Životnosť fasády závisí od správneho výberu omietky
Povrchová úprava a farebnosť fasád novostavieb i zrekonštruovaných domov sa čoraz častejšie stáva vítanou príležitosťou pre dotvorenie osobitého vzhľadu každej stavby. V súvislosti s týmto trendom je na trhu široká ponuka desiatok farebných odtieňov omietok rôznych typov a štruktúr a tiež fasádnych farieb.
Z hľadiska odolnosti fasády dôležitú úlohu zohráva geografické umiestnenie budovy, klimatické podmienky a taktiež vplyv okolia.Jednotlivé omietky sa líšia podľa druhu použitého spojiva:
- minerálne omietky – minerálne spojivá,
- akrylátové omietky – spojivá na báze akrylátových živíc a syntetických polymérov,
- silikátové omietky – spojivá na báze vodných roztokov kremičitanu draselného,
- silikónové omietky – spojivá na báze silikónových živíc a syntetických polymérov,
- silikátovo-silikónové omietky – spojivá na báze vodných roztokov kremičitanu draselného a silikónových živíc.
V akrylátových a silikónových omietkach sa nachádza zvýšený obsah polymérov, čím získavajú vlastnosti, ktoré ich odlišujú od minerálnych a silikátových omietok:
- zvýšená flexibilita a odolnosť proti deformáciám,
- nízka nasiakavosť, lepšia odolnosť proti mrazu,
- lepšia odolnosť proti znečisteniu; polymérové spojivo je kapilárne uzavreté, a preto sa v štruktúre omietky neusadzujú nečistoty,
- ľahká spracovateľnosť,
- farebná stálosť; silikónové omietky vďaka nízkej alkalite (pH takmer neutrálne) majú vyššiu odolnosť proti UV žiareniu ako minerálne a silikátové omietky,
- nižšia odolnosť proti biologickým vplyvom; akrylátové a silikónové omietky sú menej odolné proti tvorbe mikroorganizmov. Vysoko alkalické povrchy ako minerálne a silikátové omietky (pH = 12 až 13) vytvárajú bariéru pre vývoj mikroorganizmov,
- lepšia odolnosť proti tepelným vplyvom; flexibilita akrylátových a silikónových omietok (organické väzby) kompenzuje pôsobenie týchto deformácií, čo umožňuje prevenciu vzniku mikrotrhlín vo fasáde.
Silikátovo-silikónové omietky sú zmiešané omietky na báze silikátových a silikónových spojív. Sú difúzne otvorené a majú nižšiu schopnosť absorbovať vlhkosť (v porovnaní so silikátovými omietkami). Zvýšená alkalita zaručuje odolnosť proti biologickým vplyvom. Silikátovo-silikónové omietky sú odolnejšie proti znečisteniu a veľmi ľahko sa udržiavajú čisté.
Štruktúry omietok
Omietky z hľadiska štruktúry možno rozdeliť na tri základné typy:
- ryhovaná štruktúra – v omietke sa nachádza viac ako jedna frakcia kameniva,
- hladená štruktúra s jednou frakciou kameniva,
- zmiešaná štruktúra s kombinovanou frakciou kameniva ryhovanej a hladenej štruktúry.
Minerálne omietky
Minerálne omietky sú charakteristické:
- dlhou životnosťou,
- veľmi dobrou paropriepustnosťou,
- nehorľavosťou.
Minerálne omietky na báze cementu s minerálnymi plnivami a modifikátormi sú vďaka špeciálnym prísadám odolné proti biologickým vplyvom. Hlavnou výhodou minerálnych omietok je dlhá životnosť a veľmi dobrá priestupnosť vodných pár. Vďaka minerálnemu charakteru a vysokej priestupnosti vodných pár sa ich aplikácia odporúča v budovách s charakteristicky vysokým obsahom vlhkosti. Nehorľavý charakter a veľmi dobrá paropriepustnosť ich predurčuje na aplikáciu na tepelnoizolačný systém, kde sú ako izolačný materiál použité dosky z minerálnej vlny. Minerálne omietky možno použiť aj v systémoch s doskami z penového polystyrénu. Tenké vrstvy omietky možno naniesť aj na betónové podklady, bežné omietky, sadrové podklady a na dosky z drevotriesky, sadrové dosky a podobne. Pred aplikáciou minerálnych omietok musí byť podklad natretý základným náterom. Omietka sa môže renovovať silikátovým náterom, silikónovým náterom alebo akrylátovým náterom.
Akrylátové omietky
Základnými vlastnosťami akrylátových omietok je:
- nízka nasiakavosť,
- dobrá flexibilita,
- okamžitá spracovateľnosť (pastovitá forma),
- cenová dostupnosť.
Omietky na báze akrylátových živíc a minerálnych plnív sú vysoko mechanicky odolné a zároveň vďaka uzavretej kapilarite sú odolné proti znečisteniu. Obsahujú zložky chrániace omietku proti biologickým vplyvom, ako sú napríklad huby, riasy, lišajníky a podobne. Fasády ošetrené akrylátovými omietkami možno čistiť vodou, pomocou nízkotlakových zariadení. Akrylátovými omietkami sa vytvára finálna vrstva tepelnoizolačných systémov s doskami z penového polystyrénu ako izolačným materiálom. Môžu sa použiť aj na betónové podklady, minerálne podklady, sadrové podklady a na dosky z drevotriesky, sadrové dosky a podobne. Pred aplikáciou akrylátových omietok musí byť podklad natretý základným penetračným náterom. Omietka sa môže renovovať silikónovým náterom alebo akrylátovým náterom.
Silikátové omietky
Pre silikátové omietky je typická:
- mierne vyššia nasiakavosť ako v prípade silikónových omietok,
- odolnosť proti mikroorganizmom,
- paropriepustnosť,
- odolnosť proti UV žiareniu,
- okamžitá spracovateľnosť (pastovitá forma).
Silikátové omietky na báze tekutého draselného skla zaručujú vďaka svojmu zloženiu vysokú paropriepustnosť a odolnosť proti pôsobeniu biologických vplyvov. Fasády ošetrené silikátovými omietkami sa môžu čistiť vodou pomocou nízkotlakových zariadení. Sú vhodné na objekty zaťažené vlhkosťou. Silikátové omietky sú súčasťou tepelnoizolačných systémov, v ktorých sa ako tepelný izolant používajú dosky z minerálnej vlny, ale aj z penového polystyrénu. Omietky sa môžu použiť takisto na betónové podklady, minerálne podklady, sadrové podklady a na dosky z drevotriesky, sadrové dosky a podobne. Pred aplikáciou silikátových omietok musí byť podklad natretý základným penetračným náterom. Omietka sa môže renovovať silikátovým náterom alebo silikónovým náterom.
Silikónové omietky
Silikónové omietky sa vyznačujú:
- dobrou paropriepustnosťou,
- vysokou vodoodpudivosťou,
- odolnosťou proti UV žiareniu a poveternostným vplyvom,
- dlhodobou stálosťou farieb,
- vysokou odolnosťou proti znečisteniu,
- okamžitou spracovateľnosťou (pastovitá forma).
Omietky na báze silikónových živíc a minerálnych plnív sú paropriepustné a vysoko odolné proti znečisteniu a mechanickému poškodeniu. Vysoká odolnosť proti UV žiareniu, a tým i dlhodobá farebná stálosť fasády sa dosahuje vďaka pridávaniu špeciálnych prísad. Obsahujú zložky chrániace fasádu proti biologickým vplyvom, ako sú napríklad huby, riasy, lišajníky a podobne. Možno ich čistiť vodou, pomocou nízkotlakových zariadení. Silikónové omietky sa používajú ako finálna vrstva v tepelnoizolačných systémoch, ktorých tepelný izolant tvoria dosky z minerálnej vlny, ale aj dosky z penového polystyrénu. Možno ich taktiež použiť na betónové podklady, minerálne podklady, sadrové podklady a na dosky z drevotriesky, sadrové dosky a podobne. Pred aplikáciou silikónových omietok musí byť podklad natretý základným penetračným náterom. Omietka sa môže renovovať silikónovým náterom.
Silikátovo-silikónové omietky
Na trhu sa nachádza aj kombinácia silikátovej a silikónovej omietky. Tento typ omietky je charakteristický:
- dlhodobou životnosťou,
- vodoodolnosťou,
- vysokou prídržnosťou k podkladu,
- vysokou odolnosť proti UV žiareniu a poveternostným vplyvom,
- veľmi dobrou paropriepustnosťou,
- vysokou odolnosťou proti znečisteniu a mikroorganizmom,
- okamžitou spracovateľnosťou (pastovitá forma).
Silikátovo-silikónové omietka zahŕňa v sebe výhody silikónových a silikátových omietok. Vyznačuje sa dlhodobou životnosťou a stálofarebnosťou, dobrou paropriepustnosťou a doborou odolnosťou proti znečisteniu. Obsahuje prísady chrániace omietku proti biologickým vplyvom. Silikátovo-silikónové omietky sa používajú v tepelnoizolačných systémoch s doskami z penového polystyrénu a s doskami z minerálnej vlny. Možno ju použiť taktiež na betónové podklady, minerálne podklady, sadrové podklady a na dosky z drevotriesky, sadrové dosky a podobne. Pred aplikáciou silikátovo-silikónových omietok musí byť podklad natretý základným penetračným náterom. Silikátovo-silikónové omietky sa môžu renovovať silikátovým náterom alebo silikónovým náterom.
Mozaikové omietky
Mozaikové omietky sú omietky vyrábané na báze akrylátových živíc, mimoriadne odolné proti poveternostným vplyvom a vysoko mechanicky odolné. Vyrábajú sa v niekoľkých farbách. Ako spojivá sa v nich používajú transparentné živice; ako plnivá sa používajú farebné zrná kremeňa alebo drveného mramoru. Obidva druhy omietok sú určené na aplikáciu a uhladenie kovovým hladidlom. Tieto omietky prekrývajú mikrotrhliny v podklade. Vďaka niekoľkým prísadám sú účinne chránené proti biologickým vplyvom. Mozaikové omietky sú vhodné na ochranu spodných soklových častí budov a ochranu plôch, kde sa predpokladá vysoké namáhanie na oter, ktoré treba vopred izolovať proti vlhkosti. Rovnako ich možno použiť na aplikáciu na tepelný izolant XPS umiestnený v miestach konštrukcií ako sú balustrády, ostenia, vchody do budov a podobne. Sú vhodné na aplikáciu v exteriéri, ale aj v interiéri. Možno ich použiť na suché betónové podklady, minerálne podklady, sadrové podklady a na dosky z drevotriesky, sadrové dosky a podobne, ako aj v systéme ETICS, v ktorých sa ako izolant používajú dosky z penového polystyrénu. Pred aplikáciou mozaikových omietok sa podklad musí natrieť základným penetračným náterom.
TEXT: Ing. Juraj Palamarčuk
FOTO: HENKEL SLOVENSKO
Ing. Juraj Palamarčuk je technickým poradcom firmy Henkel Slovensko, spol. s r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.