Z chaty rovno na lyže. Apartmány hotela Björnson v Jasnej ukrýva les

Partneri sekcie:

Celoročné turistické a lyžiarske stredisko Jasná je synonymom letnej turistiky, zimných radovánok a predovšetkým kvalitne stráveného voľného času v prírode. V pešej dostupnosti od jednej zo zjazdoviek pribudli roztrúsené apartmány – sheltery, ktoré privítajú fanúšikov dovoleniek v lone prírody.

Hotel Björnson oslovil slovensko-belgický tím architektov, ktorí sú známi modulárnou architektúrou prispôsobenou na mieru jej užívateľovi, no s univerzálnymi možnosťami umiestnenia.

Ark-shelter v minulosti vyhral cenu CEZAAR 2019 v kategórii Fenomén architektúry a dizajnovú cenu RedDot Award 2020. Modulárny systém netvorí iba apartmány, ale aj obslužnú časť hotela – wellness so saunou a spoločenskú časť hotela.

Väčšie apartmány majú k dispozícii aj terasu. Príroda je z nej skutočne len na dosah ruky.
Sheltery sú situované tesne pri zjazdovke aj na skok do lesa na bežkárske trate.
Posuvná zástena môže podľa potrieb ubytovaných priestor spojiť i predeliť.
Sauna.
Výhľady orientované do okolitého lesa.
Pohľad z vtáčej perspektívy.
Axonometria.
Pôdorys.

Apartmánový klaster

Všeobjímajúci les prináša pokoj a súkromie. Apartmány sú umiestnené popri lesnej ceste, ktorá vedie od blízkej hlavnej budovy hotela. Výhľadmi sú orientované do okolitého lesa, no zároveň od seba. Každý objekt však neobsahuje jednu, ale dve obytné jednotky, ktorých dispozície sú voči sebe zrkadlené.

Štandard tvorí spálňa, zádverie a kúpeľňa, dispozične sa obmieňajú v závislosti od miery komfortu apartmánu. Obytné miestnosti možno v prípade potreby prepojiť, čím vzniká veľká voľnočasová miestnosť. Niektoré jednotky ponúkajú aj vlastné terasy, ktoré umocňujú zážitok z prírody.

Väčšie apartmány majú k dispozícii aj terasu. Príroda je z nej skutočne len na dosah ruky.
Väčšie apartmány majú k dispozícii aj terasu. Príroda je z nej skutočne len na dosah ruky. | Zdroj: BoysPlayNice

Materiály z lesa

Chaty tentoraz nie sú umiestnené priamo na zemi, ale sú zdvihnuté nad úroveň lesa na sérii stĺpikov. Procesy pod nimi tak môžu ďalej nerušene fungovať. Zelené strechy túto plochu dokonca rozširujú. Nosná konštrukcia objektov pozostáva z patentovaného rámového skeletu Ark-shelter z KVH a BSH nosníkov.

Fasádu tvorí smrekové drevo, ktoré sa objavuje aj v interiéri na stenách, nábytku a na dverách. Minimálne stavebné zásahy v kombinácii s miestnymi materiálmi zaisťujú vyššiu mieru ekologickosti, než je to pri bežných stavbách.

Posuvná zástena môže podľa potrieb ubytovaných priestor spojiť i predeliť.
Posuvná zástena môže podľa potrieb ubytovaných priestor spojiť i predeliť. | Zdroj: BoysPlayNice

Druhé dejstvo na ceste

Hoci chaty ponúkajú svojim obyvateľom všetko potrebné na plnohodnotný celoročný pobyt, v bezprostrednej blízkosti stále ostáva hotel so zázemím. Pôvodná budova Hotela Björnson pochádza z roku 1952 a je to typická horská chata.

Nová doba však priniesla požiadavku pre istú mieru segregácie od ostatných dovolenkárov a rozšírenie portfólia služieb. Ark-shelter priniesol výbornú kombináciu ceny a výkonu zhmotnenú v prívetivom a nerušivom šate, so stále prítomnou možnosťou rozšírenia.

„Klientovi sme pomohli aj s architektúrou rozšírenia hotela o novú reštauráciu a lesný wellness, ktorý sme realizovali spojením štyroch modulov Ark-shelter do komplexu sáun a oddychových miestností s masérom,“ hovoria architekti.

„S Hotelom Björnson máme dobrú spoluprácu a veríme, že sa čoskoro dočkáme ďalších stavebných etáp, ktorými plánujeme dopovedať a zjednotiť súčasné rozvrhnutie areálu,“ poodhalili architekti ďalšie plány. Zariadenie sa tým dostane do hľadáčika turistov i architektonických nadšencov.

Pohľad z vtáčej perspektívy.
Pohľad z vtáčej perspektívy. | Zdroj: BoysPlayNice

CHATY PRE HOTEL BJÖRNSON

Miesto: Jasná, Demänovská dolina, Nízke Tatry
Investor: Hotel Björnson
Architekti: Michiel De Backer, Viktor Mikovčák, Martin Mikovčák
Úžitková plocha: 700 m2
Projekt: 2019
Realizácia: 2020

Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 05/2021.