Zrekonštruovaný most cez rieku Turiec v Martine slúži verejnosti

Zrekonštruovaný most cez rieku Turiec v Martine slúži verejnosti

Približne 9,5 milióna Sk stála rekonštrukcia mosta cez rieku Turiec v Martine, ktorý oddnes slúži verejnosti. Most postavili v rokoch 1924 – 1926 a posledný raz ho obnovovali po 2. svetovej vojne v rokoch 1947 – 1948. „Most, ktorý je dlhý 37 metrov a vysoký 4,7 metra, bol v havarijnom stave a hrozilo mu uzavretie. […]

Približne 9,5 milióna Sk stála rekonštrukcia mosta cez rieku Turiec v Martine, ktorý oddnes slúži verejnosti. Most postavili v rokoch 1924 – 1926 a posledný raz ho obnovovali po 2. svetovej vojne v rokoch 1947 – 1948. „Most, ktorý je dlhý 37 metrov a vysoký 4,7 metra, bol v havarijnom stave a hrozilo mu uzavretie. Opravu financovala martinská samospráva zo svojho rozpočtu,“ povedal vedúci odboru prevádzky a údržby mestských komunikácií Mestského úradu v Martine Vladimír Povoda.

Most prešiel generálnou opravou od svojich základov v riečnom pilieri a brehových oporách cez monolitickú železobetónovú mostovku až po vozovku. Všetky statické konštrukcie otryskali vodnou, otvorené miesta vyplnili tesniacou hmotou a obrysové konštrukcie opravili špeciálnou maltou. Celý most natreli vysokopevnostnými a oderuvzdornými nátermi, ktoré zabezpečia celistvosť povrchovej vrstvy mosta a zamedzia prenikaniu agresívnych látok k oceľovej výstuži mosta. Jeho prevádzková nosnosť je 40 ton.

Samosprávu Martin bude stáť v tomto roku oprava komunikácií takmer 17 miliónov Sk. Mostov, mostíkov a priepustov je v meste celkom 67. V havarijnom stave nie je žiadny. „Horšie je to s mestskými komunikáciami, takmer 40 % by potrebovalo generálnu opravu,“ povedal Povoda.

Zdroj: TASR

KategórieDoprava