Súčasný stav Športovej haly na Pasienkoch, ktorá by mala byť otvorená v lete tohto roka.

Trestuhodný paškvil. To je rekonštrukcia Športovej haly na Pasienkoch

Partneri sekcie:

Nie je to tak dávno, čo som bola presvedčená, že Športová hala na Pasienkoch oblepená veľkými reklamnými plochami je to najhoršie, čo sa jej môže stať. Prišla zima a originálna stavba, inovatívna vďaka lanovej konštrukcii, ktorú jej autori inžinieri Jozef Poštulka (statik) a architekt Jozef Chovanec povýšili na vysokú technickú i výtvarnú úroveň, ostala stáť na ulici dokatovaná a zjazvená.

Ani neviem, prečo som verila, že táto pseudopremena (lebo rekonštrukcia ani revitalizácia to rozhodne nie je) môže byť konečne úspešná. Spojenie techniky masívnych nosných rámov so subtílnou a elegantnou fasádou, prehľadnosť, vzdušnosť a harmónia vnútorných priestorov, ktorá robila z tejto stavby jedno z najlepších diel domácej architektúry prelomu päťdesiatych a šesťdesiatych rokov, je nenávratne preč.

Stav haly z roku 2018
Stav haly z roku 2018 | Zdroj: Miro Pochyba

Ten, kto sa akokoľvek podieľal na postupnej devastácii jedinečného diela, je nehanebný tvorca paškvilu, opachy, ktorá bude dlho „zdobiť“ hlavné mesto Slovenska. Choďte sa pozrieť. Ak vám pri pohľade na jediné dielo svojho druhu v Európe nevypáli zrak alebo nezlomí srdce, aspoň uvidíte, ako sa to robiť rozhodne nemá. Nie je ani teraz zbytočné sa pýtať, kto za to môže.

Naopak. Tento akt je opäť dôkazom toho, že pýtať a zaujímať sa musíme stále. Pretože inak ten paškvil zakryjú pučiace stromy, vegetácia, ktorá sa v lete nádherne rozkošatí a v zime zafarbí do hneda, a potom si zvykneme a zabudneme.

Súčasný stav Športovej haly na Pasienkoch, ktorá by mala byť otvorená v lete tohto roka.
Súčasný stav Športovej haly na Pasienkoch, ktorá by mala byť otvorená v lete tohto roka. | Zdroj: Miro Pochyba

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2023