V Tatranskej Lomnici postavia prémiový projekt Elements. Parkovanie bude pod zelenou strechou

Komplex Hotel Elements Properties
Zdroj: Hotel Elements Properties

Približne 14 miliónov eur chce investovať český podnikateľ Kamil Vacek do projektu Elements medzi údolnou stanicou v Tatranskej Lomnici a hotelom Kukučka na hranici Tatranského národného parku. Názov a použité materiály nadväzujú na 5 prírodných elementov – kov, drevo, vodu, zem a oheň.

Výstavba by mala začať v druhom kvartáli tohto roka a samotné otvorenie prevádzky je naplánované na leto 2024. Vacek vlastní distribútora inteligentných telefónov, spoločnosť TCCM.

Patrí mu aj bratislavská developerská firma Hotel Elements Properties, ktorá sa angažuje v projekte Elements. Oficiálny názov hotelového komplexu je Elements Tatranská Lomnica a na jeho území vyrastie celkovo 5 budov. Výstavba Elemensts je pre českého podnikateľa prvým projektom tohto druhu.

Podpora cestovného ruchu

Pozemky vo Vysokých Tatrách kúpil Vacek v roku 2005, odvtedy existuje aj developerská firma. Nová výstavba bude revitalizáciou brownfieldu, na jeho mieste bol v minulosti komplex Kysuce. Územný plán s výstavbou rátal a nebolo potrebné robiť zmeny.

Práce na projekte začali už v roku 2013. „V rámci príprav sme nechali vypracovať niekoľko urbanistických štúdií s medzinárodnou účasťou a intenzívne sme komunikovali s dotknutými orgánmi štátnej správy, aby sme v rámci príprav nič nezanedbali,“ povedal pre ASB obchodný a marketingový manažér developera Tomáš Foti.

Komplex Hotel Elements Properties
Komplex Hotel Elements Properties | Zdroj: Hotel Elements Properties

Hlavným zámerom bolo podľa Fotiho vytvoriť objekt, ktorý podporí cestovný ruch a zatraktívni konkrétnu lokalitu v Tatranskej Lomnici. Zároveň poukáže na to, že v Tatrách sa dá stavať s ohľadom na životné prostredie, bez odlesňovania.

Znížia uhlíkovú stopu

V súvislosti s parkovaním developer zamietol parkovanie na betónových plochách. Státia budú výhradne v podzemných garážach so zelenou strechou s využitím pôvodných dendrologických druhov.

Ekologický prístup k prírode reprezentuje ďalej rekuperácia odpadovej vody či využívanie solárnej energie na ohrev vody, ktoré prispejú k zníženiu uhlíkovej stopy v dlhodobom časovom horizonte.

Tá sa podarí znížiť aj využívaním lokálnych zdrojov a obmedzením potreby dovozu stavebných materiálov zo zahraničia. V dizajne interiéru využije developer známy slovenský travertín z regiónu Spiša a najmä drevo, konkrétne červený smrek a dub typický pre danú lokalitu.

Architektúra je súhrnom viacerých nápadov a viacerých spoločností, ktoré sa zaoberajú jednotlivými aspektmi projektu, doplnil Foti. Spolupracovali na ňom architekt Peter Sticzay-Gromski, ateliér PCK & Partners či ruský ateliér Alex Nerovnya Architecture. Ten má interiérový dizajn hotela v tomto projekte vo Vysokých Tatrách v portfóliu už od roku 2020.

Komplex Hotel Elements Properties, Interiér
Komplex Hotel Elements Properties, Interiér | Zdroj: Hotel Elements Properties

V projekte bude 55 bytových jednotiek, v predaji je 13 prémiových rezidencií, 6 rodinných suít a 14 rodinných izieb. „Do predaja púšťame len obmedzený počet jednotiek, ktoré sú rozličné. O ponukách rokujeme priamo s klientmi,“ uviedol Foti na otázku ceny premiového bývania.

Komplex Hotel Elements Properties

Lokalita: Tatranská Lomnica
Developer: Hotel Elements Properties
Architekti: Peter Sticzay-Gromski, PCK & Partners, Alex Nerovnya Architecture
Počet bytových jednotiek: 55
Počet parkovacích státí: 70 podzemných a 3 vonkajšie
Investícia: cca 14 miliónov eur
Zastavaná plocha projektu: 1 410 m2
Celková výmera pozemkov: 6 600 m2

Monika Volekova