Rigips3 res

Vyznáte sa v stropných podhľadoch?

Partneri sekcie:

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, stropné podhľady zohrávajú dôležitú rolu pri dotváraní kvality interiérov. Ovplyvňujú nielen estetiku, ale aj svetelné, tepelné, akustické alebo protipožiarne vlastnosti miestností. Viete, ktoré podhľady sú pre vás tie pravé?

Stropné podhľady nájdu svoje uplatnenie v širokom spektre interiérov, medzi ktoré patria napríklad kancelárie, hotely, školy či nemocnice. Slúžia najmä na zníženie svetlej výšky miestnosti, riešenie akustických nedostatkov konštrukcie, ako aj zvýšenie požiarnej odolnosti stropu. V medzipriestore nad stropným podhľadom je tiež možné viesť potrebné inštalácie alebo doň vložiť minerálnu izoláciu pre zlepšenie akustických alebo tepelných vlastností. V neposlednom rade dokážu robiť divy aj pre estetiku.

Rigips2 res
Zdroj: Saint-Gobain, divízia Rigips

Nie je podhľad ako podhľad

Až donedávna boli podhľady vyrábané hlavne z dreva alebo dokonca omietky, ale v súčasnosti ich vystriedali ľahké moderné materiály ako minerálna vlna, sklenená vlna, kov a hlavne sadrokartón, ktorý sa dnes teší najväčšej obľube. Uznávanou autoritou (nielen) na sadrokartónové podhľady je divízia Rigips spoločnosti Saint-Gobain, ktorá ponúka široké spektrum vzorov, hrán, rozmerov a technologických vlastností. Každý typ podhľadu má svoje špecifické výhody, a tak je z čoho vyberať.

Ak je pre vás prvoradá estetika stropov, rad akustických sadrokartónových dosiek Gyptone je pre vás tou správnou voľbou. Ponúka viacero dierovaných sadrokartónových podhľadových dosiek a kaziet, ktoré esteticky ozvláštnia akýkoľvek interiér. Sú dostupné s rôznymi typmi perforácií – kruhovými, obdĺžnikovými či štvorcovými. Navyše sú tieto dosky obohatené aj o revolučnú technológiu Activ’Air®, ktorá pohlcuje formaldehyd a pomáha udržiavať ovzdušie v interiéri čisté a zdravé.

Zložka Activ’Air®, ktorú Rigips pridáva do svojich sadrokartónových dosiek, premieňa formaldehyd na neškodnú látku a zamedzuje jej spätnému vylučovaniu. Vďaka tomu dokáže znížiť koncentráciu formaldehydu v miestnosti až o 70 %. Táto technológia si svoje vlastnosti udržiava až 50 rokov a na účinnosti nestráca ani po vymaľovaní vhodnými farbami.

Do priestorov, kde sa pripravujú jedlá alebo do prevádzok so zvýšenými nárokmi na hygienu, sú zase ako stvorené sadrokartónové stropné kazety Gyprex. Ich viditeľná strana je potiahnutá vinylovou fóliou, ktorá zároveň spevňuje ich povrch a zjednodušuje údržbu. Kým klasické dekoratívne stropné kazety sa rýchlo a často znehodnotia, pretože ich členitý povrch sa veľmi ťažko udržuje, Gyprex vyčistíte obyčajnou navlhčenou špongiou.

Rigips4 res
Zdroj: Saint-Gobain, divízia Rigips

Miesta je dosť aj pre iné materiály

Aj keď patria sadrové podhľady k tým najpopulárnejším, svoje zastúpenie majú aj ďalšie materiály. Napríklad minerálne podhľady sú vyrábané z minerálnej vlny, ílu, škrobu a perlitu. Minerálne stropné kazety OWA Premium sa ľahko čistia, majú dlhú trvácnosť a zároveň poskytujú výborné zvukovo a tepelnoizolačné vlastnosti. Navyše sa pýšia celosvetovo obľúbeným a jedinečným dizajnom.

Výbornými akustickými vlastnosťami zase disponujú stropné kazety Ecophon Opta™ A zo sklenej vlny. Sú vyrobené technológiou 3RD Technology a pozostávajú z viac ako 70 % recyklovaného skla a spojiva na rastlinnej báze. Navyše sú 100 % recyklovateľné a majú kladný dopad na nižší vznik emisií a skleníkových plynov.

O zaujímavé estetické efekty sa naopak postarajú kovové mriežkové kazety Grigliato. Vďaka antibakteriálnemu netoxickému povrchu sa hodia aj do priestorov so zvýšenými požiadavkami na hygienu a samozrejmosťou je aj odolnosť voči požiaru a vlhkosti.

Ako vidíte, sortiment stropných podhľadov je naozaj široký. Každý typ disponuje inými prednosťami a hodí sa do iných priestorov. Teraz už je len na vás, aby ste si vybrali ten, ktorý spĺňa všetky vaše požiadavky.

Rigips1 res
Zdroj: Saint-Gobain, divízia Rigips

Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips