Vinylové podlahové krytiny
Galéria(7)

Vinylové podlahové krytiny

Partneri sekcie:

Trh s podlahovými krytinami ponúka veľké množstvo materiálov, z ktorých si stačí vybrať ten najvhodnejší. Výber je široký. Začínajúc prírodnými podlahami z dreva, korku, linolea či marmolea cez dlažbu, koberce a laminát až po syntetické krytiny, medzi ktoré patria podlahy z mäkčeného PVC či vinylové podlahy.

Výber správnej podlahovej krytiny do bytu, rodinného domu či komerčných alebo priemyselných priestorov nie je jednoduchý a nemožno ho zanedbať. Pri jej výbere by sa okrem ceny a estetického pôsobenia mali zohľadňovať aj funkčné a technické vlastnosti, medzi ktoré patria odolnosť proti oderu, náročnosť na ukladanie, možnosť kladenia podlahovej krytiny na podlahové vykurovanie, odolnosť proti pôsobeniu vody, náročnosť na čistenie a údržbu, pôsobenie krytiny na dotyk a podobne.

Medzi moderné podlahové krytiny v súčasnosti určite patria vinylové podlahy. Vinyl je umelá látka a chemický materiál známy pod názvom polyvinylchlorid (PVC). Podlahové krytiny z PVC sú odolné proti oderu, nenáchylné na pôsobenie vody, pružné (elastické), rozmerovo stále, v porovnaní s krytinami z masívneho dreva sa nerozpínajú ani nezosychajú. V porovnaní s laminátom sú pocitovo teplejšie a praktické, nenáročné na údržbu aj ukladanie. V podstate pri všetkých krytinách z PVC sa možno stretnúť s rozdelením na krytiny heterogénne a homogénne. Homogénne PVC sa vyznačuje rovnakou štruktúrou a vyhotovením v celej svojej vrstve. Heterogénne PVC sa, naopak, skladá z viacerých vrstiev, ktoré sa môžu líšiť štruktúrou materiálu, ako aj vyhotovením.

Mäkčené PVC

Tradičné mäkčené PVC sa predáva predovšetkým v baloch. Je vierohodnou napodobneninou dreva, dlažby, kameňa. Má rozličné farebné vyhotovenie. Kvalitné krytiny z mäkčeného PVC s vyššou triedou záťaže disponujú antistatickými, elektrostatickými a protišmykovými úpravami povrchu, odolnosťou proti pôsobeniu slnečného žiarenia či tvarovou pamäťou.

Nemäkčené PVC

Vinylové krytiny z nemäkčeného PVC sa najčastejšie vyrábajú v štvorcových alebo obdĺžnikových formátoch rozličných veľkostí. Povrchy týchto krytín majú vysokú odolnosť proti oderu a dobrú elasticitu. Sú preto vhodné na použitie nielen v kuchyniach a kúpeľniach, ale aj v komerčných priestoroch. Ide o heterogénne pružné podlahoviny z PVC, zložené z viacerých vrstiev. Základom týchto vinylových krytín býva gumený nosič. Na neho sa nanáša príslušný dekor, ktorý sa zalieva vrstvou vinylu. Na zabezpečenie odolnosti proti oderu sa povrch krytiny vytvrdzuje ochrannou polyuretánovou vrstvou. Z dôvodu zabezpečenia stability a rozmerovej stálosti sa pod vrstvu vinylu umiestňuje sklovláknitá mriežka. Vinylová krytina by mala byť vďaka tomu (ak výrobca neuvádza inak) vo väčšine prípadov vhodná aj na podlahové vykurovanie (predovšetkým teplovodné).

Plávajúca celovinylová podlaha so zámkovým spojom
Medzi novinky roku 2010 patrí plávajúca celovinylová podlahová krytina so zámkovým spojom. Ide o celovinylovú podlahovú krytinu, ktorá má hrúbku len 5 mm, vďaka čomu ju možno umiestniť aj do priestorov s obmedzenou konštrukčnou výškou (vyrába Windmöller Flooring GmBH & Co). Povrch je odolný proti oderu s 0,5 mm nášľapnou vrstvou a záťažovou triedou 34/42, preto je vhodná do súkromných aj komerčných priestorov. Vďaka hodnote tepelného odporu 0,033 m2/K . W ju možno použiť aj na podlahové vykurovanie. Je rozmerovo stála, odolná proti pôsobeniu kolieskových stoličiek s kolieskami typu W a má vyššiu hranicu krokového hluku asi 4 dB (podľa STN EN ISO 140-8: 2001 Akustika. Meranie zvukovoizolačných vlastností budov a staveb­ných konštrukcií. Časť 8: Laboratórne meranie zníženia prenosu krokového hluku podlahou na ťažkom referenčnom strope). Palubovky s dekoráciami drevín, skosenými hranami a štruktúrovaným povrchom (od jemného žilkovania až po zdrsnenú štruktúru) sú vhodné na použitie v kúpeľni, kuchyni, spálni, obývacej izbe, na chodbách či v detskej izbe. Rovnako ju možno použiť aj v obchodoch, výstavných priestoroch, hotelových halách či dokonca v supermarketoch.

Ukladanie podlahy
Vďaka mechanickému zámkovému spoju je ukladanie jednoduchšie a rýchlejšie. Základom je suchý, rovný a úplne čistý povrch. Akékoľvek pôvodné podlahové krytiny sa musia vopred odstrániť. Pred samotným ukladaním by sa mala táto podlahová krytina uskladniť v horizontálnej polohe v miestnosti, kde sa bude ukladať, a to najmenej 24 hodín pri teplote ≥ 18 °C. V porovnaní napríklad s laminátovou podlahou netreba pred jej aplikáciou použiť ďalšie špeciálne podložky. Pri ukladaní je dôležité dodržiavať požiadavky všetkých súvisiacich noriem, ktoré platia pre inštaláciu pružných podlahových krytín v príslušných krajinách. Vždy je nevyhnutné zachovať 3 až 5 mm dilatačné škáry okolo stien miestnosti. Aby sa predišlo posunutiu prvého radu počas ukladania, je vhodné použiť rozpery. V prie­storoch s plochou do 100 m2 sa môže položiť bez akéhokoľvek prerušenia dilatačnou škárou. V kúpeľniach sa odporúča podlahovú krytinu prilepiť k podkladu napevno, a to predovšetkým z hygienických dôvodov.

Lepené vinylové podlahy
Okrem vinylovej podlahovej krytiny so zámkovým spojom sa na trhu nachádzajú vinylové podlahy určené na ukladanie lepením. Tieto podlahové krytiny majú podobné technické vlastnosti ako plávajúci variant. Povrch môže mať jemnú štruktúru, ale môže byť aj zdrsnený, kopírujúci prirodzenú štruktúru, napríklad dreviny. Niektoré dekory sa vyrábajú aj so zrazenou hranou. Okrem drevených sú v ponuke aj mramoro­vé a kamenné dekory. Táto podlahová krytina sa vyrába v hrúbkach od 2 do 2,5 mm s nášľapnou vrstvou od 0,3 do 0,7 mm. V ponuke sú v rozličných triedach záťaže, a to ako na súkromné, tak aj na komerčné účely (23/31, 34/42, 34/43). Vďaka hodnote tepelného odporu 0,01 m2 . K/W je krytina vhodná na teplovodné podlahové vykurovanie. Je odolná proti pôsobeniu svetelného žiarenia (svetelná stálosť ≥ 6/ISO 105-B02) a v súlade s požiadavkami STN EN 425: 2003: Pružné a laminátové dlážkoviny. Zisťovanie účinkov rolovacieho kolieska stoličky, proti pôsobeniu kolieskových stoličiek s kolieskami typu W. Má vyššiu hranicu krokového hluku (STN EN ISO 140-8: 2001) a odolnosť proti šmyku v hodnote DS.

Ukladanie podlahy
Pri realizácii opäť treba dbať na to, aby boli podkladové vrstvy suché, rovné, čisté, pevné, zbavené prasklín a odolné proti ťahovým napätiam a tlaku. Staré podlahy sa musia odstrániť. Pred samotným ukladaním by sa mala vinylová podlahová krytina uskladniť v mieste, kde sa bude ukladať, a to najmenej počas 24 hodín pri ≥ 18 °C. Vlhkosť vzduchu by nemala presiahnuť 75 %, pri vzduchu s obsahom anhydritu 65 %. Teplota podkladnej vrstvy by nemala presiahnuť 15 °C. Vinylové dosky sa lepia po celom povrchu. Uprednostňujú sa spojivá s nízkou hodnotou emisií a bez rozpúšťadiel. Dosky by sa mali ukladať za pôsobenia len mierneho tlaku. Okamžite po položení by sa krytina mala pre­rolovať vhodným, najmenej 50 kg valčekom. Ukladanie sa odporúča zveriť do rúk špecializovaným firmám, predíde sa tak kom­plikáciám vzniknutým nielen pri samotnej inštalácii, ale aj neskôr v priebehu užívania.

Plávajúce vinylové podlahy s nosnou HDF doskou

Ďalším variantom, ktorý trh s podlahovými krytinami ponúka, sú plávajúce vinylové podlahové krytiny s nosnou HDF doskou (napríklad Elastoclic design vinyl od spoločnosti Witex). Vyrába sa v hrúbke 10 mm. Vrchná nášľapná vinylová vrstva s mäkkým povrchom má hrúbku 1,8 mm, je zabezpečená ochrannou polyuretánovou vrstvou. Tým sa vytvára podlahová krytina odolná proti oderu, škvrnám, vode či poškodeniu od podpätkov. Nosnú dosku podlahy tvorí HDF doska (vysoko zhustená drevovláknitá doska vhodná na dýhovanie, lamináciu, kašírovanie a lakovanie) s hrúbkou 6,6 mm. Do spodnej časti podlahy sa umiestňuje izolačná podložka s akustickým systémom, ktorý prispieva k optimálnej akustike miestnosti. Pri chôdzi nedochádza k rušivému krokovému hluku. Krytina sa vyrába v pôsobivých dekoroch so špeciálne upraveným plastickým povrchom dokresľujúcim štruktúru a charakter vybraných druhov drevín. Hrany každej dosky sú impregnované proti vlhkosti (hydrofóbna ochrana pred vlhkom). Plávajúce vinylové krytiny s nosnou HDF doskou sa odporúča použiť vo veľmi namáhaných súkromných priestoroch (trieda záťaže 23 v súlade s STN EN 649: 1999: Pružné dlážkoviny. Homogénne a heterogénne polyvinylchloridové dlážkoviny. Špecifikácia), akými sú obytné priestory, jedálne, kuchyne, vstupné haly či chodby. Rovnako je vhodná aj na použitie v detských izbách. Pri priemyselnom využití krytina zodpovedá triede namáhania 31, a teda ju možno použiť napríklad v hotelových izbách či kanceláriách. Pri využití tejto podlahovej krytiny vo veľmi namáhaných priemyselných priestoroch by sa mala dodr­žať jej priebežná dlhodobá ochrana. Krytina má antistatický povrch, je odolná proti pôso­beniu kolieskových stoličiek aj proti ohňu.

Ukladanie podlahy

Ukladanie plávajúcej vinylovej podlahy sa vďaka zabezpečeniu zámkovým systémom realizuje podobne ako pri každej inej plávajúcej podlahe. Okrem toho ju možno ukladať aj na podlahové vykurovanie. Tepelný odpor pri ukladaní (plávajúci spôsob položenia) na podlahové vykurovanie je ≤ 0,15 m2 . K/W. Podklad musí byť rovný, suchý a čistý. Podlahovú krytinu možno ukladať na existujúce drevené PVC aj keramické podlahy. Len koberec a ihlovú plsť treba (nielen z hygienických dôvodov) pred ukladaním odstrániť. Ak nejde o drevený podklad, odporúča sa na podklad umiestniť izoláciu z plastovej fólie znižujúcu prechod pary. V dlhých, úzkych miestnostiach sa odporúča krytinu ukladať v pozdĺžnom smere. Značne sa tým zlepší jej stabilita. Pri ukladaní treba dodržať dilatačné škáry, vzdialenosť okrajov od všetkých pevných predmetov a stien musí byť minimálne 12 mm. Maximálna veľkosť miestnosti bez prerušenia dilatačnou škárou je obmedzená dĺžkou steny 12,5 metra, respektíve plochou 150 m2.

Klasické mäkčené PVC

Podlahové krytiny z klasického mäkčeného PVC laická verejnosť často nesprávne označuje ako „lino“. Linoleum je materiál čisto prírodného charakteru. Heterogénne mäkčené PVC sa skladá, ako sme už uviedli, z viacerých vrstiev. Z pohľadu praktických a úžitkových vlastností je najdôležitejšou zložkou tejto krytiny vrchná ochranná nášľapná vrstva. Jej hrúbka by nemala byť menšia ako 0,2 mm. Pred opotrebovaním a zošľapaním chráni podlahu polyuretánová ochranná vrstva. Dekor (potlač) sa nanáša na základnú vrstvu pod ochrannú vrstvu. Pri výbere by sa nemala zanedbať ani celková gramáž (čím väčšia hmotnosť na štvorcový meter, tým lepšie) a hrúbka krytiny. Hrúbka by mala byť minimálne 2 mm. Aj dekorácie mäkčeného PVC predávané v baloch, najčastejšie v šírke 2, 3 alebo 4 m, sú v súčasnosti veľmi kvalitné a vyzerajú ako prírodné materiály. Vďaka používaniu nových technológií pri výrobe vyzerajú povrchové úpravy podláh z klasického mäkčeného PVC takmer nerozoznateľné od iných podlahových krytín, najmä drevených (napríklad podlahy od firmy Tarkett). Pri výbere je dôležité nezabudnúť na triedu záťaže krytiny, kde platí pravidlo čím väčšie hodnoty, tým lepšie. Ideálne je, ak krytina dosahuje aspoň triedu 31 (verejné objekty s malým používaním, napríklad kancelárie).

Ukladanie podlahy
Mäkčené PVC sa lepia celoplošne na vopred veľmi dobre očistený povrch. Všetky pôvodné krytiny (najmä drevené, laminátové, koberce a dlažby) ako aj drobné nečistoty by sa mali z podkladu odstrániť, časom by totiž mohlo dôjsť k pretlačeniu ich štruktúry do povrchovej vrstvy podlahy. V malých miestnostiach možno PVC v baloch uložiť voľne, bez celoplošného lepenia. Vo veľkých priestoroch, kde je nevyhnutné uložiť dva a viac kusov PVC vedľa seba, sa jednotlivé diely spájajú zváraním. Väčšinu krytín z mäkčeného PVC možno ukladať na podlahové vykurovanie, vždy však záleží na odporúčaní jednotlivých výrobcov.

Údržba a čistenie vinylovej podlahy
Údržba aj čistenie vinylových podlahových krytín sú takmer bezproblémové. Ako pri väčšine podlahových krytín, intenzita čistenia závislí od oblasti použitia a frekvencie užívania. Väčšia pozornosť by sa mala veno­vať oblastiam pri vchodoch do miestnosti. Na tomto mieste totiž dochádza k bezpro­strednému nanášaniu nečistôt na povrch podlahy. Pri čistení podlahy by sa okrem suchého spôsobu, teda vysávania a zametania, mal voliť aj mokrý spôsob. Použiť sa má dobre vyžmýkaná handra alebo mop, aby na podlahe nezostávala voda. Pri silnom znečistení podlahy možno použiť polyuretánový čistič, vždy však treba prihliadnuť na špecifiká, ktoré odporúča konkrétny výrobca. Kolieskové stoličky a ďalší pohyblivý nábytok by mali mať kolieska typu W.

Spracované v spolupráci so spoločnosťou Kratochvíl parket profi.
Foto: Kratochvíl parket profi

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.