Historická vila ožila a s ňou aj zanedbaný park, ktorý sa premenil na prívetivý verejný priestor

Bývalá úradná vila, neskôr vojenský objekt, následne nechcená nehnuteľnosť, ktorá čakala na demoláciu. Presne tak by sa dala stručne opísať minulosť Villy Fitz v Rokycanoch. Dnes sa táto stavba zapísala do povedomia ako príklad mimoriadne citlivej rekonštrukcie, ktorá nielen zachránila historický objekt, ale ho aj funkčne a výrazovo posunula do súčasnosti. Zásluhu na tom má ateliér Luni architekti, ktorý spolu s investorom vtisol vile a jej okoliu nový život.

História vily siaha až do roku 1869. Pôvodne si dal objekt postaviť ako súkromnú rezidenciu František Srba. Následne budovu ako sídlo svojej firmy využíval vtedajší rokycanský veľkopriemyselník a banský inžinier Johan Fitz, ktorý bol majiteľom kamenouholnej spoločnosti. Jeho odkaz nesie vila dodnes.

Výraznú prestavbu realizoval architekt Bohuslav Ryšavý v roku 1909. Odvtedy však objekt prešiel radom necitlivých zásahov a stratil väčšinu svojho pôvodného čara – až do chvíle, keď ho získal nový majiteľ s víziou kvalitnej rekonštrukcie.

vila fitz (1)
vila fitz (8)
vila fitz (6)
vila fitz (7)
vila fitz (3)
vila fitz (4)
vila fitz (2)
vila fitz (5)

Základnou myšlienkou architektov z ateliéru Luni bolo obnoviť to, čo malo hodnotu, a zároveň sa nebáť súčasnej architektúry tam, kde to bolo nevyhnutné. „Odstránili sme všetky nánosy času, ktoré vilu postupne deformovali, a nadviazali na jej pôvodnú architektúru,“ opisuje architekt Lukáš Janout.

„Zámerom bolo zároveň sprístupniť miesto, prepojiť ho s mestom, verejným priestorom a jeho obyvateľmi. V tom nám pomohla sklenená časť, ktorá spája historickú budovu s novým objektom a zároveň zrkadlí svoj interiér do dlhodobo opomínaného parku. Vďaka tomu okoloidúci nazerajú do reštaurácie a, naopak, jej návštevníci nestrácajú kontakt s prostredím, v ktorom sa nachádzajú,“ dopĺňa Nina Ratočka Pevná, spoluzakladateľka Luni architekti.

vila fitz (3)
Starú a novú budovu prepája subtílny sklenený krčok. | Zdroj: Petr Polák

Dve hmoty, jedna myšlienka

Je úplne zjavné, že k prestavbe sa pristupovalo s citom a so starostlivosťou v snahe vyzdvihnúť pôvodné architektonické pôvaby stavby. Rekonštrukcia zahŕňala nielen samotnú vilu, ale aj výstavbu nového krídla na východnej strane. Objekt sa nachádzal vo veľmi zlom technickom stave a v interiéri vily sa nezachovali žiadne pôvodné prvky. Prestavba sa začala v roku 2022.

Architekti sa rozhodli pre jasne čitateľný koncept – zachovať a obnoviť historickú budovu a novú časť vytvoriť súčasnú, v proporčnom dialógu s pôvodnou stavbou. Fasáda novej hmoty síce pracuje s iným pomerom plných a presklených častí, s inými rímsami aj štítmi, ale stále drží a rešpektuje kontinuitu. Nová prístavba tak predstavuje dôstojný protipól k pôvodnej budove.

Obe časti prepája subtílny sklenený krčok, ktorý zvonka odzrkadľuje interiér a zároveň otvára novovzniknutú reštauráciu smerom k verejnému parku. Ten bol dlho opomínaný, dnes však začína plniť funkciu otvoreného mestského priestoru.

Transparentnosť nového objektu navyše umožňuje okoloidúcim nazrieť dovnútra a naopak, návštevníci reštaurácie nestrácajú kontakt s okolím. Vzdušný interiér vo vile kombinuje tradičné prvky s moderným dizajnom. Nechýbajú ani umelecké diela, ktoré podčiarkujú unikátnu atmosféru miesta.

vila fitz (3)
Dominantou jedálenskej časti je veľký kozub a bar s veľkoformátovým obkladom. | Zdroj: Petr Polák

Architektúra ako motor zmeny

Výsledkom je multifunkčný komplex s hotelom, reštauráciou, konferenčnou sálou, wellness a fitness centrom aj komerčnými priestormi. Interiéry kombinujú priznané monolitické konštrukcie, veľkoformátové obklady, prírodné materiály a na mieru navrhnutý nábytok. Dizajn je decentný, ale súčasný – kladie dôraz na priestor, materiál aj svetlo.

Vykurovanie priestorov prebieha pomocou plynových kotlov a fancoilov v obytných častiach hotela. Systém rekuperácie zaisťuje neustálu výmenu vzduchu vo všetkých častiach objektu. Drevené okná nadväzujú na pôvodný materiál, rovnako ako strešná krytina a fasáda s omietkou. Exteriér reštaurácie je okrem skla doplnený aj o hliníkovú rastrovú fasádu. Dominantou jedálenskej časti je veľký kozub a bar s veľkoformátovým obkladom, ktorý nadväzuje na recepciu hotela.

vila fitz (5)
Vila Fitz | Zdroj: Petr Polák

Najväčšou perlou interiéru je bezpochyby konferenčná sála v podkroví, kde sa zachovala pôvodná zvonica. Wellness je, naopak, situovaný do pivničných častí, ktorých tehlové klenby a kamenno-tehlové steny dodávajú priestoru neopakovateľnú atmosféru. Rovnako fitcentrum v suteréne pod reštauráciou si uchovalo surovosť betónu a priznané technológie.

Premena na živý mestský organizmus

O tom, že sa rekonštrukcia podarila, svedčí aj druhé miesto v súťaži Best of Realty 2024 v kategórii Hotely. Projekt obstál v konkurencii viac ako sedemdesiatich iných realizácií. A celkom oprávnene – nielenže vdýchol nový život chátrajúcej budove, ale zároveň výrazne prispel k oživeniu celého mesta a regiónu.

Villa Fitz sa tak stáva nielen pýchou mesta Rokycany, ale aj dôkazom, že aj menšie mestá môžu byť domovom architektúry špičkovej úrovne. A že keď sa stretne vízia, cit a odvaha k súčasnému výrazu, môže z toho vzniknúť niečo, čo prekonáva hranice bežnej rekonštrukcie. Tu totiž nejde len o obnovu objektu – ide o návrat života, významu a dôstojnosti do miesta, ktoré si to zaslúžilo.

Vila Fitz

Lokalita: Rokycany, Česko
Architekti: Luni architekti
Spoluautori: Ing. et. Ing. arch. Lukáš Janout, Ing. arch. Nina Ratočka Pevná, Ing. arch. Antonín Honzík, Ing. Pavel Janout
Dokončenie: 2024

Preklad: Andrea Veselá