richard sulik

Slávikovmu združeniu prihorieva. Sulík podáva trestné oznámenie

Sulík verí, že Generálna prokuratúra SR bude v tejto veci konať.

Minister hospodárstva Richard Sulík podáva trestné oznámenie v súvislosti s činnosťou Marcela Slávika a jeho Združenia domových samospráv (ZDS). To podľa ministra dlhé roky komplikuje život stavebníkov na Slovensku.

Ako ďalej na štvrtkovej tlačovej besede informoval šéf rezortu hospodárstva, tento človek vstupuje do stavebných konaní s nezmyselnými požiadavkami a zdržiava ich, kým nedostane sponzorské pre svoje združenie. Od stavebníkov pritom požaduje napríklad fontánku na streche či trávnik na balkóne. „Splňte, alebo zaplaťte,“ zhrnul Sulík.

Sulík podniká ďalšie kroky

Minister pred pár mesiacmi vyzval verejnosť, aby mu nahlasovala takéto skúsenosti. „Ukázalo sa, že Marcel Slávik úraduje po celom Slovensku. Som očarený jeho všestrannosťou. Marcel Slávik má oči všade, od kultúrnych stavieb cez developerov až po štátne podniky,“ skonštatoval Sulík s tým, že má rozrobených viacero projektov, všade posiela pripomienky a zdržuje.

Zahlcuje úrady a skrýva sa za „akože environmentálne otázky“. „Neviem sa ubrániť pocitu, že mu ide len a len o peniaze,“ zhodnotil minister. Jeho konanie označil za „pokútne“ a pre všetkých okrem neho za otravné a zdržujúce.

Sulík verí, že Generálna prokuratúra SR bude v tejto veci konať. Zároveň vyzval aj ďalších staviteľov s podobnými skúsenosťami, aby sa obrátili priamo na neho a poskytli ďalšie svedectvá. Aj podané trestné oznámenie je postavené práve na výpovediach svedkov a Sulík avizuje v tejto veci aj ďalšie kroky, ktoré však zatiaľ nechcel konkretizovať.

„Podnikám aj ďalšie kroky, budem konať aj voči samotnému združeniu, využijem všetky možnosti aj legislatívne, aby takéto činnosti neboli možné,“ prisľúbil. Problém je ale fakt, že takéto konanie umožňuje problematická smernica Európskej únie.

Čo je Združenie domových samospráv

Združenie sa prezentuje ako spolok ochraňujúci životné prostredie, rozvíjajúci mestský priestor a spájajúci komunity. Má sídlo v bratislavskej Petržalke na Rovnakovej ulici a tvrdí, že mu leží na srdci najmä rozvoj tejto mestskej časti. Cez proces verejného posudzovania vplyvov stavieb na životné prostredie (EIA) sa však vyjadruje k projekt po celkom Slovensku.

ZDS posiela formálne pripomienky k jednotlivým stavbám. Podľa slov develperov ide často o nezmyselné požiadavky ako umiestnenie fontány či iného umeleckého diela. Ak ho aj úrady z procesu vylúčia, odvolá sa.

Tým sa predĺži doba schvaľovania a povoľovania. Ak sa raz združenie stane účastníkom konania o EIA, potom už bude účastníkom všetkých konaní, od územného cez stavebné až do skončenia kolaudačného konania.

Združenie posiela viacerým investorom zhruba tie isté pripomienky, takže je očividné, že o konkrétnych zámeroch toho veľa nevie. Fontánu, zelenú strechu a podzemné parkovisko navrhuje, či niekto ide stavať bytový dom, továreň alebo zberný dvor.

Pre investorov môže byť lacnejšie, keď združeniu zaplatia. Pre Aktuality viaceré nemenované zdroje potvrdili, že ak developer nechce na požiadavky pristúpiť, môže sa „vykúpiť“ a to tak, že ZDS zaplatí takzvaný členský poplatok.

Združenie domových samospráv už malo na muške viaceré verejné investície vrátane diaľnic, rôzne priemyselné aj rezidenčné projekty. V prípade trestného oznámenia podaného vo štvrtok sa ZDS rozhodlo vec nekomentovať. Mediám poslali správu, že sa už vyjadrili pre tlačové agentúry TASR a SITA, avšak tie zatiaľ žiadnu reakciu nepublikovali.

Zelená strecha na chodníku

V trestnom oznámení sa uvádza niekoľko skúseností subjektov, ktoré napísali ministrovi Sulíkovi. Zverejnil ich portál Denník E. Napríklad, v Malackách chceli v meste postaviť cyklochodník, no ZDS im k tomuto zámeru poslalo svoje pripomienky. Jednou z nich bolo, aby k chodníku vybudovali zelenú strechu.

Na ZDS narazila aj spoločnosť Ekolumi Slovakia, keď chcela sprevádzkovať inovatívnu technologiu recyklácie PET obalov. Požiadavky združenia vyhodnotili ako neodpodstatnené aj úrady, no združenie sa aj tak odvolalo, čím dosiahlo päťmesačné zdržanie. Vo veci bola podaná aj správna žaloba, ktorou sa združenie domáha preskúmania zákonnosti vydaného stavebného povolenia.

Firma Reding žiadala od úradov súhlas na výrub stromov a krovín. ZDS napádalo rozhodnutie ešte rok po tom, čo súhlas získala. Vtedy sa Reding v memorande zaviazal, že im pošle poplatok 6000 eur.  Po zaplatení sa združenie vo veci nijak ďalej neangažovalo.

CSM Industry chcela vybudovať novú výrobnú halu a zamestnať desiatky ľudí, no keď dostala od ZDS pripomienky, radšej si to rozmyslela.

Škody spôsobilo združenie aj Slovenským elektrárňam. Plánovali vybudovať tepláreň, ktorá zabezpečí vykurovanie hornonotrianskeho regiónu po roku 2023. Okresný úrad rozhodol, projekt nepotrebuje posúdenie vplyvov na životné prostredie. Združenie domových samospráv sa však proti tomu odvolalo, doteraz nebolo rozhodnuté.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, raj