Breitenbach Landscape Hotel 48° Nord
Galéria(20)

Škandinávske chaty hytta základom hotela v nádhernej krajine vo Francúzsku

Partneri sekcie:

Francúzska horská obec Breitenbach leží v krásnej horskej lokalite, v ktorej žijú obyvatelia so silným vzťahom k prírode. Ten prejavujú najmä skutkami – prevádzkujú ekologický pivovar, chovajú včely, spracovávajú mlieko na jogurty a ďalšie mliečne produkty a vyrábajú vlastný syr.

Je prirodzené, že práve tu, v srdci jednej z európskych chránených lokalít sústavy Natura 2000, bol postavený Breitenbach Landscape Hotel 48° Nord. Pod návrh tohto projektu sa podpísalo renomované nórske architektonické štúdio Reiulf Ramstad Arkitekter a ASP Architecture.

Príbeh, prvé myšlienky vzniku a následná realizácia hotela postaveného pre francúzsko-dánskeho klienta sú rovnako zaujímavé ako miesto, kde stojí. Projekt je akýmsi extraktom stretnutí – stretávajú sa v ňom dve kultúry (Francúzsko a Škandinávia), dve vášne (príroda a architektúra) a dvaja muži (Emil Leroy a Reiulf Ramstad) s nadšenou a veľmi nápomocnou miestnou komunitou z obce Breitenbach.

„Architektonický projekt musí nájsť spoločného menovateľa obidvoch kultúr, splynúť s miestom, no nezmiznúť, ale ukázať, že príroda, ekológia a pokrokovosť nie sú nezlučiteľné,“ komentuje návrh architekt Reiulf Ramstad.

Kabíny z neošetreného gaštanového dreva, vyťaženého na protiľahlom kopci, sú postavené na pilieroch, preto sa dajú ľahko demontova
Chaty jednoduchých geometrických tvarov majú odlišné dispozície, umiestenie i program: štíhle objekty Tree a Ivy majú panoramatické výhľady, jednopodlažné chaty Grass sú situované pri hlavnej budove a chaty Fjell ponúkajú chránený exteriérový priestor pre rodiny s deťmi.
Súčasťou chaty Fjell je aj súkromná sauna.
Veľké okná ponúkajú panoramatické výhľady a kontakt s krajinou.
Tento krajinný hotel ponúka svojim návštevníkom bezprostredný kontakt s divokou prírodou a hlboké zážitky inšpirované škandinávskymi tradíciami, ktoré nadväzujú na kulinárske, wellness a prírodné možnosti regiónu.
62815 main 2220 5 62815 sc v2com
Breitenbach Landscape Hotel 48° Nord
Breitenbach Landscape Hotel 48° Nord

Dotyk prírody

Z výnimočného stretnutia francúzsko-dánskeho klienta a nórskeho architekta vzišiel projekt takzvaného krajinného hotela, ktorý ponúka svojim návštevníkom bezprostredný kontakt s divokou prírodou a hlboké zážitky inšpirované škandinávskymi tradíciami, nadväzujúce na kulinárske, wellness a prírodné možnosti regiónu.

Citlivým spojením lokálnej identity s nádhernou krajinou vdýchol Reiulf Ramstad stavbe jedinečný architektonický výraz. Obklopení výdobytkami techniky a modernými vymoženosťami, hľadáme v náročných časoch života čoraz častejšie útechu v prírode.

Do lesov a zelene mierime vždy, keď si chceme utriediť myšlienky alebo si jednoducho oddýchnuť. Primárnym cieľom projektu nebolo preto vybudovať hotel ako taký, ale sprostredkovať tesný kontakt s prírodou.

Tento krajinný hotel ponúka svojim návštevníkom bezprostredný kontakt s divokou prírodou a hlboké zážitky inšpirované škandinávskymi tradíciami, ktoré nadväzujú na kulinárske, wellness a prírodné možnosti regiónu.
Tento krajinný hotel ponúka svojim návštevníkom bezprostredný kontakt s divokou prírodou a hlboké zážitky inšpirované škandinávskymi tradíciami, ktoré nadväzujú na kulinárske, wellness a prírodné možnosti regiónu. | Zdroj: Florent Michel, Yvan Moreau

Základným prvkom hotela je teda tradičná škandinávska stavba hytta, malá dedinská chata, v ktorej Nóri obvykle trávia víkendové pobyty, v tomto prípade navyše v rôznych tvarových interpretáciách. V pahorkatej krajine obklopenej stromami a uprostred prírodných živých plotov a divokých lúk sa krčí štrnásť malých, ľahkých, diskrétnych stavieb, ktoré sú ako balvany náhodne rozhodené po svahu.

V súlade s pôvodnou myšlienkou vzniklo priateľské miesto, kde budú ľudia tráviť čas v úžasnom prostredí úplne odlišnom od sveta, ktorý bežne poznajú – v novom vesmíre bez náhlenia a hluku budú môcť len tak odpočívať alebo sa vybrať na prechádzky po vogézskych kopcoch a údoliach, a to bez ohľadu na počasie, stačí len správne oblečenie a obuv.

Príroda v názve

Čistý dizajn a klasické línie jednotlivých stavieb evokujú severské krajiny a ich víziu života v súlade s prírodou. Jednotlivé kabíny z neošetreného gaštanového dreva, vyťaženého na náprotivnom kopci, sú postavené na pilieroch, je teda možné ich odstrániť a ponechať krajinu nedotknutú v jej prirodzenej podobe.

Chaty jednoduchých geometrických tvarov možno na základe odlišnej typológie a dispozície rozdeliť do štyroch skupín. Chaty pomenované „Hytter Grass“ (Tráva) sú jednopodlažné objekty sústredené v blízkosti hlavnej budovy. Štíhle chaty „Tree“ (Strom) a „Ivy“ (Brečtan) kombinujú vertikálny rozmer s panoramatickými výhľadmi.

A konečne kabíny s hrdým názvom „Fjell“ („Hora“) a chránenými vonkajšími priestormi na vrchole kopca sú pripravené privítať rodiny s deťmi. Interiéry sú minimalistické a rustikálne, charakteristické použitím svetlého dreva, pohodlným vstavaným nábytkom a priestorovými kontrastmi, čím dokonale stelesňujú severský koncept „hygge“.

Tento nórsky a dánsky výraz stručne zhŕňa pohodový prístup k životu, spojený s príjemným bývaním a schopnosťou nájsť v každej životnej situácii niečo pozitívne a krásne, skrátka, radovať sa zo života. Hygge je potešenie, súlad, pospolitosť, útočisko, bezpečný prístav

V náručí zeme

Pri vstupe do areálu víta návštevníkov hlavná budova, ktorá je nielen administratívnym centrom, ale zároveň je tu aj reštaurácia a wellness. Jej obálka je obložená alsaským šindľom z gaštanového dreva, vyrobeného v rámci integračného workshopu v Saverne.

Interiér hlavnej budovy aj chát je pohodlný a kultivovaný, nič nie je navyše, nič nie je zbytočné. Surové gaštanové drevo príjemne ladí s mäkkými tkaninami v teplých prírodných odtieňoch a s čistými líniami stavieb. Všetko dokresľujú nádherné výhľady na panorámu hôr.

Hotel je šetrný a ohľaduplný k prírode aj svojou prevádzkou – centrálna budova i všetky chaty spĺňajú metodiku nemeckého inštitútu Passivhaus v Darmstadte pre návrh energeticky úsporných budov.

Kabíny z neošetreného gaštanového dreva, vyťaženého na protiľahlom kopci, sú postavené na pilieroch, preto sa dajú ľahko demontova
Kabíny z neošetreného gaštanového dreva, vyťaženého na protiľahlom kopci, sú postavené na pilieroch, preto sa dajú ľahko demontovať. | Zdroj: Florent Michel, Yvan Moreau

Hotel na štyridsiatom ôsmom stupni severnej šírky je stelesnením novodobého luxusu: bez okázalosti a lesku, ale s devízami možno cennejšími – ponúka totiž priestor, súkromie, pokoj, triezvosť, prírodu a čerstvý vzduch a v neposlednom rade i príspevok k udržateľnosti života na zemi.

V protiklade k bežnému hektickému prostrediu, presýtenému zvukovým i svetelným smogom, v ktorom mnoho ľudí sústavne prebýva, tu návštevníci tvárou v tvár krajine nachádzajú esenciu prirodzenej krásy a pohodlia v meniacich sa svetlách a tieňoch postupujúceho dňa či farieb ročných období.

Funkcie hotela by neboli komplexné bez dobrej a kvalitnej kuchyne. Okrem kultúry, ľudí či krajín sa tu prepája aj škandinávska kulinárska inšpirácia a rozmanitosť s chuťami miestnych potravín. Výsledkom je intuitívna a kreatívna kuchyňa, špecifická využívaním sezónnych produktov.

Koncept hotela popisuje Emil Leroy-Jönsson, záhradný architekt a majiteľ hotela: „V hoteli sa stretávajú moje dve vášne, moje dve kultúry – príroda a architektúra, Dánsko a Alsasko. Predstavil som si priestor slobody, otvorený a zároveň intímny, miesto na život, jednoduché a priateľské, kde si každý nájde čas na plné prežitie každého okamihu. Toto miesto zodpovedá mojim hlbokým hodnotám – ekologická budova, stopercentne domáca reštaurácia s potravinami z našej vlastnej zeleninovej záhrady a od našich miestnych dodávateľov. Je to viac ako hotel, je to vesmír.“

Breitenbach Landscape Hotel 48° Nord

Lokalita: Breitenbach, Francúzsko
Autor: Reiulf Ramstad Arkitekter & ASP Architecture
Klient: súkromný – Emil Leroy-Jönsson
Celková plocha: 20 000 m2, plocha chatiek od 20 do 60 m2
Realizácia: 2020
Dana D. Daňková