Prečo sa rozhodnúť pre terasovú pergolu a na čo sa zamerať pri výbere konkrétneho riešenia

Vychutnať si rannú kávu v zeleni, popoludní relaxovať na ležadle s knihou alebo si užiť večernú hostinu s rodinou a priateľmi – terasy a záhrady možno využiť rôznymi spôsobmi, a to nielen v teplých letných dňoch. Preto nie je prekvapujúce, že pergoly sú medzi majiteľmi domov čoraz obľúbenejšie. Nielenže poskytujú dodatočný priestor, ktorý možno využiť aj za nepriaznivého počasia, ale tiež zatraktívňujú okolie domu.

Sú tiež vynikajúcim riešením pre majiteľov komerčných priestorov – reštaurácií, kaviarní alebo maloobchodných predajní (napr. kvetinárstva), ktorí ich môžu využiť na zakrytie letných záhrad alebo rozšírenie maloobchodných priestorov. Prečo si vybrať pergolu a čo by ste mali zvážiť pri jej výbere?

Zdroj: Aluprof

Spôsob, ako využiť ďalší priestor

Prepojenie obytného priestoru s exteriérom budovy je jasným trendom, ktorý pri navrhovaní obytných priestorov pozorujeme už dlho. Funkčná terasa, ktorá je prechodovou zónou medzi interiérom a záhradou, je vhodná najmä v lete, keď sú dvere domu dokorán otvorené a oba priestory sú navzájom prepojené. Aby si mohli vychutnať „obývaciu izbu pod oblakom“ bez ohľadu na počasie, čoraz viac majiteľov záhrad alebo dokonca malých pozemkov susediacich s bytovými domami v centrách miest sa rozhoduje inštalovať pergoly. Toto praktické riešenie umožňuje tráviť čas vonku nielen v menej priaznivom počasí – za dažďa, horúceho slnka alebo vetra –, ale vďaka doplnkovému príslušenstvu, ako sú LED osvetlenie alebo žiariče tepla, aj po zotmení alebo v chladnejších dňoch. Aby nám však pergola slúžila dlhé roky a okrem svojej úžitkovej funkcie bola aj ozdobou terasy, oplatí sa venovať pozornosť tomu, z akých materiálov je vyrobená a či spĺňa nejaké technické parametre.

„V prípade pergoly na terasu je mimoriadne dôležitá pevnosť a tuhosť konštrukcie a typ materiálu, z ktorého je vyrobená, pretože primárne ovplyvňujú životnosť výrobku. Z tohto dôvodu sa oplatí zvoliť extrudované hliníkové výrobky, ktoré sa vyznačujú výnimočnou trvanlivosťou a odolnosťou proti nepriaznivým poveternostným podmienkam. Okrem toho je možné hliník recyklovať, vďaka čomu je šetrný k životnému prostrediu. Príkladom takéhoto výrobku je najnovší dizajn terasovej pergoly MB-OPENSKY 120 od spoločnosti Aluprof.

Zdroj: Aluprof

Je to jedno z najodolnejších riešení na trhu. Vykonané testy ukázali, že pri maximálnych rozmeroch pergoly s dĺžkou 6 m, so šírkou 4 m a výškou 3 m je jej prípustné zaťaženie snehom je 72 kg/m², pričom zaťaženie vetrom je približne 110 km/h,“ zdôrazňuje Tomáš Buček, projektový manažér spoločnosti Aluprof.

„Ak však chcete mať možnosť používať pergolu aj v daždivých dňoch, je vhodné uistiť sa, že výrobok, ktorý chcete kúpiť, je vybavený odvodňovacím systémom a na akých princípoch je založený. Už spomínaná pergola MB-OPENSKY 120 disponuje obojstranným drenážnym systémom, ktorý umožňuje veľmi efektívny odvod dažďovej vody zo strechy po celej ploche stĺpa,“ hovorí odborník spoločnosti Aluprof.

Zdroj: Aluprof

Rozhodnite sa pre pohodlie a estetiku

Pri rozhodovaní o výbere pergoly treba mať na pamäti, že okrem úžitkovej funkcie je aj ozdobou pozemku. Preto by sme sa pri výbere konkrétneho riešenia mali uistiť, že je nielen pevné a pohodlné na používanie, ale aj harmonizuje s dispozíciou okolia a je v súlade so štýlom stavby.

Ak chcete estetický, pevný a zároveň univerzálny produkt, ktorý zabráni dojmu chaosu v záhrade, rozhodnite sa pre hliníkové pergoly. Príkladom riešenia, ktoré dokonale zapadá do trendov moderného stavebníctva a vyniká vysokým estetickým spracovaním, je pergola MB-OPENSKY 120 od spoločnosti Aluprof.

Jej prepracovaná konštrukcia umožňuje akékoľvek usporiadanie a vďaka možnosti použitia bočných zásten, posuvných sklenených panelov alebo oboch riešení súčasne je možné vytvoriť jedinečnú atmosféru v prírodnom prostredí bez ohľadu na panujúce poveternostné podmienky. Stojí za zmienku, že výrobok tiež umožňuje použitie osvetlenia v technológii LED, ktoré je navrhnuté tak, aby bezproblémovo spolupracovalo so strešnými lamelami.

Okrem toho špeciálna revízia krokiev umožňuje inštalovať žiariče tepla, takže pergolu je možné použiť aj v chladnejšom počasí. Pri výbere pergoly musíte venovať pozornosť aj zladeniu farby pergoly s okennými rámami alebo fasádou budovy, čo určite zvýši estetiku budúceho usporiadania. Pergoly z extrudovaného hliníka, ako napríklad MB-OPENSKY 120, možno lakovať akoukoľvek farbou z palety RAL.

V prípade tohto modelu výrobca ponúka až 12 farieb v štandardnej palete. Použitie technológie práškového lakovania zase zaisťuje trvanlivosť a pevnosť náteru po mnoho rokov používania. Určite to ocenia súkromní investori aj majitelia kaviarní, reštaurácií či malých obchodov, pre ktorých sú kvalita a trvanlivosť najdôležitejšie.

Zdroj: ALUPROF SYSTEM CZECH

Inteligentné riadenie

Pri výbere pergoly musíte venovať pozornosť aj jej funkčnosti a jednoduchému používaniu. V prípade už spomínanej pergoly MB-OPENSKY 120 je strieška tvorená modulom pozostávajúcim z pohyblivých lamiel (k dispozícii sú dva tvary), ktoré sú elektricky ovládané. To umožňuje plynulé nastavenie uhla sklonu v rozmedzí 0 – 135° a tým reguluje slnečné svetlo a cirkuláciu vzduchu.

„Ovládanie je možné vykonať pomocou diaľkového ovládača, vypínača, aplikácie v telefóne alebo pomocou vhodného scenára naprogramovaného v domovom ovládacom paneli. Okrem toho možno pergolu vybaviť aj rôznym príslušenstvom, napríklad senzorom vetra, dažďa alebo slnka, ktoré výrazne zvyšujú užívateľský komfort. Ak sa použijú bočné kryty, dajú sa plne integrovať do systému riadenia strechy a pergolu tak možno ovládať prostredníctvom jediného zariadenia,“ hovorí Tomáš Buček.

Ideálna terasová pergola by sa mala vyznačovať odolnosťou a zároveň kvalitným dizajnom. Pri konečnom výbere sa tiež oplatí staviť na výrobok, ktorý bude v súlade so štýlom stavby a bude funkčný. Ak nám záleží na všetkých týchto aspektoch, mali by sme zvoliť pergolu z hliníka, ktorá nám okrem vysokej odolnosti proti nepriaznivým poveternostným podmienkam umožní atraktívne usporiadať priestor nášho domova.

Líder a inovátor v odbore

Firma Aluprof patrí medzi najmodernejšie a najrýchlejšie rastúce výrobné spoločnosti v hlinikárskom priemysle v strednej a vo východnej Európe. Spoločnosť má päť výrobných závodov a deväť obchodných spoločností v Európe a v USA. Je prítomná vo viac ako 50 krajinách a expanduje na ďalšie svetové trhy.

Spoločnosť dodáva inovatívne, energeticky účinné a bezpečné hliníkové systémy na okná, dvere, fasády a slnečné clony v stavebníctve. V súlade so sloganom „let´s build a better future“ presadzuje spoločnosť Aluprof myšlienku udržateľného rozvoja v stavebníctve a okrem iného zavádza zodpovedné opatrenia na zníženie uhlíkovej stopy.

Ďalšie informácie nájdete na webových stránkach výrobcu: https://aluprof.com.

Zdroj: PR článok ALUPROF SYSTEM CZECH s.r.o.