Thermo|solar na Racioenergii so štyrmi novinkami

Partneri sekcie:

Nový typ slnečného kolektora  TS 310, nový typ regulátora s tlakovým senzorom pre  primárny solárny okruh, inovované typy konštrukcií na upevnenie kolektorov na šikmých strechách i rovných plochách a predizolované flexibilné nerezové rúry uľahčujúca montáž kolektorov, sú novinkami z produkcie Thermo|solaru Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov sa nimi premiérovo predstaví na veľtrhu Coneco-Racioenergia, v dňoch 20. – 24. 3. 2006 na bratislavskom výstavisku  Incheba. Informoval o tom riaditeľ Thermo|solaru Ing. Milan Novák, CSc.

,,Do súťaže o Zlatú plaketu veľtrhu Racioenergia  prihlásila spoločnosť Thermo|solar Žiar tento rok  nový typ slnečného kolektora  TS 310. Kolektor má zlepšené  výkonové parametre a ako prvý výrobok  tohto druhu zo Slovenska, získal v decembri minulého roka európsku značku kvality Solar-Keymark. Nový typ regulátora s tlakovým senzorom zas umožňuje snímať zmeny tlaku v primárnom solárnom okruhu, priamo v mieste umiestnenia spotrebiča tepla a nie je teda potrebné ťahať káble k senzorom upevneným  na kolektoroch, často na zle dostupných miestach striech”, konštatoval M. Novák.
 
Dodal, že premiéru majú aj inovované typy konštrukcií na upevnenie kolektorov na šikmých strechách i rovných plochách. Zalisované matice v hliníkových konštrukciách  uľahčia  a skrátia dobu montáže kolektorov. Ďalšou novinkou uľahčujúcou montáž kolektorov sú predizolované flexibilné nerezové rúry. Ich výhodou  oproti iným typom potrubných rozvodov je veľmi jednoduchá možnosť ich tvarovania, upevňovania a spájania.

,,Naša spoločnosť už od roku 1998 výraznejšie nezmenila cenu svojho najpredávanejšieho typu slnečného kolektora Heliostar a to aj napriek výraznému  rastu cien všetkých druhov materiálov a energií. V prípade medi sa za toto obdobie cena zvýšila až štvornásobne a  hliníka takmer dvojnásobne. Bolo to možné iba vďaka neustálym technologickým a výrobkovým inováciám a zvyšovaniu objemu výroby, ktoré nám umožnili zlepšovať kvalitu výrobkov bez adekvátneho zvýšenia cien”, vyhlásil M. Novák.

Poukázal aj na to, že z tohtoročných noviniek predstavených na Conecu je zrejmé, že rovnakú pozornosť Thermo|solar venuje aj znižovaniu prácnosti pri montáži solárnych systémov, z čoho profitujú s ním spolupracujúce montážne firmy. To firme umožňuje, napriek neustále rastúcej konkurencii, upevať si svoje postavenie medzi prvou desiatkou najväčších výrobcov slnečných kolektorov v Európe.      

V roku 2004  získal Thermo|solar Zlatú plaketu veľtrhu Racioenergia za novátorskú konštrukciu pre Heliostar 300 a v roku 2006 rovnako  zabodovala novinka – zostava Heliostar Olymp, vyvinutá v spolupráci so spoločnosťou Embra Brno. Tá má centrálny zásobník tepla, do ktorého je integrovaný zásobník na teplú vodu. Na centrálny zásobník je napojená kachľová pec na drevo Olymp, so zabudovaným teplovodným výmenníkom a slnečné kolektory Heliostar. Zostava Heliostar Olymp predstavuje z ekonomického a ekologického hľadiska mimoriadne zaujímavú možnosť zásobovania rodinného domu teplom, takmer nezávislú od vonkajších  energetických sietí.

Okrem spomínaných noviniek sa Thermo|solar aj tento rok predstaví v Inchebe s celou svojou produkciou, ktorej dominujú slnečné kolektory. Firma už tradične supluje nedostatočnú podporu štátu využívaniu a osvete slnečnej energie, keď zákazníkom približuje možnosti čerpania podpory zo štrukturálnych fondov EU pri využívaní slnečnej energie, či používanie slnečných kolektorov na predohrev vody pre sídliská.

Doplňujúce informácie

Slovensko má historickú šancu zastaviť prehlbujúcu sa priepasť medzi ním a ostatnými štátmi Európskej únie (EU) vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie. Zahanbujúca pozícia na konci pelotónu európskych krajín, vo využívaní slnečnej energie, je aj v dôsledku neexistujúcej podpory štátu a vláda ju môže zmeniť na svojom zasadnutí plánovanom na koniec marca, na ktoré je pripravený materiál počítajúci s dotáciou 100 miliónov Sk na podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) – solárnej energie a biomasy.

Na Ministerstve  hospodárstva  SR je už viac ako rok pripravený  návrh na podporu fyzických osôb, ktoré sa rozhodnú  namontovať  na rodinný dom slnečné kolektory alebo kotol na biomasu.  Navrhovaná výška investičnej podpory  je vo výške 3000Sk/m2 inštalovanej kolektorovej plochy do veľkosti 8 m2, čo odpovedá  približne výške DPH. Nad 8 m2 sa podpora má znížiť na 1500 Sk/m2 inštalovanej  kolektorovej plochy. V praxi to znamená, že čo štát vyberie  na DPH, to vráti investorovi vo forme podpory, takže štátny rozpočet  to vôbec nezaťaží. Naopak získa z daní zo zisku, miezd,  a pod.

Slnečné kolektory disponujú  po biomase najväčším využiteľným potenciálom  v oblasti výroby tepla z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Napriek tomu v rozpore s praxou  mnohých krajín EU, na Slovensku doteraz neexistoval pre fyzické osoby žiadny stimul na ich podporu. Posledná nepriama podpora spočívajúca v zníženej DPH, padla už pred viac ako 4 rokmi. Štátna dotácia by mohla znásobiť súčasných cca 5 tisíc m2 ročne namontovaných slnečných kolektorov. Optimistické štátne štúdie hovoria o potrebe v rokoch 2007 až 2010 namontovať ročne vyše 25 tisíc m2 a v období rokov 2011 až 2020 dokonca 150 tisíc m2 slnečných kolektorov každý rok. Rozvoj využívania OZE v rámci EU je spojený s vytváraním tisícov nových pracovných príležitostí a to aj v tých najmenej hospodársky rozvinutých regiónoch.

Zdroj: Thermo|solar