Žiar nad Hronom

Digitálne dáta využijete pri stavbe aj pre správu zelene. Skúsenosti zbierajú odborníci v Žiari nad Hronom

Tvorbu digitálneho obrazu krajiny si odborníci z Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) vyskúšali v okrese Žiar nad Hronom vďaka spolupráci s Úradom pre územné plánovanie a výstavbu SR. Mesto Žiar nad Hronom využilo digitálne dáta od univerzity napríklad pri príprave rekonštrukcie autobusovej stanice.

Projektant žiadal od mesta výkresy, geodetické zameranie celej budovy a jej okolia. „TUKE do pol hodiny poslala projektantovi dáta, tzv. mračno bodov, z ktorých vyšla súčasná podoba v našom meste, to nám ušetrilo veľa peňazí a času,“ povedal primátor mesta Peter Antal v utorok 12. decembra počas celoslovenského diskusného podujatia na pôde Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR.

Mesto bolo súčinné pri tomto pilotnom projekte, keby malo tieto dáza zaplatiť, bolo by to drahé. Odborníci si vybrali okres na strednom Slovensku, pretože jeho územie obsahuje verejné priestranstvá, obytné zóny, priemyselné a poľnohospodárske zóny, infraštruktúru, lesy, lúky a voľnú prírodu.

TUKE a centrálny stavebný úrad podpísali zmluvu v novembri 2022, oficiálne ukončenie projektu je naplánované 31. decembra 2023. TUKE overovala v pilotnom projekte spracovanie 3D modelu územia tak, aby výsledkom bolo efektívne zavedenie novej stavebnej legislatívy do praxe.

Riešia šesť štúdií uskutočniteľnosti

Máme záujem o predĺženie projektu o 6 až 9 mesiacov, povedala pre ASB Martina Zeleňáková z TUKE. Univerzitné tímy riešia šesť štúdií uskutočniteľnosti (Proof of Concept), z ktorých bude následne možné vyskladať celkový obraz skenovaného územia. Ide o témy dendrológia, stavba cesty, smart plán zóny, stavebná ohláška, stavba rodinného domu a monitoring podzemných sietí, čo je pri výstavbe v slovenských pomeroch veľmi dôležité.

Na fotografii zľava: podpredsedníčka Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Milota Sidorová, Martina Zeleňáková z TUKE, predseda úradu Matin Hypký
Na fotografii zľava: podpredsedníčka Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Milota Sidorová, Martina Zeleňáková z TUKE, predseda úradu Matin Hypký | Zdroj: Monika Voleková

TUKE pracovalo na tvorbe pilotného digitálneho obrazu krajiny na území okresu Žiar nad Hronom, v ktorom vytvorili budúci územný plán v novom národnom štandarde. „Skrátka z nečitateľného papiera spravili živý dátový model s vrstvami, terénom, so stromami a s budovami,“ doplnila Milota Sidorová, podpredsedníčka Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR.

„Využili sme dáta z terestrického prieskumu, letecké, dronové a satelitné snímky, od mesta sme mali údaje od správcov sietí. Tie sme vložili do GIS systému. Všetko sme použili ako podklady 3D modelu územia, na ktorom pracujeme,“ vysvetlila Zeleňáková.

Zmapovali vyše 500 stromov

Napríklad v štúdii o zeleni urobili odborníci dendrologický prieskum v konkrétnej lokalite mesta, kde zmapovali od júna do septembra tohto roka 587 drevín. Urobili pasportizáciu zelene a počas diskusie prezentovali 3D modelovanie a vizualizáciu stromov s troma úrovňami detailov pre ihličnaté a listnaté stromy. Výstupy z týchto meraní dá do budúcnosti informácie napríklad aj o tom, koľko zelených plôch treba navrhovať do jednotlivých území.

Úrad informoval, že štúdia zameraná na inteligentný plán zóny overuje koncepty v rovine spracovania územno-plánovacej dokumentácie. Tím expertov TUKE analyzuje, overuje a testuje koncept nasadenia moderných územných plánov budúcnosti a koncept fungovania digitálneho obrazu krajiny v oblasti územného plánovania.

Podklady technickej infraštruktúry musia byť reálne

Koncept štúdie realizovateľnosti stavby rodinného domu posúva spracovanie z 2D roviny do roviny 3D. Účelom je definovať metódy, softvéry, ktoré by dokázali správne čítať model objektu. Pri digitálnom obraze je možné ísť do vysokej miery detailov, ktoré posúvajú projektovú dokumentáciu do úplne inej úrovne.

Cieľom štúdie realizovateľnosti monitoringu podzemných sietí bolo zistiť a identifikovať, kde je daná sieť umiestnená. Reálna poloha siete sa môže meniť, často aj prírodnými vplyvmi.

Napriek tomu, že podklady technickej infraštruktúry sú dosť detailné, nemusia byť reálne – to ukázali aj merania v meste Žiar nad Hronom, ktoré potvrdili zmenu trasovania potrubia. Práve táto skutočnosť je dôležitá pri realizácii všetkých väčších stavebných zámerov.