The Opus je jediným hotelom, v ktorom zosnulá Zaha Hadid vytvorila architektúru aj interiér.

Čo vás na ASB zaujalo najviac. Päť najčítanejších článkov

Na konci roka sa nájde priestor na bilancovanie, ktoré vie neraz priniesť zaujímavé výsledky. Kým sa pustíte do osláv príchodu nového roka, pripomeňte si články, ktoré sa vám najviac páčili.

V redakcii sme preskúmali štatistiky a vybrali päť najčítanejších článkov z kategórie architektúra, ktoré sme vydali v roku 2021. Zaujala vás slovenská tvorba, aj niečo zo susedného Česka a tiež z ďalekého Dubaja či Kanady.

1. Na Orave stojí rodinný dom v storočnom humne

Prvé miesto patrí suverénne rodinnému domu v storočnom humne na Orave. Objekt bol tiež nominovaný na ocenenie CE ZA AR 2021 v kategórii rodinné domy aj fenomény architektúry. V obci Veličná neďaleko Dolného Kubína sa majitelia rozhodli zachovať odkaz histórie tohto domu. A šikovné ruky architektky zvládli aj na prvý pohľad náročnú úlohu. Vložili bývanie do tohto historického miesta. Z humna tak nemusel byť odstránený ani jeden pôvodný prvok.

Rodinný dom zo storočného humna
Rodinný dom zo storočného
humna | Zdroj: Eliška Turanská

2. Liečba rezom. Českí architekti premenili schátraný mlyn na miesto na bývanie

Na druhom mieste sa umiestnila ďalšia historická stavba, ktorej architekti vdýchli nový život. Chátrajúca budova starého mlynu sa zmenila na moderné bývanie na odľahlom mieste českého Posázaví. Výnimočnosťou celého projektu je jeho „ozdravný rez“, ktorý do interiéru priniesol množstvo svetla. Množstvo ďalších prvok sa aj v tomto prípade podarilo zachovať, pričom nechýba ani mlynské koleso.

Majiteľom sa podarilo obnoviť rybník – opäť sa v ňom nachádza voda, ktorá odráža siluetu nového domova.
Majiteľom sa podarilo obnoviť rybník – opäť sa v ňom nachádza voda, ktorá odráža siluetu nového domova. | Zdroj: Filip Šlapal (stempel-tesar.com)

3. Kocka podľa Hadid. The Opus v Dubaji obnovuje rovnováhu medzi pevným a prázdnym

Po dvoch menších stavbách sa presúvame k niečomu oveľa väčšiemu. Spomedzi veľkých projektov vás najviac upútal článok o dubajskom hoteli The Opus, ktorý je výsledkom práce britsko-irackej architektky Zahy Hadid. Podobne ako českému domu, aj tento projekt vyniká tým, že mu niečo chýba. V prípade objektu v štvrti Burj Khalifa je to takpovediac stred, čo pôsobí dojmom, že tam je diera. Futuristickú budovu charakterizujú aj jej zakrivené krivky. Jednoducho, Dubaj, to je iný svet.

Futuristická budova sa nachádza vo štvrti Burj Khalifa.
Futuristická budova sa nachádza vo štvrti Burj Khalifa. | Zdroj: Zaha Hadid Architects / Laurian Ghinitoiu

4. Chata Nové Hamry: nositeľka dedičstva Krušných hôr

Štvrtý najčítanejší článok je zároveň aj najmladším spomedzi celej vybranej pätice. Chata Nové Hamry patrí k výnimočným počinom, o čom svedčí nielen jej vzhľad. Výrazne hranatý habitus môže pripomínať klasický vidiecky dom, no tvary objektu, ktorý sa zžil s Krušnými horami sú výrazne predimenzované. A to sme ešte nezmienili interiér, ktorý má skutočne funkčné a efektívne využitie.

new how weekend house nove hamry petr polak 09 1200
Chata pripomína klasický vidiecky dom so sedlovou strechou, jej tvary a proporcie sú však výrazne predimenzované | Zdroj: Petr Polák

5. Moderné bývanie uprostred nedotknutej prírody. Forest House v Kanade si zamilujete

Výber piatich najčítanejších článkov z kategórie architektúra uzatvára ďalšia stavba v prírode. Po dvoch hodinách jazdy autom z Montrealu narazíte na prostredie parku Laurentides, kde už ľudská noha nie je tak často vídaná. A to práve inklinovalo dvojici miestnych obyvateľov, ktorý sa rozhodli pre stavbu domu vo veľmi nerovnom teréne. Forest House držia nad skalami zbrázdeným svahom oceľové nosníky, ktoré tiež bránia tomu, aby dom spadol do rokliny pod ním. V náročnom prostredí vyrástlo moderné a aj udržateľné bývanie.

Forest House | Zdroj: Raphaël Thibodeau
red