Apartmánový hotel Horec
Galéria(18)

Tatranský Apartmánový dom Horec príkladom architektúry pre cestovných ruch

Vznikol rekonštrukciou objektu niekdajšieho penziónu Horec. Architekti priznávajú, že stavba je ich manifestom na tému, ako navrhovať architektúru pre cestovný ruch.

Tatranská Lomnica je prirodzeným centrom cestovného ruchu vo východnej časti Vysokých Tatier už od konca 19. storočia. Práve tu sa nachádza Apartmánový dom Horec. Stavebné práce na rekonštrukcii objektu niekdajšieho penziónu Horec sa začali už v roku 2019. Jeho novú podobu navrhol architektonický ateliér Archima.

Vysoké Tatry ako najvýznamnejšia rekreačná destinácia na Slovensku si zaslúžia mimoriadnu pozornosť. Tvorcovia objektu zdôrazňujú pri zásahoch do takto významného prostredia pokoru, empatiu a rešpekt k prírodnému prostrediu. To totiž môžeme dotvárať, ale nie pretvárať či potláčať jeho podstatu. Príroda je podľa slov architektov dôvodom, pre ktorý tu prichádzame, preto jej v navrhovanej architektúre nechávajú výrazný priestor.

Apartmánový hotel Horec
Apartmánový hotel Horec
Apartmánový hotel Horec
Apartmánový hotel Horec
Apartmánový hotel Horec
Apartmánový hotel Horec
Apartmánový hotel Horec
Apartmánový hotel Horec

Ako sami hovoria, do popredia stavajú pokoru a originalitu, ktoré musia byť základnými atribútmi vstupu do cenného prostredia Tatier. Architekt Peter Marcinko verí, že architektúra budovy Horca bude verejnosťou dobre prijatá, naznačí legitímnosť súčasného prístupu architektonického riešenia v sídle Tatranská Lomnica a splní aj túžbu po jedinečnosti.

Jeho prianím je, aby sa stala prirodzenou súčasťou sídla a svojou inakosťou dotvárala zážitky z tohto prostredia. Podľa Marcinka kvalitne a dizajnovo prepracovaná súčasná architektúra je budúcnosťou moderného cestovného ruchu na Slovensku.

S ohľadom na minulosť

Architekti pri návrhu prestavby rešpektovali viaceré charakteristické znaky originálnej budovy vrátane siluety objektu a členenia fasády. Novým prvkom je tvar zastrešenia, ktorý inšpirovali dynamické horské svahy, lavíny so svojím vrstvením a nepravidelnosťou, ako aj kryhy ľadu a snehu, čo dodalo vzhľadu objektu výnimočnosť a dramatický nádych.

Z hľadiska funkčného riešenia zároveň umožnil využitie hlbokých traktov a priehľady do krajiny z ďalších dvoch strán objektu. Apartmánový dom Horec ponúka ubytovanie v 22 jednopodlažných apartmánoch a v 4 dvojpodlažných penthousoch.

Apartmány sú moderne a nadčasovo zariadené, pričom dizajn je v súlade s okolitou krajinou. Drevo, keramika, bezšpárové podlahy, všetko v premyslenej hre kontrastov – jemnosti a drsnosti, mäkkosti a tvrdosti, plných a otvorených plôch, dynamických aj striedmych tvarov – má za cieľ navodiť pocit pohody a jedinečnosti. Rovnako ako je to aj v okolitej prírode.

Apartmánový dom Horec, Tatranská Lomnica, Hotelové zariadenia

Výška investície: 3 mil. eur
Architekti: Ing. arch. Peter Marcinko aut. arch., Ing. arch Michal Halahija, Ing. arch. Monika Andrášková, Ing. arch. Ivan Marcinko
Realizácia: 2019-2020
Developer: Tatry mountain resorts, a.s.
Zhotoviteľ: Desať s.r.o.
Gen.Projektant: Archima s.r.o.
Grafické práce a vizualiácie: Ing. arch. Michaela Borodáčová, Ing. arch. Peter Nestor, Ing. arch. Peter Bufa
Celková výmera pozemku: 1.306 m²
Celková úžitková plocha: 2.261,15 m²
Celkový obostavaný priestor: 9.262,00 m³
Počet apartmánov: 26

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2022.