Eurovea Tower Glajcha 02
Galéria(6)

Vianočná atmosféra dorazila aj na vrchol Eurovea Tower. Slovenský mrakodrap má hotovú hrubú stavbu

Partneri sekcie:

Najvyššia budova na Slovensku si pripisuje ďalší dôležitý míľnik. Veľká časť koruny tvoriacej architektonický a kompozičný vrchol mrakodrapu už dosiahla definitívnu výšku 168 metrov.

Viditeľná je tak už výsledná štíhla zaoblená zužujúca sa línia veže. K úplnému zhotoveniu najvyššej budovy na Slovensku ešte zostáva dokončiť korunu, fasádu na posledných piatich poschodiach a interiéry bytov. Kolaudácia je plánovaná na leto budúceho roka.

Na streche prvého slovenského mrakodrapu tak mohli stavbári zažať vianočný stromček, čo predstavovalo určite príjemnejšie starosti, ako keď tam v júni tohto roka museli riešiť horiace čerpadlo.  Zástupcovia developera projektu, stavebných firiem a dodávateľov takto už teraz oslávili dokončenie hrubej stavby. Vianočný stromček prevzal úlohu glajchy, teda tradičného symbolu dosiahnutia hornej úrovne konštrukcie budovy.

Eurovea Tower Glajcha 03
Eurovea Tower Glajcha | Zdroj: JTRE

Proces výstavby mrakodrapu je veľmi dynamický. Kým na prvých obytných poschodiach už kladieme parkety, hore ešte lejeme betón. Pri našich výškových budovách si už na to zvykáme a každou jednou sa učíme viac a viac,“ povedal pri slávnostnom prípitku pod vianočnou glajchou Ľuboš Kaštan, projektový manažér pokračovania Eurovea.

Viditeľná je tak už výsledná štíhla zaoblená zužujúca sa línia veže. K úplnému zhotoveniu najvyššej budovy na Slovensku ešte zostáva dokončiť korunu, fasádu na posledných piatich poschodiach a interiéry bytov. Kolaudácia je plánovaná na leto budúceho roka.

Architekt Radoslav Grečmal z ateliéru GFI, ktorý stojí za návrhom projektu Eurovea 2, si spomenul na niektoré odmietavé reakcie pri prvej prezentácii mrakodrapu: „A teraz sme tu. Prajem všetkým, aby vám ostala táto perspektíva a nadhľad aj keď zídete dole, a keby ste ich náhodou stratili, vráťte sa sem.“

Dvojročný proces

Vytiahnutie stavby z úrovne terénu po vrchol trvalo 24 mesiacov. Po dokončení podzemnej časti a podnože s 15-metrovými nosnými stĺpmi v tvare V začali pribúdať štandardné poschodia tempom v priemere jedno každých 11 dní. Stavebné práce na celom pokračovaní komplexu Eurovea sa však začali už koncom roka 2019, začiatkom nasledujúceho roka sa začalo zakladanie stavby.

Eurovea Tower
Eurovea Tower | Zdroj: JTRE

V máji 2020 bol vztýčený prvý zo 14 žeriavov, pričom hlavný žeriav pre mrakodrap postupne rástol s pribúdajúcimi poschodiami a koncom októbra tohto roka dosiahol úplnú výšku až 200,5 metra.

Konštrukciu budovy ohraničujú masívna základová doska s hrúbkou až tri metre, ktorej betónovanie v septembri 2020 zabralo plné tri dni a noci, a jeden meter hrubá doska najvyššieho bytového 45. poschodia vybetónovaná v októbri 2022. Nad ňou bolo zhotovené ešte technické 46. poschodie.

Fotogaléria:

Eurovea Tower Glajcha 03
Eurovea Tower Glajcha 02
Eurovea Tower Glajcha 01
Eurovea Tower koruna
Eurovea Tower

Prvý slovenský mrakodrap prinesie štyri stovky rezidencií. Každá z nich má terasu s neopakovateľným výhľadom na rôzne časti Bratislavy. Rezidenti budú mať k dispozícii vstupnú lobby s recepciou a vďaka prechodu do nákupného centra suchou nohou si dokážu všetko potrebné nakúpiť a vybaviť doslova na skok z domu. Predaných je takmer 90 percent bytov, zostávajúce sa dostanú do ponuky s dokončením výstavby.

Projekt Eurovea 2 (rozšírenie Eurovea)

Eurovea Tower: 47 nadzemných podlaží, výška 168 metrov, 400 rezidencií
Eurovea Riverside: 8 nadzemných podlaží, 97 rezidencií
Pribinova X:  18 000 m2 prenajímateľnej kancelárskej plochy
Pribinova Y:  22 000 m2 prenajímateľnej kancelárskej plochy
Podzemné garáže: 1 400 stojísk
Predĺženie dunajskej promenády: nábrežný park 25 000m2, nový aktivity park a detské ihriská
Realizácia:  2019 – 2023

JTRE