Na Slovensku sa ročne dokončí minimálne 12 000 bytov

Partneri sekcie:

Na Slovensku sa ročne dokončí minimálne 12 000 bytov a tento trend by mal pokračovať. V 1. polroku 2006 nebol v odovzdávaní nových bytov najúspešnejší tradičný líder Bratislava, ale najväčší […]

Na Slovensku sa ročne dokončí minimálne 12 000 bytov a tento trend by mal pokračovať. V 1. polroku 2006 nebol v odovzdávaní nových bytov najúspešnejší tradičný líder Bratislava, ale najväčší prírastok bytov zaznamenala Nitra. Uviedol to dnes vrchný riaditeľ menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Ševčovic na sprievodnej konferencii veľtrhu nehnuteľností SlovReal Invest, ktorá sa začala v Bratislave.

Špeciálne nové trendy v cenách nehnuteľností, resp. v cenách na štvorcový meter (m2) plochy bytov, nie sú zistené. „Platí však jeden trend na realitnom trhu – ceny rýchlejšie alebo pomalšie rastú v prípade 1- až 5-izbových bytov, a to u kupujúcich, sprostredkovateľov aj predávajúcich,“ konštatoval Ševčovic s tým, že extrémne rástli ceny 5-izbových bytov v roku 2005. V Bratislave, konkretizoval, registrujeme vyššie nároky na štandard bývania a v celej SR najvyššie ceny bytov všetkých typov. Výnimkou je Prešovský kraj, kde platí mierne spomalenie cien bytov. „V Nitre paradoxne tomu, že sa tam dokončilo najviac nových bytov, ceny stúpli razantne, ale možno došlo k nejakému pretlaku, pretože je tam na štvrťročnej báze 2006/2005 mierny pokles cien.“ Podľa jeho názoru ide zrejme o platnosť trhového pravidla – vyššia ponuka ako dopyt vyvolá mierny pokles cien.

Pripomenul ďalej aj význam jednotlivých nástrojov financovania bývania, stavebné sporenie a hypotekárne úverovanie. Ako potvrdil, v ostatnom roku začali hrať na trhu nehnuteľností významnú úlohu iné úvery a tiež americké hypotéky, ktorých boom sa premietol do značného medziročného rastu.

Úvery poskytnuté domácnostiam v SR majú tiež dynamický charakter. V porovnaní s okolitými krajinami je síce tempo rastu toho segmentu viac-menej porovnateľné, ale z hľadiska výšky poskytnutého úveru ide v SR o nižšie hodnoty. Podiel úverov na HDP je v SR 12 %, čo je hlboko pod úrovňou ostatných krajín Višegrádskej štvorky, v eurozóne to predstavuje 45 %. „Ak by Slovensko chcelo byť na úrovni eurozóny, tak by banky museli poskytnúť nové úvery v sume asi 600 miliárd Sk. Kto vie, čo by to urobilo s cenami nehnuteľností,“ pýta sa Ševčovic. NBS má podľa jeho slov tendenciu spomaliť tempo rastu úverov. Hoci podiel úverov na HDP má SR najnižší vzhľadom na ich najnižšiu štartovaciu hodnotu, NBS nemá záujem veľmi rýchlo dobiehať eurozónu. Ponechá sa v tomto segmente prirodzený vývoj a konvergencia ku krajinám EÚ potrvá možno 20 až 30 rokov, avizuje Ševčovic.

Zdroj: TASR