Aj napriek tomu, že má prefabrikácia stavebníctvu čo ponúknuť, v praxi nenachádza uplatnenie a pozornosť, akú by si zaslúžila. Pritom dokáže výstavbu optimalizovať a trvanie samotnej realizácie významne skrátiť.
Rozhovor
Podceňovať pravidelný servis okien sa neopláca. Každý rok bez ich kontroly môže totiž výrazne znížiť ich životnosť. Okrem samotných okien nie je v ohrození len samotný komfort užívania budov, ale aj ich používatelia.
Hovoria si PROGRES architekti a svoje štúdio v pražských Holešoviciach založili Vojtěch Kaas (VK) a Jan Kalivoda (JK) v roku 2006. Krok do neistoty sa zúročil, za svoje realizácie získali rad ocenení vrátane Red Dot Design Award, minulý rok za návrh Základne technických služieb Lysolaje dokonca Českú cenu za architektúru 2024.
Vznikli v roku 2022 po tom, ako Jozef Oravkin odišiel z finančnej skupiny Penta. Alto Real Estate je síce mladý developer, avšak s prémiovým portfóliom. V rámci vyrovnania sa s Pentou získal celý komplex Sky Park v downtowne, bizniscentrum Digital Park v Petržalke a aj lukratívne pozemky v blumentálskej štvrti, kde dnes stavia Florian Residence. Napriek tomu si v Alto nedávajú nálepku prémiového developera.
Navrhujú riešenia výziev zajtrajška, do zdravých budov a komunít, pričom sa vždy zameriavajú na najvyšší stupeň udržateľnosti, budovy a mestské oblasti pre popredné spoločnosti a verejných klientov. Rozprávali sme sa s riaditeľkou developmentu NORD Architects, ktorá zavítala na Slovensku v rámci podujatia CLUBOVKA.
S výkonným riaditeľom Inštitútu urbánneho rozvoja (IUR) Jurajom Suchánkom a právničkou Tatianou Prokopovou, špecialistkou na nehnuteľnosti a stavebné právo, sme sa rozprávali o zmenách, ktoré prinesie novela zákona o poplatku za rozvoj. Parlament ju schválil koncom mája.
O situácii s obnoviteľnými zdrojmi energie nielen z hľadiska dopytu, ale aj podpory v podobe dotácií sme sa porozprávali Františkom Sališom, servisným riaditeľom spoločnosti KLIMAK SERVICE . Rozhovor vznikol v roku 2024.
Poplatok za rozvoj patrí medzi nemalé finančné náklady s ktorými musí developer počítať vo projekte. Parlament prijal dôležité zmeny v zákone o tomto poplatku, o ktorých sa oplatí vedieť.
V roku 2017, dva roky po skončení štúdia a nazbieraní zahraničných skúseností, spoluzaložila architektka Tamara Horová Kolaříková ateliér RDTH. Má rada poriadok a efektivitu a jej prenesenie do procesu práce.
INVIZO má dlhoročné skúsenosti s realizáciami bezpečnostných systémov v bankách, obchodoch, administratívnych budovách, bytových domoch aj v priemyselných stavbách.
S Martinom Mihálom, vedúcim technického oddelenia pre Česko a Slovensko spoločnosti XELLA, sme sa rozprávali o tom, aké vlastnosti stavebných materiálov budú v budúcnosti zohrávať významnú úlohu z hľadiska energetickej hospodárnosti budov a znižovania uhlíkovej stopy.
Aby bola správa administratívnej budovy, súdu, múzea či priemyselnej budovy efektívna, musia byť objekty zároveň komplexne zabezpečené.
Peter Sticzay-Gromski, zakladajúci spoločník pražskej kancelárie Grido, architektura a design s pobočkami na Slovensku, je v odbore skúsený matador, ovenčený mnohými oceneniami vrátane Českej ceny za architektúru za návrh športovej haly v Řevniciach. Na Slovensku sa jeho meno spája s projektom NIDO na Kuchajde.
V roku 1968 emigroval do Hamburgu, kde sa vypracoval na hlavného architekta metropoly. Spolu so svojím tímom sa podieľal na jednom z najvýznamnejších projektoch transformácie mestskej štvrte Hafencity. Dnes sa rád vracia späť na Slovensko, a to nielen za priateľmi, ale i pracovne.
Pôsobí nenápadne, uprednostňuje nekonvenčné materiály a vďaka svojmu pracovnému nasadeniu vedie kanceláriu v Tokiu, Soule, Pekingu, Šanghaji aj Paríži. Prečítajte si exkluzívny rozhovor s držiteľom Pritzkerovej ceny, Japoncom Kengom Kumom.