stara plavaren znovu ozila
Galéria(6)

Stará plaváreň znovu ožila

Partneri sekcie:

Jindřichov Hradec ponúka veľa možností ako tráviť voľný čas uprostred netotknutej prírody juhočeského regiónu. Celoročne sa tu dá aktívne odpočívať aj pri vode. Aquapark a krytú plaváreň s relaxačným centrom vyhľadávajú domáci aj návštevníci.

02aquaparkjh big image
06aquaparkjh big image
05aquaparkjh big image
04aquaparkjh big image
03aquaparkjh big image
stara plavaren znovu ozila 6560 big image
Relaxačná časť s vírivkami, masážnymi bazénmi, malým bazénom s rozmermi 9 × 6 m a s detským tobogánom s dĺžkou 45 m.

Vďaka iniciatíve mesta Jindřichov Hradec vznikol premenou starého plaveckého štadiónu moderný aquapark v vonkajšou a vnútornou časťou na celoročné využitie. Vonkajšie kúpalisko vyhrieva solárny systém a množstvo atrakcií láka detí aj dospelých.

Srdcom krytej časti je veľký plavecký bazén. Vo vnútri sa dobudovala aj relaxačná časť s vírivkami, masážnymi bazénmi, malým bazénom s rozmermi 9 × 6 m a s detským tobogánom s dĺžkou 45 m.
Rekonštrukcia existujúceho hlavného bazénového telesa vrátane pochôdznych okrajov bazénov a hygienického zariadenia, výstavba relaxačnej časti, ale aj výmena vstupných priestorov aquaparku sa realizovala od apríla do decembra 2009.

Priestoru dominuje bazén
Veľký vnútorný plavecký bazén s dĺžkou 25 m so šiestimi plaveckými dráhami si vyžiadal kompletnú rekonštrukciu. Po odstránení dlažby, obkladov a pôvodnej bazénovej technológie sa skontroloval stav podkladu. Monolitické bazénové teleso bolo nestabilné a vykazovalo stratu pevnosti povrchových vrstiev.
Z tohto dôvodu bola nevyhnutná kompletná sanácia stien a dna bazénového telesa. Dno nevyžadovalo pred opravou žiadne úpravy, avšak steny bazénu sa pred nanesením penetračného náteru prebrúsili, aby sa odstránili výkvety cementového mlieka.

Podlaha bazénu sa vyrovnala rýchloväzným cementovým poterom Topcem Pronto v kombinácii s adhéznym mostíkom na zložité a nesavé podklady Eporip, ktorým sa zabezpečilo spojenie nového poteru s podkladovou vrstvou.

Povrchové defekty zvislých stien bazénu sa museli rovnako opraviť. Na navlhčený podklad stien sa naniesol kotviaci mostík s použitím prísady Plancrete a do neho sa aplikovala cementová vyrovnávacia malta Nivoplan s hrúbkou od 5 do 30 mm. Dno bazénu bolo na aplikáciu následne nanášaných vrstiev pripravené už štyri dni po aplikácii rýchloväzného cementového poteru. Steny v závislosti od jednotlivých hrúbok vyrovnávacej cementovej malty po 15 až 20 dňoch. Po vytvrdnutí vyrovnávacích vrstiev sa realizovali odtrhové skúšky, ktoré preukázali, že podklad je dostatočne pevný a súdržný s pôvodnou podkladovou vrstvou.


Podlaha bazénu sa vyrovnala rýchloväzným cementovým poterom Topcem Pronto v kombinácii s adhéznym mostíkom na zložité a nesavé podklady Eporip. Bazén sa utesnil vysoko odolnou pružnou dvojzložkovou maltou na báze cementu.

Ochrana proti vode
Na dlhodobú životnosť bazénu a zabezpečenie vodotesnosti sa muselo bazénové teleso utesniť hydroizolačnou vrstvou. Na tento účel sa zvolila vysoko odolná pružná dvojzložková malta na báze cementu Mapeplastic, ktorá sa vystužila sieťovinou na báze sklenených vlákien, odolnou proti pôsobeniu alkalických vplyvov. Táto dvojzložková pružná malta je vhodná aj na konštrukcie, v ktorých sa môžu vyskytovať mikrotrhliny vzniknuté následkom zmrašťovania.

Detaily bezénu (dilatácia, prestupy a styky dvoch rozličných konštrukcií alebo materiálov, napojenie na ochodze) sa prekryli pružným pogumovaným pásom Mapeband, ktorý sa na podklad lepil hydroizolačnou stierkou Mapeelastic.


Detaily bezénu (dilatácia, prestupy a styky dvoch rozličných konštrukcií alebo materiálov, napojenie na ochodze) sa prekryli pružným pogumovaným pásom Mapeband, ktorý sa na podklad lepil hydroizolačnou stierkou Mapeelastic.

Keramika v bazéne
Bazén sa obkladal štandardným keramickým obkladom s rozmermi 10 × 15 cm. Veľké plochy sa lepili dvojzložkovým vysokodeformovateľným rýchlotvrdnúcim lepiacim tmelom na báze cementu Elastorapid, ktorý je vhodný do konštrukcií vystavených vysokému prevádzkovému zaťaženiu. Na lepenie detailov v oblasti žľabov a pochôdznych okrajov bazénov, ale aj na lepenie sklenej mozaiky sa použilo biele cementové lepidlo so zníženým sklzom a predĺženým časom zavädnutia Adesilex P10 s tekutou prísadou Isolastic na zvýšenie deformačnej schopnosti a prídržnosti lepidla na podklad. Na vyplnenie pevných škár sa musela použiť nenasiakavý epoxidový škárovací materiál, odolný proti vysokému prevádzkovému zaťaženiu Kerapoxy.

Škárovací materiál je odolný proti bazénovej vode a všetkým chemickým látkam, ktoré sa štandardne používajú na čistenie bazénov a zároveň je odolná proti mechanickému zaťaženiu (strojné čistenie pochôdznych plôch okolo bazéna, čistenie tlakovou vodou). Dilatačné skáry a styky rozličných konštrukcií a materiálov sa nakoniec utesnili pružným silikónovým tmelom Mapesil AC.

Na pôchodzne plochy okolo bazénov a v sprchách sa použil dekoratívny škárovací materiál Kerapoxy Design. Napriek vyššej cene sa jeho použitie oplatilo.


Veľký vnútorný plavecký bazén s dĺžkou 25 m so šiestimi plaveckými dráhami si vyžiadal kompletnú rekonštrukciu.


Na pôchodzne plochy okolo bazénov a v sprchách sa použil dekoratívny škárovací materiál Kerapoxy Design.

Relaxačné centrum
Pri stavbe relaxačného centra, ktoré je prepojené s plaveckou halou sa aplikovali rovnaké materiály, aké sa použili na realizáciu veľkého bazénu. Všetky bazénové telesá relaxačného centra sa realizovali z monolitického betónu. V rámci prípravy podkladu sa musel povrch dna a stien vyrovnať. Postup stavebných prác bol rovnaký a uplatnili sa tu aj rovnaké stavebné materiály. V záchytnom bazéne tobogánu, v sprchách a na nosných kruhových stĺpoch sa na lepenie sklenej mozaiky použilo biele lepidlo Adesilex P10 s tekutou prísadou Isolastic. Škárovanie sa realizovalo so škárovacím materiálom Kerapoxy.

Vstupná hala
Vo vstupnej hale a v prístupových chodbách, vrátane hygienických zariadení sa navrhol zložitý kladačský plán dlažby. Na pripravený pevný, súdržný a nosný podklad ošetrený penetračným prípravkom sa aplikoval systém na preklenutie dilatačných škár Mapetex.

Táto špeciálna netkaná textília sa zapracovala do vysokodeformovateľného lepidla Elastorapid s hrúbkou 3 až 4 mm. Po vytvrdnutí lepidla sa na takto pripravený podklad nalepila keramická dlažba. Na lepenie veľkoformátovej dlažby sa použilo rovnaké lepidlo Elastorapid. Tento systém umožnil celoplošné nalepenie dlažby bez nutnosti priznania dilatačných škár v podkladových vrstvách. Pevné škáry sa následne vyplnili epoxidovým škárovacím materiálom Kerapoxy a dilatačné škáry vyplnili dsilikónovým tmelom Mapesil Ac.

TEXT: MAPEI
FOTO: MAPEI