cesta

Päťročný spor o státisíce eur: Nitra a Strabag sa dohodli

Partneri sekcie:

Spor sa týka stavebných prác, ktoré súvisia s výstavbou strategického priemyselného parku. Vznikol v čase, keď bol primátorom Nitry Jozef Dvonč a prednostom mestského úradu Igor Kršiak.

Mesto Nitra sa dohodlo so stavebnou spoločnosťou Strabag na mimosúdnom urovnaní sporu z roku 2016. Ak dohodu odsúhlasí mestské zastupiteľstvo, Nitra zaplatí namiesto požadovaných 800-tisíc eur čiastku 265-tisíc eur. Informoval o tom hovorca nitrianskej radnice Tomáš Holúbek. Spor sa podľa neho týka stavebných prác súvisiacich s výstavbou strategického priemyselného parkudial

V procese výstavby napojenia priemyselného parku na rýchlostnú cestu R1 sa objavili okolnosti, ktoré si vyžiadali vybudovanie mostných konštrukcií a s tým spojené navýšenie nákladov o takmer 600-tisíc eur. Stavebná spoločnosť práce navyše vykonala a mestu vystavila faktúru. Platby sa však nedočkala, a tak v roku 2016 podala na mesto Nitra žalobu. Spor vznikol v čase, keď bol primátorom Nitry Jozef Dvonč a prednostom mestského úradu Igor Kršiak.

Nitra chystá trestné oznámenie

Nitra splnomocnila spoločnosť MH Invest, aby pri výstavbe priemyselného parku konala v mene mesta, okrem iného aj v tejto konkrétnej zákazke. Firma MH Invest uzatvorila v júli 2014 so zhotoviteľom zmluvu o dielo na napojenie na R1.

Podľa vyjadrenia Strabagu si spoločnosť MH Invest tieto práce navyše objednala, zmenový list však MH Invest ani mesto Nitra nepodpísali. Zhotoviteľ celé dielo, vrátane mostných konštrukcií, postavil a odovzdal mestu Nitra.

Podľa názoru terajšieho vedenia mesta Nitra pochybili v tomto spore všetky tri strany. „Úhradu vo výške 265-tisíc eur miesto požadovaných viac ako 800-tisíc eur považuje radnica vzhľadom na okolnosti a pozíciu mesta za úspech. S ohľadom na uvedené skutočnosti mesto Nitra pripravuje trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, aby sa zistilo, či došlo k spáchaniu trestného činu a kto za jeho spáchanie bude niesť trestnoprávnu zodpovednosť,“ dodal Holúbek.

SITA