realizacia grafickeho betonu vcr
Galéria(11)

Realizácia grafického betónu v ČR

Partneri sekcie:

Ako napovedá už samotný názov, technológia výroby tzv. grafického betónu posúva možnosti využitia pohľadového betónu až do oblasti grafického stvárnenia. Táto nová technológia bola vyvinutá len na prefabrikovaný betón. Prvý grafický betón sa v Českej republike realizoval na fasáde prefabrikovanej haly konceptu Bashallen Impera I v júli 2008 v Hovorčoviciach.

02 jancarik big image
07 jancarik 6 big image
06 jancarik vzor big image
05 jancarik 5b big image
04 jancarik 5a big image
03 jancarik big image
realizacia grafickeho betonu v cr 5858 big image
08jancarik 7 big image

graficky beton, pohladovy betonPrincíp technológie

Grafický betón (GB) je patentovaný vynález fínskeho architekta a dizajnéra menom Samuli Naamanka. Ten sa rozhodol aplikovať retardér (spomaľovač) tuhnutia na špeciálnu membránu, ktorá sa prenesie na povrch betónu a vytvorí na ňom grafický vzor. Táto membrána sa vyznačuje veľkou tuhosťou a pevnosťou, ktorá ju predurčuje ako ideálnu fóliu na výrobu veľkých betónových plôch – prefabrikovaných prvkov. Membrána sa môže ďalej používať aj bez retardéra na výrobu pohľadových betónov s veľmi jemným povrchom (obr. 1 a 2).

Šírka membrány je 3,1 m a môže sa používať na výrobu fasádnych panelov zvyčajných šírkových rozmerov bez dodatočných deliacich škár. Dĺžka membrány je limitovaná len hmotnosťou role, do ktorej je membrána navinutá, a ak je to potrebné, môže byť rádovo v stovkách metrov.

Retardér nanesený na membránu spomalí po kontakte so zámesovou vodou betónu jeho tuhnutie do požadovanej hĺbky a vo vopred špecifikovanej ploche. Zvyčajne na druhý deň je retardovaná časť povrchu betónu vymytá tlakovou vodou, čím sa odhalí vnútorná štruktúra kameniva. Vymytá časť povrchu betónu tak opticky vystúpi z okolitého nevymytého povrchu a vďaka hrubosti a farebnému kontrastu dobre vynikne odhalená štruktúra betónu.  Týmto princípom možno na povrchu betónu vytvárať ľubovoľné grafické vzory (obr. 3 a 4).

graficky beton, pohladovy beton graficky beton, pohladovy beton

Obr. 3 Vymývanie grafického vzoru

Obr. 4 Ukážka použitia

Štandardne sa používa jemný vzor do hĺbky asi 1 mm, možné sú však aj hlbšie vzory. Cement v betóne sa môže farbiť pigmentmi a pre ešte lepší kontrast vymytých a nevymytých plôch možno používať rôzne farebné kamenivo. Vďaka presnosti metódy možno používať bitmapy ako grafické predlohy s rozlíšením 2 mm (vzdialenosť jednotlivých bodov). Metóda GB sa hodí na fasádne panely, deliace steny a záhradné prvky a poskytuje architektom možnosť rozhodnúť sa vytvoriť originálny dizajn.

Čo sa týka návrhov grafických vzorov, dá sa vychádzať zo štandardného vzorkovníka pre GB. Vďaka opakovateľnosti vzorov je to cenovo priaznivejšie riešenie. Alebo možno vytvárať vlastné vzory, ale tiež s určitou opakovateľnosťou motívu. Samostatnú kapitolu tvoria predlohy z originálnych fotografií, z ktorých sa dá vytvoriť jedinečný dizajn.

Bashallen Impera I v Hovorčoviciach

Prvýkrát sa grafický betón v Českej republike použil na prefabrikovanej betónovej hale Bashallen Impera I, ktorá bola realizovaná v júli 2008 v Hovorčoviciach pri Prahe. Ide o dvojloďovú skladovaciu halu systému Bashallen. Rozpätie jednotlivých lodí je 26,4 m. Na jej nosnej strešnej konštrukcii je umiestnená fotovoltická elektráreň.

Systém Bashallen bol vyvinutý na výstavbu prefabrikovaných celobetónových hál a skladá sa z dvoch základných prvkov: sendvičovej steny a betónového strešného predpätého STT prvku.

Celú fasádu týchto hál teda tvoria sendvičové prefabrikované betónové steny hrúbky 305 mm a modulovej šírky 2,4 m. Vďaka opakovateľnosti základných rozmerov tohto systému sa tu môže technológia GB vhodne uplatniť.

graficky beton, pohladovy betonPri rokovaní s architektkou Bashallen Impera I Markétou Tesaříkovou sa najprv rozhodlo použiť na fasáde tejto haly reliéf tvorený pomocou PU matríc. Ale vzhľadom na to, že štandardná kolekcia týchto matríc nevyhovovala z hľadiska dizajnu, ponúkol výrobca Bashallen Impery I možnosť realizovať fasádu haly technológiou grafického betónu. Keďže sa pri návrhu haly kládol veľký dôraz na estetiku projektu, architektka sa rozhodla, že navrhne originálny vzor, ktorý bude vyhovovať predstavám investora. Na túto stavbu sa teda navrhol originálny vzor navzájom sa križujúcich pruhov (obr. 5).

Navrhnutý vzor GB pre Impera I na obr. 5 je plošným vzorom na celú jednu stenu. Žlté pole vymedzuje veľkosť membrány, čierne prúžky vymedzujú budúcu vymytú štruktúru betónu, ktorá je natlačená retardérom na membránu. Prázdne pole vľavo so šírkou 900 mm je budúca atika steny, na ktorej nie je žiadny vzor. Grafický vzor sa opakuje vždy po 1 250 mm, čím sa originálny vzor GB stáva cenovo efektívny. Jedna stena Bashallen Impera I má šírku 2 390 mm, výšku 8 220 mm a hrúbku 305 mm. Na stavbu sa použilo 60 stien celkovej plochy 1 180 m2.
–>–>

Obr. 5 Návrh výsledného vzoru grafického betónu pre Impera I

Záver
Montáž celej haly vrátane vnútorného medziposchodia v časti haly bola dokončená na konci júla 2008. Fotografie (obr. 6 až 8) sú z obdobia po bezprostrednom dokončení montáže. Hala sa bude ďalej finalizovať výplňami otvorov (dvere, brána, okná) (obr. 9), dvoma arkiermi a predsadenou ľahkou konštrukciou rohovej zásteny s povrchom z exotických drevín. Výsledkom bude priemyselný dizajn s akcentom na kombináciu grafického betónu, skla a dreva.

graficky beton, pohladovy beton graficky beton, pohladovy beton

Obr. 6 Detail grafického betónu na Impera

Obr. 9 Bashallen Impera I so vsadenými oknami a fotovoltickou elektrárňou na streche

graficky beton, pohladovy beton
Obr. 7 Výsledná podoba grafického betónu na Impera I po dokončení montáže prefa konštrukcie

graficky beton, pohladovy beton
Obr. 9 Bashallen Impera I so vsadenými oknami a fotovoltickou elektrárňou na streche

TEXT: Ing. Antonín Jančařík
FOTO: archív autora

Autor je obchodným a marketingovým riaditeľom firmy Dywidag Prefa, a. s., v Lysej nad Labem.