Partner sekcie:
 • Stavmat
 • Vaillant
 • KM BETA

Komfortné vetranie s rekuperáciou tepla pre rodinné domy a byty

image 79577 25 v1

Jedine kombináciou kvalitnej vetracej jednotky a hygienických zdravotne vyhovujúcich rozvodov vzduchu prinesie investícia do systému vetrania prednosti ako trvalý prívod čerstvého vzduchu, úspory nákladov na vykurovanie vo výške 30 až 50 %, odstránenie vlhkosti a plesní, odstránenie prievanu a zníženej prašnosti, rovnako ako zvyšovanie hodnoty stavby.

Zehnder je najväčším výrobcom vetracích jednotiek s rekuperáciou tepla pre rodinné domy a byty s dlhoročnou tradíciou a skúsenosťami. Výroba vetracích jednotiek bola zahájená už v roku 1968. Zehnder má vedúce postavenie vo Švajčiarsku, Holandsku, Belgicku, Taliansku a Rakúsku, patrí medzi troch popredných dodávateľov v Nemecku, Anglicku a Poľsku. Zehnder svojich konkurentov prevyšuje mnohými prednosťami.

Zehnder ponúka kompletné riešenia

1. Prvotriedne vetracie jednotky pre RD… s rekuperáciou tepla až 95 %

 • Vysoká kvalita výrobkov s certifikátom Passivhaus
 • Vysoká rekuperácia až 95 % – úspora energie 30 – 50 %
 • Tichý chod – účinná izolácia, odhlučnené ventilátory   
 • Jednoduchá inštalácia, nastavenie a uvedenie do chodu
 • Bezstarostný chod – užívateľ mení len filtre
 • Veľmi nízke prevádzkové náklady ˂ 37 Eur/rok – EC ventilátory EBM Papst
 • Automatický letný bypass a protimrazová ochrana   
 • Voliteľné príslušenstvo: entalpický výmenník, el. predohrev, kvapalinový zemný výmenník, chladiaca jednotka, ovládanie digitálnym ComfoSence, diaľkovým RF, čidlom CO2/vlhkosti ■ Prietoky vzduchu: 55, 70, 180, 200, 255, 350, 550 m3/h

Zehnder ComfoAir 350 (na obrázku) je  najmodernejšia a najpredávanejšia  rekuperačná jednotka pre rodinné domy spájajúca vysokú účinnosť a spoľahlivosť s jednoduchou inštaláciou, obsluhou a údržbou. Je vybavená protiprúdovým výmenníkom tepla s rekuperáciou až 95 %, vysokovýkonnými EC ventilátormi s prietokom 50 – 370 m3/h pri 100 Pa, čo umožňuje tichý chod jednotky – podľa výkonu od 32 do 74 dB. Je dodávaná s aut. 100 % bypassom a protimrazovou ochranou v niekoľkých variantoch uvedených v tabuľke na ďalšej strane. Energetická účinnosť: 0,29 W/m3/h, rozmery: V80 x Š63 x H57 cm, 35 kg. Na prianie aj s el. predohrevom, entalpickým výmenníkom, so zemným výmenníkom, chladiacou jednotkou, bezdrôtovým ovládaním.

Kompaktný systém pre byty… malý priestorový div

S vetracou jednotkou Zehnder ComfoAir 180 sa dá riešiť komfortné vetranie v nových aj starších bytoch až do veľkosti 120 m², v ktorých užívateľov trápi vydýchaný vzduch, zvýšená vlhkosť alebo plesne. Jednotka s rekuperáciou tepla až 95 %, s predohrevom, entalpickým výmenníkom, prietokom vzduchu max. 180 – 205 m3/h pri 150 Pa je veľmi tichá < 38 dB(A) (120 m3/h pri 67 Pa). So svojimi rozmermi 680 x 560 x 280 mm sa hravo vojde do kuchynskej skrinky alebo iného výklenku v byte. Rozvod vzduchu je možné umiestniť nad kuchynskú linku alebo do podhľadu v kúpeľni. Do miestností sa čerstvý vzduch rozvádza plochými rúrkami Flat 51 s výškou len 51 mm, ktoré sú vedené v 10 cm vysokom podhľade v chodbe. Na fasáde je iba jedna nová kombinovaná mriežka pre prívod a odvod vzduchu.

Decentrálne vetracie jednotky… ideálne pre rekonstruované byty

Inštalujú sa priamo na obvodovú stenu, bez potrubných rozvodov – jednoduchá inštalácia – potrebný je len 1 otvor v stene a elektrický prívod – ideálne pre rekonstruované byty. Veľmi tiché riešenie pre malé byty, prevetranie jednotlivých miestností alebo vyriešenie problémov s vlhkosťou a plesňami. Vo väčších bytoch je možné využiť niekoľko jednotiek. Sú vybavené výnimočným entalpickým výmenníkom, príjemne zvlhčujú vzduch v zime, zabraňujú vzniku kondenzátu. Spotreba el. Energie: ˂ 11 Eur/rok.
Zehnder ComfoAir 70: 66 x 44 x 14,5 cm, max. 65 m3/h, pre byt do 65 m2, 23 db(A) pri 25 m3/h, ø otvoru v stene 280 mm, do steny hrúbky 28 – 60 cm.
Zehnder ComfoSpot 50: 38 x 38 x 5 cm, max. 55 m3/h, pre byt do 45 m2, 25 db(A) pri 30 m3/h, ø otvoru v stene 340 mm, do steny hrúbky 35 – 60 cm.

Zehnder ComfoAIr 70/Zehnder ComfoSpot 50

Entalpický výmenník Zehnder zabraňuje vysúšaniu vzduchu, zosychaniu drevených výrobkov v zimnom období a zamŕzaniu výmenníka až do -12 °C. V porovnaní s klasickým výmenníkom tepla dokáže predávať z odvádzaného vzduchu do privádzaného čerstvého vzduchu nielen teplo, ale aj vysoký podiel vzdušnej vlhkosti (až 60-70 %), a tak pasívne, bez dodatočnej elektrickej energie pomáhať optimalizovať relatívnu vlhkosť vzduchu v rodinnom dome. Polymerické membrány umožňujú prepláchnutie vodou, a tým zabezpečia vysokú účinnosť rekuperácie aj po mnohých rokoch.

2. Vysokohygienické rozvody vzduchu

Jedine voľbou kvalitných rúrok a rozvodov vzduchu získa zákazník to, čo od systému vetrania očakáva = čerstvý čistý vzduch. Na rozdiel od vetracej jednotky sa rozvody zabudovávajú do stavby a po ich inštalácii už k nim nie je prístup alebo je len veľmi obmedzený. Preto je nutné venovať rozvodom vzduchu mimoriadnu pozornosť! Zehnder ponúka dva varianty rúrok – guľaté s priemerom 75 a 90 mm a patentované oválne ploché rúrky s výškou len 51 mm, ktoré sa vyrábajú z vysokokvalitnej neškodiacej umelej hmoty HDPE (vhodnej na potraviny), sú testované mnohými ústavmi a veľmi jednoducho sa inštalujú.

Prednosti rozvodov vzduchu Zehnder

 • Vysoká hygiena: hladký vnútorný povrch Clinside výrazne obmedzuje usádzanie prachu – to tiež potvrdzuje certifikácia uznávaným hygienickým inštitútom a certifikát SKZ.
 • Jednoduché čistenie: hladký vnútorný povrch a jednoduchý prístup ku všetkým súčastiam vetrania umožňujú jednoduché a dôkladné čistenie, na ktoré Zehnder ponúka vysávač s rotujúcimi kefami.
 • Jednoduchá regulácia množstva vzduchu: vetracie rúrky a regulačné sety umožňujú jednoduché a rýchle vyregulovanie optimálneho množstva vzduchu do jednotlivých miestností.
 • Rýchla a jednoduchá inštalácia: vďaka veľkej ohybnosti a malým polomerom ohybu  sa môžu rozvody vzduchu realizovať s malým počtom spojok a za kratší čas – inštalácia je dokonale tesná, rýchla, a tým finančne menej nákladná.

Potrubie Zehnder patrí k tomu najkvalitnejšiemu, čo je na českom trhu k dispozícii.

Zehnder dodáva všetko pre pohodovú, zdravú a energeticky úspornú vnútornú klímu. Vyrába aj dizajnové radiátory do kúpeľní a obytných priestorov, elektrické radiátory, stropné sálavé systémy vykurovania a chladenia a ventilátory.

Zehnder Group Czech Republic, s. r. o., Pionýrů 641, 391 02 Sezimovo Ústí II,

Kontakt pre SR: Tel.: 0948 150 818, +420 383 136 222, E-mail: info@zehnder.sk , www.zehnder.sk

ZDROJ: PR článek společnosti Zehnder Group Czech Republic, s. r. o

Komentáre