CapitaSpring: Futuristický mrakodrap pretkaný zeleňou v Singapure sa dotýka až oblakov

Partneri sekcie:

Nedávno dokončený mrakodrap s názvom CapitaSpring je názornou demonštráciou vertikálneho urbanizmu. Architektonické dielo integruje do panorámy Singapuru futuristickú vežu so zmiešanou funkciou. Vrátane zelenej oázy a pestrej ponuky pre verejnosť.

Mrakodrap CapitaSpring, ktorý rástol do singapurského neba štyri roky, možno smelo označiť za neobyčajný počin. A to nielen preto, že táto nedávno dokončená veža s výškou 280 metrov je druhou najvyššou budovou v meste, ale najmä preto, že megaprojekt reprezentuje víziu zelenšej a udržateľnejšej budúcnosti, ktorej realizáciu si za cieľ dali jeho tvorcovia.

Na prácu, bývanie i zážitok

Návrh vzišiel z dánsko-talianskej kooperácie dvoch špičkových architektonických kancelárií – BIG (Bjarke Ingels Group) a CRA (Carlo Ratti Associati) – a vonkoncom mu nemožno uprieť vynaliezavosť. Výsledkom je 51-poschodová výšková oáza s pestrou ponukou funkcií.

Od bujnej panoramatickej strešnej záhrady a parku pod holým nebom cez kancelárie a servisované apartmány až po verejne prístupné priestory, reštaurácie a Hawker Center s pouličnou kuchyňou.

Projekt postavený v developerskej réžii CapitaLand Development (CLD), CapitaLand Integrated Commercial Trust a Mitsubishi Estate Co má celkovú úžitkovú plochu 93-tisíc m2. Mrakodrap označený prívlastkom „biofilný“ demonštruje prelomový vertikálny urbanizmus a podčiarkuje reputáciu Singapuru ako záhradného mesta.

Fasáde dominuje vertikálna línia akcentovaná v častiach s rozsiahlou vegetáciou.
Fasáde dominuje vertikálna línia akcentovaná v častiach s rozsiahlou vegetáciou. | Zdroj: Finbarr Fallon

Vertikálna štúdia tropickej mestskej výstavby

Miesto, kde sa dnes mrakodrap týči do výšky, predtým slúžilo ako verejné parkovisko a pouličné trhovisko so stánkami s občerstvením. Šéf a zakladajúci partner ateliéru BIG vysvetľuje: „Pre jedinečný charakter singapurskej mestskej výstavby, ktorá je nielen extrémne nahustená, ale i extrémne zelená, sme sa rozhodli poňať návrh ako vertikálnu štúdiu tropickej mestskej výstavby.“

Na viacerých výškových úrovniach sa vertikálne prvky tvoriace fasádu budovy roztvárajú, aby umožnili pohľad do útrob zelenej oázy vyrastajúcej z bázy, z jadra i z panoramatickej záhrady na streche.

Fotogaléria

280 metrov vysoká veža CapitaSpring je druhým najvyšším mrakodrapom Singapuru.
CapitaSpring, Singapur
4 Capitaspring BIG Finbarr Fallon 221 scaled 1
Vertikálna fasáda je doslova prešpikovaná zeleňou.
CapitaSpring, Singapur
Fasáde dominuje vertikálna línia akcentovaná v častiach s rozsiahlou vegetáciou.
CapitaSpring, Singapur
Capitaspring BIG Finbarr Fallon 103 scaled 1

Viac ako 80-tisíc rastlín

Zeleň, ktorá tam rastie a kvitne, je nie je len dekorácia. CapitaSpring sa stala novým domovom pre vyše 80-tisíc rastlín s pomerom zelenej plochy 1 : 1,4, čo je v prepočte na celkovú zastavanú plochu viac ako 8-tisíc m2, teda 140 % celkovej zastavanej plochy.

V úrovni terénu sa ulica uzatvára, aby vytvorila nový lineárny park a námestie. Na tejto úrovni tak dáva CapitaSpring verejnosti opäť k dispozícii historicky významnú Market Street. Tá sa transformovala na pešiu zónu, pričom sa tu zamestnanci okolitých budov aj návštevníci môžu tešiť z rozšírených zelených priestranstiev uprostred husto zastavanej časti mesta.

280 metrov vysoká veža CapitaSpring je druhým najvyšším mrakodrapom Singapuru.
280 metrov vysoká veža CapitaSpring je druhým najvyšším mrakodrapom Singapuru. | Zdroj: Finbarr Fallon

Hotspot pre nájomníkov a návštevníkov

Kľukaté záhradné chodníčky vytvárajú prirodzené vstupy do City Room, 18 metrov vysokého veľkorysého otvoreného priestoru v sokli veže. Chránený pred tropickým slnkom i dažďom, víta v separátnych lobby pre administratívu a rezidencie nájomníkov, ako aj zákazníkov gastrocentra.

Na druhom a treťom poschodí budovy sa rozprestiera ikonický Hawker Center s 56 stánkami s občerstvením, vďaka čomu sa táto časť stáva centrom kulinárskeho zážitku v meste. Stratégia umocňuje význam CapitaSpring pre zachovanie lokálnej kultúry.

„CapitaSpring je ako vízia budúcnosti, kde vedľa seba koexistujú mesto a vidiek, kultúra a príroda, a  urbánne krajiny môžu neobmedzene rásť do výšky.“ – Bjarke Ingels, architekt a zakladajúci partner BIG

Veža s parkom „v bruchu“

Vertikálny park uprostred mrakodrapu vytvára špirálovitú promenádu kľukatiacu sa medzi tropickými kmeňmi a korunami stromov. V hornej časti potom povyšuje urbánny les všetky reštaurácie a kaviarne v budove na zelený vrcholový zážitok.

Prvých osem podlaží mrakodrapu je vyhradených pre servisované apartmány. V tejto časti majú nájomníci možnosť využiť plavecký bazén, vírivku, bežeckú dráhu, fitcentrum, spoločnú kuchyňu, salón a grilovací kútik. Vrchných 29 poschodí ponúka prvotriedne kancelárske priestory s panoramatickým výhľadom na Singapur River a Marina Bay.

Mesto a záhrada v jednom

„Ako niekto so singapurskými koreňmi som sa cítil poctený, že môžem prispieť k práve prebiehajúcemu rozvoju architektúry v Singapure. V našom návrhu ide o prelínanie moderného a tropického prístupu, čo sa odzrkadľuje ako plynulý prechod medzi záhradou a mestom,“ hovorí architekt z ateliéru BIG Brian Yang.

Tento koncept je viditeľný na fasáde i na bujných špirálovitých záhradách, ktoré prepájajú rôzne funkcie a ponúkajú vskutku rozmanité možnosti trávenia času.

V srdci budovy pretínajú „tvrdú“ administratívnu a rezidenčnú časť štyri vzájomne prepojené „mäkké“ podlažia tvorené prevažne organickým materiálom. Označené ako zelená oáza ukrývajú 35 metrov dlhú záhradu pod holým nebom, určenú na prácu, prechádzky, oddych a šport. Zóna prepájajúca prírodu s modernou architektúrou však poslúži aj na rôzne spoločenské podujatia.

Vertikálna fasáda je doslova prešpikovaná zeleňou.
Vertikálna fasáda je doslova prešpikovaná zeleňou. | Zdroj: Finbarr Fallon

V dome, a predsa v pralese

Celá vertikálna zelená časť imituje vegetáciu tropického dažďového pralesa. Hierarchický rast listov stojí v priamom proporčnom vzťahu k svetlu medzi vegetačnými vrstvami. Rastliny tolerujúce tieň s veľkými listami sa v hierarchii nachádzajú „na dne dažďového pralesa“, pretože nevyžadujú priame slnečné svetlo. Vo vrstve, kde sa týčia koruny stromov, teda „na streche dažďového pralesa“, sú zas vysadené rastliny s drobnejšími listami.

Strešná záhrada CapitaSpring sa pýši nielen grandióznym výhľadom na Singapur, ale aj najväčšou urbánnou farmou v meste, ktorú prevádzkuje spoločnosť 1-Group. Na piatich tematických parcelách vysadila vyše 150 druhov ovocia, zeleniny, byliniek a kvetov. Tie zásobujú čerstvo vypestovanými produktmi (nielen) strešné reštaurácie.

CapitaSpring, Singapur
Interiér CapitaSpring, Singapur | Zdroj: Finbarr Fallon

CapitaSpring je eko

Budove CapitaSpring udelil Stavebný úradu v Singapure certifikáty Green Mark Platinum a Universal Design GoldPLUS. Okrem toho mrakodrap disponuje vybavením podporujúcim víziu udržateľnej dopravy v rámci Singapore Green Plan 2030.

165 miest na parkovanie bicyklov, cyklostojany, cyklotrasou s dĺžkou 600 metrov vedúcou okolo veže pozdĺž Malacca a Phillip Street, ktorá je súčasťou centrálnej cyklistickej dopravnej siete sa napája sa na širšiu cyklistickú sieť Singapuru.

Taliansky architekt Crlo Ratti, riaditeľ Senseable City Lab na renomovanej MIT v Massachusetts (USA), si spoluprácu s dánskymi kolegami veľmi pochvaľuje: „Bolo obohacujúce skombinovať náš prístup k dizajnu a inováciám s architektonickou víziou ateliéru BIG. Som hrdý na to, ako sme sa popasovali s verejnými priestormi v celej budove. V CapitaSpring sme vytvorili najlepší zážitok pre všetkých užívateľov, pričom sme využili ako technológiu, tak aj doposiaľ nevídanú integráciu prírodných prvkov.“

Model budúcnosti

Riaditeľ developerskej spoločnosti CapitaLand Development Tan Yew Chin to vidí podobne: „Biofilný mrakodrap reprezentuje víziu zelenšej a udržateľnejšej budúcnosti. Teda presne to, na čo sa zameriava naša spoločnosť.

Nazdávam sa tiež, že CapitaSpring nastavila novú latku kancelárskym priestorom budúcnosti. Užívateľom budovy ponúkame prvotriedny zážitok z pracovného prostredia, doplnený špeciálnymi flexibilnými riešeniami rozširujúcimi hybridný model práce.“

CapitaSpring, Singapur
CapitaSpring, Singapur | Zdroj: Finbarr Fallon

Na spätnú väzbu užívateľov si ešte nejaký čas budeme musieť počkať, no už teraz je nad slnko jasné, že neobyčajný mrakodrap priniesol veľa zmysluplných inovácií. Niet divu, jeho tvorcovia sú predsa známi jedinečnými udržateľnými konceptmi.

Stačí si pripomenúť rezidenčnú budovu Sluishuis v Amsterdame či projekt Woven City v Japonsku. CapitaSpring síce v súťaži o najvyšší mrakodrap, či už v meste, alebo na svete, nezvíťazí, ale inovatívna kvalita sa predsa nedá merať v metroch.

CapitaSpring, Singapur

Architekti: Bjarke Ingels Group a Carlo Ratti Associati
Developeri: CapitaLand Development (CLD), CapitaLand Integrated Commercial Trust a Mitsubishi Estate Co
Zastavané územie: 8 300 m2
Celková úžitková plocha: 93-tisíc m2

Článok bol uverejnený v časopise ASB 11-12/2022