Klingerka: Pri „downtowne“ vyrástla najvyššia rezidenčná stavba Slovenska

Partneri sekcie:

Hrubá stavba projektu Klingerka sa po dvadsiatich mesiacoch dostala na najvyšší bod a so 115 metrami sa tak oficiálne stala najvyššou rezidenčnou stavbou Slovenska.

Klingerka je navrhnutá ako koncept dvoch budov. Vyššiu, 36 – poschodovú, bytovú vežu s 380 bytmi dopĺňa 11 – poschodový administratívny objekt. Budovy prepája parkovací dom so zelenou strechou. Komplexnosť dopĺňa občianska vybavenosť. 

Glajcha bola osadená na streche rezidenčnej Klingerky
Klingerka - rezidenčná budova
Klingerka - rezidenčná budova
Klingerka
Klingerka - rezidenčná budova
Klingerka vizualizacia park
Klingerka vizualizacia celeho projektu
Klingerka vizualizacia 01

Centrálnym verejným priestorom celej zóny bude park, ktorý bude slúžiť pôvodným aj novým obyvateľom tzv. Klingerovej kolónie. Tú vybudovali pre zamestnancov textilnej továrne koncom 19. storočia. Dnes z nej zostala hŕstka rodinných domov na Alešovej, Čipkárskej a Gusevovej ulici. 

Rezidenčná budova Klingerka:

115 metrov – výška budovy
36 nadzemných podlaží
380 dvoj- až štvorizbových bytov
376 balkónov
5 výťahov
663 schodov má schodisko z garáže na 35. poschodie
678 parkovacích stojísk
425 m2 obchodnej plochy
6 300 m2 zelene (park + zelená strecha garážového domu)
2022 rok dokončenia

Stavba je progresívnym návrhom architektonických riešení novej doby. Snažili sme sa však preniesť historický odkaz  do riešenia fasády. Štruktúrou fasádnych panelov sme chceli napodobniť jutovinu, ktorá sa pôvodne v Klingerovej fabrike vyrábala,“ hovorí pre Asb.sk architekt Pavol Franko z ateliéru GFI. 

Šošovkový tvar budov je výsledkom kreatívnej cesty a hľadania, akým spôsobom možno prepojiť existujúcu zástavbu na jednej strane a novovznikajúci „downtown“ na strane druhej. „Hľadali sme pôdorysný tvar, ktorý by aj pri takom veľkom objeme neatakoval svoje prostredie, ale spájal,“ vysvetľuje Franko. Na tvar mala veľký vplyv aj svetlotechnika. 

Klingerka vizualizacia
Klingerka na vizualizácii | Zdroj: JTRE

Odkaz na Gumon

Byty v Klingerke by mohli odovzdať už v lete 2022. Na predaj v prvej etape je ich už len hŕstka. Developer však chystá ďalšie dve rozšírenia. Ich dokončenie je naplánované na rok 2026. 

Stavba Klingerky:

169 pilót
2 832 ton výstuže
19 152 m3 objem betónu
1,5 – 2 m je hrúbka základovej dosky
16 800 m2 celková plocha fasády
7 032 m2 celková plocha okien
300 km rôznych typov elektrických káblov

„Prvá Klingerka bola navrhnutá už pred určitým časom. Má svoj charakter. Požiadavky ľudí na bývanie a prácu sa ale odvtedy zmenili,“ podotýka Franko. Klingerka 2 a 3 budú preto odlišné. Architektonicky by mali viac odkazovať na priemyselnú architektúru významných chemických závodov Gumon, ktoré stáli na Košickej ulici. 

Klingerka 2 má priniesť viac ako 600 bytov a apartmánov, priestory pre obchody, gastro a iné doplnkové služby v parteri na Košickej ulici a v pavilónoch na Pláteníckej vo forme high street retailu. 

Pribudne aj ďalšia administratívna veža s prenajímateľnou plochou takmer 31-tisíc štvorcových metrov. K dispozícii bude viac ako 1 700 parkovacích miest v podzemných garážach, aby ostala zachovaná bezbariérová pešia úroveň mesta.

Zelený vnútroblok
Zelený vnútroblok Klingerky 2 | Zdroj: JTRE

Pribudne aj električka

Jednotlivé objekty vytvoria klesajúcu líniovú zástavbu pozdĺž Košickej ulice s výškovou dominantou v nároží od Prístavnej. Verejné zelené vnútrobloky s pavilónmi napoja na pôvodnú Klingerovu kolóniu, aby tak vznikla oddychová zóna. Zachované pôvodné stromové aleje na Pláteníckej a Súkeníckej ulici budú revitalizovať. 

Projekt počíta s tým, že cez územie bude viesť električková trať. „Myslím si, že električka tu patrí. Vytvorí to len hodnotnejšie prostredie pre ľudí, ktorí budú v Klingerke bývať alebo pracovať,“ dodáva Franko. 

O Klingerke 3 zatiaľ vieme, že má pozostávať z ôsmich stavebných objektov. Najvyšší z nich – administratívna budova, má mať 35 podlaží.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, Veronika Rajničová