Národná rada Slovenskej republiky

Developeri s novou stavebnou legislatívou súhlasia, ZMOS nie

Partneri sekcie:

Nové zákony o územnom plánovaní a výstavbe nahradia stavebný zákon z roku 1976. Parlament ich odsúhlasil v stredu 27.apríla s veľkým množstvom zmien oproti pôvodnej podobe návrhu zákona spolu so súvisiacou novelou kompetenčného zákona.

Vznikne centrálny Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR, ktorý prevezme kompetencie ministerstva dopravy a výstavby na úseku územného plánovania, výstavby a vyvlastnenia.

Navrhovanú účinnosť zákonov o územnom plánovaní a výstavbe pôvodne od 1. januára 2023 poslanci predĺžili na 1. apríla 2024. Potrebné je zaviesť aj nový informačný systém v tejto oblasti.

Návrhy novej stavebnej legislatívy pred prerokovaním v parlamente kritizovali najmä samosprávy a občianske združenie Via Iuris. Naopak, podporili ich zamestnávatelia, stavební podnikatelia či bratislavský Inštitút urbánneho rozvoja, ktorého členmi sú aj významné developerské spoločnosti.

Ilustračná, stavebné zákony
Ilustračná, stavebné zákony | Zdroj: iStock

IUR podporuje nové stavebné zákony

Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) víta schválenie zákonov o výstavbe a o územnom plánovaní. „Slovensko teraz čakajú mesiace tvrdej práce na zakladaní nového úradu, precizovaní procesov a zjednotenie legislatívy spojenej s novými zákonmi,“ povedal pre ASB Juraj Suchánek.

Osvieženie byrokratických pravidiel starých 46 rokov prinesie podľa neho v roku 2024, ako výsledok novej legislatívy, rýchlejší schvaľovací proces na úradoch a veríme že tak aj zvýšenú dostupnosť bývania.

Kvalitná legislatíva zabezpečí ochranu všetkých zákonných práv, ktorých sa územné plánovanie a výstavba dotýka. S ohľadom na množstvo pozmeňujúcich návrhov prijatých v druhom čítaní sa IUR podrobnejšie vyjadrí po ich zverejnení a dôkladnom naštudovaní.

TASR informovala, že Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nie je spokojné s novou legislatívou, požiada prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby ju nepodpísala. Jej znenie je totiž podľa združenia v prospech developerov.

Pre množstvo výhrad k obom zákonom sa do spoločných správ k ním dostalo takmer štyristo pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.

Kritika od Via Iuris

Občianske združenie Via Iuris zverejnilo na svojej stránke stanovisko k novej stavebnej legislatíve. Kritizuje, že vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) všetko podriadil tomu, aby bola nová legislatíva schválená čo najskôr. K návrhom nových stavebných zákonov nebol predložený legislatívny zámer, nepredchádzala im žiadna odborná diskusia a na pripomienkovanie návrhov určil úrad Štefana Holého vždy tú najkratšiu možnú lehotu.

Via Iuris  súhlasí s tým, že výstavba štátom podporovaného nájomného bývania je nesmierne dôležitá. Najmä v dnešnej dobe, keď si bývanie za komerčné ceny môže dovoliť čoraz menej ľudí. Faktom však podľa nej je, že podľa návrhov schválených v parlamente vstúpia nové stavebné zákony do účinnosti až 1. apríla 2024. To je mesiac po skončení aktuálneho volebného obdobia. „Dnešná vláda tak podľa novej stavebnej legislatívy nepostaví ani jeden nájomný byt,“ tvrdí občianske združenie.

Špecializovaná štátna správa v oblasti životného prostredia

Poslanec vládneho OĽaNO Milan Vetrák na tlačovej besede pred hlasovaním povedal, že do konca roka 2022 sa bude riešiť ešte niekoľko tém. Ide o vzťah významných investícií ku územnému plánu,  obce alebo mesta, účasť občanov na rokovaniach s obstarávateľom a vzťah  uznesenia mestského alebo miestneho zastupiteľstva ku obstaraniu územného plánu. Ďalej ide o definovanie špecializovanej štátnej správy v oblasti životného prostredia a rezort životného prostredia bude mať výnimku pri príprave vykonávacích predpisov ku stavebným zákonom, inak to bude robiť úrad podpredsedu vlády pre legislatívu.

Dohoda sa nerodila ľahko

Dohoda na týchto zásadných zmenách v stavebnej legislatíve sa podľa vicepremiéra Š. Holého nerodila ľahko. „V priebehu prípravy sme absolvovali desiatky a desiatky odborných stretnutí a rokovaní a strávili sme stovky hodín diskusiou s odborníkmi a konštruktívnymi partnermi. Čelili sme silným tlakom niektorých lobistických skupín v snahe zvrátiť zmenu stavebnej legislatívy alebo aspoň spôsobiť dezinterpretáciami a účelovou manipuláciou maximálny možný chaos,” priblížil Holý s tým, že dokázali nájsť rozumný kompromis.

Nové stavebné zákony, podotkol vicepremiér, sú pre vládu dôležitým krokom, aby mohla začať pracovať na finalizácii štátneho nájomného bývania. „Nedostatok nájomných bytov je problémom, ktorý bol na Slovensku prehliadaný desaťročia. Aktuálna humanitárna kríza sa pritom už veľmi negatívne prejavuje aj na realitnom trhu a bohužiaľ poženie už aj tak vysoké ceny komerčných prenájmov ešte vyššie,” dodal Holý, ktorý očakáva, že prezidentka SR schválené zákony podpíše.

 

Územné plánovanie bude elektronizované

Proces územného plánovania sa má podľa podpredsedu vlády pre legislatívu Štefana Holého (Sme rodina) výrazne zjednodušiť. Umožniť to majú samotné postupy, ale aj výrazná elektronizácia územného plánovania, ktorá bude založená na postupnej digitalizácii údajov o území, nových územnoplánovacích dokumentácií v jednotnej forme.

Práve elektronizácia je základom zákona o územnom plánovaní. Doterajšie stupne jednotlivých územnoplánovacích dokumentácií zostanú zachované, doplní sa nový typ dokumentácie – územný plán mikroregiónu.

Zákon o výstavbe by mal prispieť k profesionalizácii štátnej správy a k znižovaniu administratívnej záťaže v tejto oblasti. Tiež by mal zjednodušiť stavebné povoľovania, najmä elektronizáciou procesov a digitalizáciou dát.

Bratislava
Územný plán Bratislavy | Zdroj: Bratislava.sk

Právomoci prejdú na nové pracoviská stavebného úradu

Dodatočná legalizácia čiernych stavieb by už nemala byť možná a ak taká stavba vznikne, musia ju zbúrať. Zmeniť sa má rozhodovacia právomoc pri povoľovaní stavieb. Centrálne bude povoľovanie stavieb riadiť nový úrad pre územné plánovanie a výstavbu.

Právomoc doterajších stavebných úradov v mestách a obciach prejde na stavebné úrady, resp. pracoviská novozriadeného úradu s vymedzenou územnou pôsobnosťou.

Ten bude mať osem regionálnych pracovísk. Kompetencie doterajších špeciálnych stavebných úradov zostanú zachované, okrem špecializovaných stavebných úradov na úseku výstavby diaľnic, dráh a letísk.

Povoľovanie stavieb by podľa vicepremiéra Holého malo byť cez informačný systém pre územné plánovanie a výstavbu a s odborne spôsobilými osobami, ktoré budú procesne zabezpečovať povoľovanie stavieb pre stavebníka. Jednoduchosť alebo zložitosť procesných postupov bude podľa návrhu závisieť od kategórie stavby.

Prerokovanie stavebného zámeru zabezpečí projektant

Možnosť ohlásenia, a teda zjednodušeného povoľovania výstavby pre určité kategórie stavieb, zostane zachovaná. Všeobecne bude povoľovanie stavieb založené na vydaní rozhodnutia o stavebnom zámere, ktoré bude vydávať regionálny úrad pre územné plánovanie a výstavbu.

Prerokovanie a pripomienkové konanie k návrhu stavebného zámeru všetkých dotknutých subjektov bude pre stavebníka zabezpečovať odborne spôsobilá osoba – projektant.

SITA, Monika Voleková