omietka

Prehľad: Dekoratívne fasádne omietky

Partneri sekcie:

Dekoratívne omietky sú vhodné na vytváranie rozličných štruktúrovaných povrchov so vzhľadom dreva, tehly, kameňa či betónu.

Pred zhotovením dekoratívnych omietok na obvodovom plášti budovy je potrebné zabezpečiť vhodný podklad s predpísanou zrnitosťou a mechanickou pevnosťou. Nerovné podklady je potrebné vyrovnať a opraviť vyrovnávacou maltou.

Špecifikácia

Dekoratívne omietky sú vhodné tak na novostavby, ako aj na už existujúce staré povrchy, ktoré si však vyžadujú príslušnú úpravu – očistenie od nesúdržných častí, prachu či rias. Prestup vlhkosti z podkladu môže spôsobiť poškodenie omietky, preto je potrebné na plochách trvale zaťažených vlhkosťou najskôr zhotoviť vhodnú hydroizoláciu.

Dekoratívne omietky sú pripravené na priame použitie a pred spracovaním ich stačí len premiešať v originálnej nádobe. Nanášajú sa na pripravený podklad ručne oceľovým hladidlom v predpísanej hrúbke, ktorá by mala byť na celej ploche rovnomerná, v závislosti od zvoleného dekoru.

Čerstvo nanesená vrstva sa potom upravuje vtláčaním šablón, hubkou, reliéfnymi valčekmi, stierkou, rukami a pod. Pomocou šablón možno na fasáde vytvárať rozličné dekory – dreva, kameňa, betónu. Na jednom ucelenom úseku sa odporúča pracovať bez prestávky, čím sa dosiahne rovnomerný vzhľad.

JUBIZOL Decor finish

Vlastnosti

Disperzná dekoratívna fasádna omietka na báze polymérnych spojív vhodná na vytváranie rôznych dekoratívnych techník na fasáde. Použitím šablón Jubizol wood alebo Jubizol plane stone možno vyhotoviť povrch s imitáciou dreva alebo kameňa.

Povinným podkladom sú kvalitnejšie lepiace malty so sklotextilnou armovacou mriežkou s plošnou hmotnosťou 160 g/m2 a omietkou so zrnitosťou 1 mm. Je vhodná na ETICS s tepelnou izoláciou na báze polystyrénu. Omietka má vysokú pevnosť, je vodoodpudivá, odolná proti smogu, UV žiareniu a ostatným atmosférickým vplyvom. Je tiež odolná proti riasam.

BALENIE: Plastová nádoba, 25 kg
SPOTREBA: 1,2 až 3,5 kg/m2 (v závislosti od dekoratívnej techniky)
ORIENTAČNÁ CENA: 74,40 €/25 kg (biela farba) 
VÝROBCA:
JUB
JUBIZOL Decor finish
JUBIZOL Decor finish | Zdroj: archív firmy

Ceresit CT 710 VISAGE

Vlastnosti

Dizajnová omietka so štruktúrou granitu na vnútorné aj vonkajšie použitie. S obsahom vyváženého mixu prírodných a modifikovaných agregátov, ktoré vytvárajú efekt prírodného kameňa. Je určená na zhotovenie tenkovrstvových dekoratívnych omietok a ozdobných plôch povrchov fasád a vhodná na omietky, betónové a sadrové plochy, drevotrieskové, cementotrieskové, sadrokartónové dosky a pod.

Povrchová úprava aj na ETICS s tepelnou izoláciou na báze EPS a minerálnej vlny. Je odolná proti poveternostným vplyvom, mechanickému namáhaniu, oteru, ľahko čistiteľná, umývateľná. Spracovanie v kombinácii so šablónami.

BALENIE: Plastová nádoba, 20 kg
SPOTREBA: 3 až 5 kg/m2
ORIENTAČNÁ CENA: 130 €/20 kg
VÝROBCA: Henkel
Ceresit CT 710 VISAGE
Ceresit CT 710 VISAGE | Zdroj: archív firmy

Baumit CreativTop

Vlastnosti

Modelovateľná pastézna tenkovrstvová prefarbená silikónová omietka na kreatívne stvárnenie povrchov obvodových plášťov budov. Je vhodná na vytvorenie netradičného, individuálneho vzhľadu povrchovej úpravy na všetkých bežných minerálnych podkladoch, ako sú napr. minerálne omietky, stierky alebo betón a aj ako konečná povrchová úprava všetkých typov ETICS.

Vďaka novej receptúre s inovatívnym funkčným plnivom umožňuje extrémne rýchle odvádzanie vody a vzdušnej vlhkosti z povrchu fasády. Jednotlivé druhy tejto omietky možno navzájom ľubovoľne kombinovať. Vhodná na ručné alebo strojové spracovanie.

BALENIE: Plastová nádoba, 25 kg
SPOTREBA: Od 1,5 až 6,2 kg/m2 (zrnitosť 0,2 až 4 mm – CreativTop Max, Trend, Vario, Fine, Pearl a Silk, v závislosti od dekoratívnej techniky)
ORIENTAČNÁ CENA: Od 84 €/25 kg (v závislosti od typu omietky)
VÝROBCA: Baumit
Baumit CreativTop
Baumit CreativTop | Zdroj: archív firmy

Cemix Magic Decor fine

Vlastnosti

Tenkovrstvová silikónová zatieraná omietka na kretívne stvárnenie povrchov obvodových plášťov budov. V kombinácii s ďalšími omietkami z dekoratívneho radu v rôznej farebnosti umožňuje vytvárať rozličné varianty štrukturovaných povrchov (napr. imitácia betónového povrchu, tehly a pod.).

Je vhodná na vytváranie nálnej povrchovej úpravy v exteriéri aj interiéri. Vytvára dekoratívnu a ochrannú vrstvu aj na ETICS. Je stálofarebná, odolná proti znečisteniu povrchu, vysoko paropriepustná a vodoodolná, s veľkou mechanickou odolnosťou a pružnosťou.

BALENIE: Plastová nádoba, 25 kg
SPOTREBA: Približne 1 kg/m2
ORIENTAČNÁ CENA: 100,80 €/25 kg
VÝROBCA: Cemix
Cemix Magic Decor fine
Cemix Magic Decor fine | Zdroj: archív firmy

weberpas dizajn betón

Vlastnosti

Dekoratívna jemnozrnná, farbená, pastovitá omietka určená na vytvorenie povrchu imitujúceho vzhľad napr. odlievaného betónu (pohľadového betónu). Poskytuje možnosť aplikovať ju na rôzne minerálne podklady ako betón, stierky alebo minerálne omietky, prípadne na ETICS.

Je dostupná v 5 odtieňoch: biela, betón, šedá, tmavošedá, tehla. Vyznačuje sa zvýšenou odolnosťou proti mikroogranizmom a je vhodná na stvárnenie povrchov v exteriéri aj v interiéri.

BALENIE: Plastová nádoba, 25 kg
SPOTREBA: 2,5 kg/m2 (v závislosti od dekoratívnej techniky)
ORIENTAČNÁ CENA: Od 66,81 €/25 kg (biela)
VÝROBCA: Saint-Gobain Weber
weberpas dizajn betón
weberpas dizajn betón | Zdroj: archív firmy
Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami

Článok bol publikovaný v časopise Stavebné materiály 02/2021.