V Nitre budeme rozširovať výrobu (profil spoločnosti GU Slovensko, s. r.o.)
Galéria(6)

V Nitre budeme rozširovať výrobu (profil spoločnosti GU Slovensko, s. r.o.)

Vysoké požiadavky na okná a dvere vedú ich výrobcov k uvážlivému výberu komponentov, ktoré použijú pri ich výrobe, pretože každý použitý prvok ovplyvňuje výsledné vlastnosti celku. Štandardom je dnes preto celoobvodové kovanie zabezpečujúce nielen mechanické a tepelno-izolačné vlastnosti okna, ale napríklad i komfort jeho obsluhy. ­Takéto kovania sa pred niekoľkými mesiacmi začali vyrábať aj v priemyselnom parku v Nitre. Firma GU Slovensko tu postavila nové výrobné a skladové haly. S akým zámerom, o tom sme sa porozprávali s konateľom spoločnosti GU Slovensko, s. r.o., Ing. Radoslavom Kmecom.

Spoločnosť GU Slovensko sídli v Nitre pomerne krátko, aj keď so značkou GU sa slovenskí zákazníci stretávali už viac rokov. Môžete to vysvetliť?

Značka GU je na Slovensku etablovaná už minimálne 15 rokov, predovšetkým výrobcovia okien a dverí poznali a používali naše kovania. Významný medzník v histórii firmy však nastal v roku 2007, keď padlo rozhodnutie vybudovať na Slovensku nový výrobný závod spojený s logistickým centrom. Výborná poloha v rámci stredoeurópskeho priestoru a šikovní ľudia so skúsenosťami v oblasti strojárskej výroby, k tomu poskytovali všetky predpoklady. Výsledkom je dnes tento náš nový výrobno-logisticko-obchodný areál v priemyselnom parku v Nitre. Samozrejme, že jeho výstavba si vyžiadala nejaký čas, ktorý sme chceli preklenúť.

Preto sme už v septembri roku 2007 prenajali halu a začali s výrobou našej produkcie na dvoch linkách so 40 ľuďmi. Ďalší vývoj bol dynamický – stihli sme vybudovať nový závod, spustiť tu prvovýrobu, presťahovať sa z priestorov v Ivanke pri Dunaji, kde bolo pôvodné GU niekoľko rokov, nanovo sme vybudovali obchodný tím, zaškolili výrobný personál a do ďalšieho roku máme pripravených ešte veľa projektov.

Túto dynamiku nepochybne podporila aj skutočnosť, že GU Slovensko je súčasťou medzinárodnej spoločnosti?

Firma GU Slovensko, s. r. o., je dcérskou spoločnosťou skupiny podnikov Gretsch-Unitas, známejšou skôr pod skráteným označením G.U. Do tejto skupiny patria GU (Gretsch-Unitas) v Ditzingene a BKS vo Velberte z Nemecka, Ferco zo Sarrebourgu z Francúzska – to sú hlavné podniky. Súčasťou skupiny je ešte nemecký GU Automatik so sídlom v Rhede-Wiedenbrücku, no a v neposlednom rade naše GU Slovensko z Nitry. To všetko sú výrobné podniky. V nemeckom Ditzingene však ešte sídli aj GU Logistik ako nevýrobná zložka celej skupiny.

Gretsch-Unitas má pritom už takmer 100-ročnú tradíciu vo výrobe okien a dverí. Dnes sa táto firemná skupina profiluje ako dodávateľ kompletného sortimentu a postupuje systémovo vpred. Najmä v posledných rokoch razantne expanduje z podniku strednej veľkosti na spoločnosť s globálnym pôsobením. Svoju pôsobnosť už rozšírila nielen na trhy východnej Európy, ale aj do Ameriky a na Ďaleký východ.

Slovenskí zákazník si značku GU zatiaľ spája predovšetkým s kovaním na okná a dvere. No výrobný program celej skupiny Gretsch-Unitas je zrejme širší?

O výrobkoch skupiny GU môžeme vlastne hovoriť podľa jednotlivých podnikov. GU v Ditzingene vyrába hlavne dlhé zámky do vchodových dverí, viacbodové zámky a všetko, čo sa týka dverí a uzamykacej techniky. Obchodný názov týchto zámkov je Secury. Veľkú skupinu výrobkov tohto podniku však tvoria aj veľkoplošné systémy, čiže rôzne posuvné steny, či už paralelne-posuvné alebo zdvižne-posuvné, a kompletný sortiment skladacích stien.. Vo výrobnom programe má aj svetlíkové otvárače.. Už v roku 1907 bol vyrobený prvý nadsvetlíkový otvárač, čím sa vlastne začala písať história GU ako takého. Závod BKS vo Velberte, ktorý je starší ako 100 rokov, vyrába zase panikové držadlá, panikové zámky, cylindrické vložky a samozatvárače, čo sú výrobky orientované smerom na objekty. Výrobu cylindrických vložiek momentálne rozbiehame aj u nás v Nitre.

GU Automatik z Rhedy-Wiedenbrücku sa sústreďuje na výrobu automatických dverí, automatických vstupných systémov, či už posuvných alebo otáčavých, karuselových a bezpečnostných otáčavých dverí či automatických otváravých dverí. Všetko sú to teda výrobky automatických vstupov, kontroly vstupov a pod. Francúzske Ferco vyrába predovšetkým štandardné celoobvodové kovanie do okien, počnúc kľučkami, uzávermi, pántami atď.

Vráťme sa však do Nitry. Aký výrobný program ste dostali do vienka?

V podstate možno povedať, že francúzske Ferco je našou partnerskou firmou v rámci celej skupiny. Oni vyrábajú najmä celoobvodové kovania, a to od surového železa až po finálny výrobok. U nás ich vyrábame tiež, zatiaľ formou montáže. Začali sme s dvomi výrobkami – prevodovkou a spodným uzáverom. Výrobu postupne rozširujeme a priberáme ďalšie diely, momentálne v Nitre kompletizujeme zhruba 300 výrobkov. V konečnom dôsledku sa celoobvodové kovanie bude vyrábať aj vo Francúzsku, aj v u nás v Nitre. Je to aj našou ambíciou, ktorá má podporu v plánoch materskej firmy, aby sme mali postupne vo výrobe celý sortiment okenného kovania. Budeme tak historicky prvou kompletnou výrobou svojho druhu na Slovensku.

Naše rozvojové plány sa však celoobvodovým kovaním nekončia. Aktuálne rozbiehame výrobu cylindrických vložiek, čo je tiež dôležitý segment nielen pre široké možnosti uplatnenia, ale aj sofistikovanosť. Vieme napríklad ponúknuť systém tzv. generálneho kľúča. Jeho princíp spočíva v tom, že ľudia majú rôzne oprávnenia vstupu do budovy a jeho jednotlivých častí. V rámci tohto nášho systému je najvyšší kľúč, ktorý otvorí ktorékoľvek dvere v budove, a potom je vytvorená schéma nižších stupňov hierarchie, v ktorej majú rôzne kľúče presne zadefinované oprávnenia na to, ktoré dvere sa s nimi dajú otvoriť a ktoré nie.

Ďalšou etapou je výroba automatizovaných vstupných systémov, ktorú plánujeme zrealizovať do konca tohto roka. Tento segment je pre nás momentálne najviac rastový.


K takémuto dynamickému rozširovaniu výroby budete potrebovať aj dostatok priestoru. Priemyselný park v Nitre vám poskytol dostatočné priestorové možnosti. Využili ste ich pri výstavbe týchto vašich nových priestorov?
Postavili sme hneď dve haly. Jednu na výrobu, druhá je určená ako sklad pre logistické centrum. Každá z nich má 4 000 m2, takže priestorové predpoklady sme si vytvorili v dostatočnej miere. Logistická hala bude slúžiť nielen pre našu výrobu, ale pre celú logistiku, ktorú tu budujeme súbežne s rozbehom samotnej výroby. To je vlastne druhý veľký projekt.

Momentálne pripravujeme logistický sklad pre slovenský a český trh, keďže máme v kompetencii aj aktivity spoločnosti GU v Českej republike, pretože oba trhy sú veľmi podobné. V konečnej fáze tu bude centrálne logistické centrum pre veľkokapacitné zásobovanie krajín strednej a východnej Európy. Pre názornosť uvediem, že celá skupina GU má v ponuke okolo 150 000 položiek, takže toto naše centrum je rozhodne tiež veľký projekt.

Robiť obchod a servis pre zákazníka je dnes bez špičkovej logistiky nemysliteľné. Veľa spoločností to rieši externou špecializovanou logistickou firmou, ktorá dodáva tieto služby na kľúč. Budovanie logistického centra v Nitre teda možno chápať tak, že aj logistika bude pod značkou GU?
Áno, spoločnosť GU už dávnejšie urobila rozhodnutie, že nebude využívať iba distribučné kanály obchodných partnerov. Je bežné, že existujú výrobcovia, a potom existujú špecializované firmy, ktoré majú v rámci Európy svoje štruktúry, robia logistiku, servis a dodávky zákazníkom. Posledných 15 rokov síce ukázalo, že tento systém je funkčný, ale podľa názoru a skúseností spoločnosti je predsa len menej flexibilný. Preto si už pred niekoľkými rokmi vybudovala vlastnú špeciálnu logistiku. Súčasťou skupiny je preto dnes samostatná firma GU Logistik.

GU má teda vlastný fungujúci systém prijímania elektronického objednávok, ich spracovania, logistiky, servisu a dodávok zákazníkom. Vynecháva medzistupeň medzi jedným výrobcom a druhým výrobcom a požiadavky, ktoré ten zákazník ako výrobca okien má, komunikuje priamo s ním. Vlastnou logistikou dodáva tomu zákazníkovi. Toto je veľmi dôležitá vec aj pre nás. Opúšťame systém postavený na obchodníkoch a zavádzame tento celofiremný systém aj na Slovensku a v Čechách. Naša logistika, ktorú sme tu začali budovať, bude zrýchlená o jeden vynechaný stupeň. Zákazníkom pritom budeme ponúkať celý sortiment GU.

Navyše, naši zákazníci, ktorí budú objednávať u nás v Nitre v logistickom centre, nebudú ukrátení ani o doplnkový sortiment rôznych iných dodávateľov, ako boli zvyknutí predtým u obchodníkov. Budeme robiť celý servis vrátane rôzneho príslušenstva pre montážnikov, ako sú montážne peny či tesniace pásky a pod.

Rýchly rast GU Slovensko v posledných mesiacoch, rozširovanie výroby, budovanie logistického centra pre široký región, to všetko akoby naznačovalo, že sa vás kríza netýka?

Samozrejme, že kríza s našimi plánmi najskôr zakývala, no v poslednom čase sme v rámci skupiny získali niekoľko projektov a na Slovensku sa budeme ďalej rozširovať. Momentálne má GU Slovensko už 120 zamestnancov a tento počet bude ďalej rásť. Ukázalo sa totiž, že hoci kríza ten konkurenčný boj zostrila, na druhej strane sa narušil doterajší status quo a otvorili sa nové možnosti. Trh v strednej a východnej Európe prudko rástol, všetkým sa darilo bez nejakého veľkého úsilia. Výnimočný nebol ani 30 – 40 percentný nárast. Kríza teraz určite zreálni potreby zákazníkov v tom zmysle, že si začnú trošku vážiť to, čo robí dodávateľ.

Zákazník má právo a povinnosť žiadať ten najlepší tovar a servis, ale na druhej strane ho treba aj primerane zaplatiť. Dá sa predpokladať, že nasledujúce roky budú pre výrobcov okien veľkou skúškou a ich počet sa bude redukovať. Určite sa ale začal čistiť trh od develeperských projektov, ktoré neboli postavené na nejakej reálnej potrebe. Z nášho pohľadu je pritom kríza iba na začiatku, lebo okná sú jednou z posledných vecí, ktoré sa na stavbe montujú. Takže to, čo sa nezačalo stavať, to sa nás dotkne v plnej miere až za niekoľko mesiacov. V každom prípade by kríza však nemala trvať príliš dlho.

Spomenuli ste nové možnosti na trhu. Objavili sa pre vás nejaké aj v obchode?

Spoločnosť GU tým, že v minulých rokoch najmä v segmente okien nemala také pozície, aké by si zaslúžila, plánuje ďalší rast aj napriek klesajúcemu dopytu trhu. Zatiaľ sa nám darí získavať nových zákazníkov. Nejde síce o nejaké závratné čísla, ale keď dopyt trhu klesá a my dosahujeme síce malý, ale predsa len nárast, je to pre nás obrovský úspech. Napríklad automatické posuvné aj karuselové dvere sme začali ponúkať len pred krátkym časom a už máme za sebou niekoľko úspešných realizácií. Tento segment sa nám javí ako veľmi zaujímavý.

V polovici mája ste mali vo vašej spoločnosti dva dni rušnejšie ako obvykle. O čo išlo?
Organizovali sme spolu s ďalšími partnermi z brandže prvý seminár v rámci nášho vzdelávacieho programu GU akadémia. Ide o vzdelávací program pre zákazníkov a pracovníkov, ktorí prichádzajú do styku s našimi produktmi, teda montážnikov, požiarnych technikov, projektantov či architektov. Tento seminár bol určený výrobcom plastových okien. Počas dvoch dní sme im prezentovali možnosti racionalizácie vo výrobe. Jeden deň formou teoretických prednášok, druhý deň formou praktických ukážok v našich výrobných priestoroch.

Myslíme si totiž, že práve teraz je ten najvhodnejší čas na takéto aktivity, pretože aj keď je mnoho spoločností dobre organizovaných a riadených, často im množstvo peňazí uniká vo vnútri firmy. Pozvaní odborníci preto ponúkli tipy na racionalizáciu, na to, ako zlacniť výrobu pri zachovaní vysokej kvality. Teraz v máji sa uskutočnila prvá akadémia, ale ešte tento rok plánujeme niekoľko pokračovaní.

Ľubomír Šebesta
Foto: GU Slovensko

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.