Komplex Hotel Elements Properties
Galéria(6)

V Tatranskej Lomnici postavia prémiový projekt Elements. Parkovanie bude pod zelenou strechou

Približne 14 miliónov eur chce investovať český podnikateľ Kamil Vacek do projektu Elements medzi údolnou stanicou v Tatranskej Lomnici a hotelom Kukučka na hranici Tatranského národného parku. Názov a použité materiály nadväzujú na 5 prírodných elementov – kov, drevo, vodu, zem a oheň.

Výstavba by mala začať v druhom kvartáli tohto roka a samotné otvorenie prevádzky je naplánované na leto 2024. Vacek vlastní distribútora inteligentných telefónov, spoločnosť TCCM.

Patrí mu aj bratislavská developerská firma Hotel Elements Properties, ktorá sa angažuje v projekte Elements. Oficiálny názov hotelového komplexu je Elements Tatranská Lomnica a na jeho území vyrastie celkovo 5 budov. Výstavba Elemensts je pre českého podnikateľa prvým projektom tohto druhu.

Komplex Hotel Elements Properties
Komplex Hotel Elements Properties
Komplex Hotel Elements Properties
Komplex Hotel Elements Properties, Interiér
Komplex Hotel Elements Properties, Interiér

Podpora cestovného ruchu

Pozemky vo Vysokých Tatrách kúpil Vacek v roku 2005, odvtedy existuje aj developerská firma. Nová výstavba bude revitalizáciou brownfieldu, na jeho mieste bol v minulosti komplex Kysuce. Územný plán s výstavbou rátal a nebolo potrebné robiť zmeny.

Práce na projekte začali už v roku 2013. „V rámci príprav sme nechali vypracovať niekoľko urbanistických štúdií s medzinárodnou účasťou a intenzívne sme komunikovali s dotknutými orgánmi štátnej správy, aby sme v rámci príprav nič nezanedbali,“ povedal pre ASB obchodný a marketingový manažér developera Tomáš Foti.

Komplex Hotel Elements Properties
Komplex Hotel Elements Properties | Zdroj: Hotel Elements Properties

Hlavným zámerom bolo podľa Fotiho vytvoriť objekt, ktorý podporí cestovný ruch a zatraktívni konkrétnu lokalitu v Tatranskej Lomnici. Zároveň poukáže na to, že v Tatrách sa dá stavať s ohľadom na životné prostredie, bez odlesňovania.

Znížia uhlíkovú stopu

V súvislosti s parkovaním developer zamietol parkovanie na betónových plochách. Státia budú výhradne v podzemných garážach so zelenou strechou s využitím pôvodných dendrologických druhov.

Ekologický prístup k prírode reprezentuje ďalej rekuperácia odpadovej vody či využívanie solárnej energie na ohrev vody, ktoré prispejú k zníženiu uhlíkovej stopy v dlhodobom časovom horizonte.

Tá sa podarí znížiť aj využívaním lokálnych zdrojov a obmedzením potreby dovozu stavebných materiálov zo zahraničia. V dizajne interiéru využije developer známy slovenský travertín z regiónu Spiša a najmä drevo, konkrétne červený smrek a dub typický pre danú lokalitu.

Architektúra je súhrnom viacerých nápadov a viacerých spoločností, ktoré sa zaoberajú jednotlivými aspektmi projektu, doplnil Foti. Spolupracovali na ňom architekt Peter Sticzay-Gromski, ateliér PCK & Partners či ruský ateliér Alex Nerovnya Architecture. Ten má interiérový dizajn hotela v tomto projekte vo Vysokých Tatrách v portfóliu už od roku 2020.

Komplex Hotel Elements Properties, Interiér
Komplex Hotel Elements Properties, Interiér | Zdroj: Hotel Elements Properties

V projekte bude 55 bytových jednotiek, v predaji je 13 prémiových rezidencií, 6 rodinných suít a 14 rodinných izieb. „Do predaja púšťame len obmedzený počet jednotiek, ktoré sú rozličné. O ponukách rokujeme priamo s klientmi,“ uviedol Foti na otázku ceny premiového bývania.

Komplex Hotel Elements Properties

Lokalita: Tatranská Lomnica
Developer: Hotel Elements Properties
Architekti: Peter Sticzay-Gromski, PCK & Partners, Alex Nerovnya Architecture
Počet bytových jednotiek: 55
Počet parkovacích státí: 70 podzemných a 3 vonkajšie
Investícia: cca 14 miliónov eur
Zastavaná plocha projektu: 1 410 m2
Celková výmera pozemkov: 6 600 m2

Monika Volekova