba navodzuje pocit tepla.

Ateliér A33 využil drevo červený smrek, resp. agát ako materiál vo veľkej miere :v exteriéri ako fasádny obklad, v konštrukcii otvorených pergol, pri posuvných okeniciach či drevenej terase pri obývacej izbe, v interiéri ako nosné prvky rámovej konštrukcie z BSH profilov so záklopom i stenovými panelmi z CLT panelov. V neposlednom rade v interiéri dominujú priznané prvky krovu z KVH profilov.

Ochrana pred naplaveninami

Aby čo najmenej použili technológie na chladenie a zbytočne nevystavovali klientov problémom s dýchacími cestami, postavili pasívne tienenie. Slúži na to pergola, po ktorej sa má ťahať vinič, resp. už spomenuté okenice. „Sú to prvky, ktoré neinvazívne zasahujú do architektúry, neublížia jej a tvoria veľmi príjemný prvok bývania,“ konštatoval Roman Rosina.

V súvislosti s vodou upozornil na fakt, že na úpätí Malých Karpát v okolí Bratislavy je veľký problém s naplaveninami a sedimentmi, ktoré neprepúšťajú vodu. Preto je objekt zabezpečený dôkladným vsakovacím systémom.

Do novostavby, ktorá bola skolaudovaná v apríli tohto roka, sa presťahujú jej noví obyvatelia do konca tohto kalendárneho roka z Domova sociálnych služieb a zo zariadenia podporovaného bývania MEREMA. Prijímatelia sa nasťahujú z extravilánu Modra-Harmónia.

Deinštitucionalizácia DSS a ZPB Merema, obec Častá, okres Pezinok

Investor: Bratislavský samosprávny kraj
Generálny projektant: A33, s.r.o.
Investícia: 710 000 eur s DPH (IROP, účasť BSK 5 %)
Zhotoviteľ: Omoss, spol sr.o.
Počet bytových jednotiek: 2
Počet parkovacích miest: 4
Zastavaná plocha: 361 m2
Obytná plocha: 270 m2
Veľkosť pozemku: 1244 m2
Realizácia: 08/2020 – 12/2021