Hotel Le Bouton
Galéria(19)

Hotel Le Bouton: architektúra inšpirovaná prírodou regiónu s dizajnovou fasádou

Da Nang je rušné prístavné mesto v centrálnej časti Vietnamu. Typické dlhé piesočnaté pláže, more a mramorové pohoria poslúžili architektom zo štúdia D1 ako inšpirácia.

Hotel Le Bouton je protikladom k modernej urbanizácii a výškovým budovám v okolí. Vďaka spolupráci s miestnymi remeselníkmi a s ohľadom na podnebie sa v tomto projekte spája dizajn a udržateľnosť.

„Organický“ interiér

Hotel sa veľkosťou radí k tým menším. Na štyroch poschodiach sa nachádza 25 izieb, na prízemí je okrem kaviarne aj bar či bazén. Celou budovou sa tiahne séria prvkov, odkazujúcich na prírodnú krásu mesta Da Nang.

Hotel Le Bouton
Hotel Le Bouton
Hotel Le Bouton
Hotel Le Bouton
Hotel Le Bouton
Hotel Le Bouton
Hotel Le Bouton
Hotel Le Bouton

Po vstupe do budovy zaujme interiér rovnako ako exteriér. Pri návrhu sa architekti inšpirovali blízkym Juhočínskym morom. Biele, nahrubo opracované zvlnené pavlače a schody sú zabezpečené tyrkysovým kovovým zábradlím. Kontrastne pôsobí druhé, lesklé kovové schodisko v rovnakom odtieni, ako spomínané zábradlia.

Na terase pred vchodom je situovaná tzv. suchá záhrada. Je modelovaná ako miniatúrna pláž so symbolickým stvárnením hôr a doplnená o rôznorodé druhy flóry z pobrežia. Druhá záhrada, vytvorená z morského piesku, kamenia a zelených rastlín, sa nachádza v exponovanej časti suterénu, pod svetlíkom.

Hotel Le Bouton
Hotel Le Bouton | Zdroj: Quang Tran

Horúci minerálny bazén na prízemí vznikol podľa vzoru jaskyne s plytkým potokom, vyvierajúcim z vápencového brala.

Strecha má oblý tvar, zužujúci sa do kruhového svetlíka. Je celá presklená a okrem praktickej funkcie – prísunu prirodzeného svetla a cirkulácie vzduchu – „je navrhnutá tak, aby pripomínala podmorské prúdy, čo dodáva návštevníkom dojem, akoby sa vznášali v mori,“ vysvetľuje štúdio.

Hotel Le Bouton
Hotel Le Bouton | Zdroj: Quang Tran

Izby s nádychom domorodej kultúry

Apartmány sú zariadené masívnymi drevenými podlahami a nábytkom, podľa potreby aj kamennými časťami. „V spolupráci s miestnymi remeselníkmi sme starostlivo a premyslene usporiadali každý prvok interiéru. Cieľom je zdôrazniť jednoduchosť rozloženia a textúry materiálov – nesmie tam byť jediný nadbytočný detail,“ vysvetľuje štúdio.

K dispozícii je viacero druhov izieb. Základ však tvorí malý šatník, spací a pracovný kút. Kúpeľňa, resp. vaňa, je veľmi netypicky umiestnená na balkóne, prístupná z interiéru. Na fasáde je zvýraznená oknom  v tvare lomeného oblúku.

S ohľadom na miestnu klímu

Horúce a daždivé počasie v oblasti predstavovalo pre architektov veľkú výzvu. Štúdio si vybralo ekologický prístup stavania a zvažovalo výber najvhodnejších materiálov, ktoré odolajú extrémnym podmienkam. Dôraz sa kládol aj na určenie orientácie hotela, kvôli využitiu výhod výdatného vetra  pre zníženie používania klimatizácie a úspore energií.

Hotel Le Bouton
Hotel Le Bouton | Zdroj: Quang Tran

Riešením boli biele steny, dostatočne hrubé a pevné na to, aby sa rýchlo neprehriali. Vymývaný štrk použitý na kamienkovej dlažbe a získavaný z neďalekej obce, je lacný, no zároveň odolný materiál.

Štúdio sa projektom Hotela Le Bouton pokúsilo ukázať ďalší uhol vnímania udržateľnej architektúry – ľudskú skúsenosť. „Hodnota projektu nespočíva v tehlách a oceli, ktoré stavajú samotnú budovu, ale v spokojnosti a pozitívnych zážitkoch ľudí, žijúcich vo vnútri. Zelené budovy sú tam, kde môžu ľudia žiť, dýchať a oceniť krásu prírody,“ dodávajú na koniec autori.

Hotel Le Bouton

Autor: D1 Architectural Studio
Lokalita: časť Son Tra, mesto Da Nang, Vietnam
Hlavný architekt: Tan Nguyen
Dizajnéri: Trang Le, Tan Hguyen
Klient: Van My Khanh Co., Ltd.
Celková plocha: 1608 m2
Zastavaná plocha: 405 m2
Počet izieb: 25
Dokončenie: 12/2020

Denisa Hudáková