01 ISKE R2

Rýchlostná cesta R1 bude predĺžená po Slovenskú Ľupču

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) finalizuje projekt predĺženia rýchlostnej cesty R1 po Slovenskú Ľupču, a ešte tento rok plánuje spustiť verejné obstarávanie na dodávateľa stavby.

Na sociálnej sieti to uviedol primátor Banskej Bystrice Ján Nosko po piatkovom stretnutí so štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslavom Kmeťom v mestskej časti Šalková. Štátny tajomník rovnako na sociálnej sieti informuje, že v rámci dostavby postaví NDS aj dlho očakávaný nový most v mestskej časti Šalková, nakoľko starý sa už rozpadá.

Postaviť sa má tiež nová cyklotrasa, ktorá spojí centrum Banskej Bystrice s východnou časťou. Ministerstvo dopravy a výstavby SR tu preinvestuje takmer 90 miliónov do tejto časti.

„Rýchlostná cesta v súčasnosti končí na konci severného obchvatu mesta pri areáli bývalej cementárne, čo spôsobuje dopravné problémy, najmä obyvateľom našej mestskej časti Šalková, ale aj ľuďom z okolitých obcí. Aj keď sme sa snažili motoristom dočasne pomôcť osadením svetelnej signalizácie, plnohodnotné trvalé riešenie stále chýbalo,“ popisuje primátor.

Projekt podľa Noska v plnej miere v sebe zahŕňa všetky požiadavky a pripomienky mesta. „Jeho súčasťou je okrem nového trojkilometrového úseku rýchlostnej cesty po Slovenskú Ľupču aj mimoúrovňová križovatka Šalková, kruhový objazd a úplne nový most cez Hron v tejto mestskej časti a obyvateľmi požadované dopravné napojenie na priemyselný park.

Dôležité je aj to, že tento projekt rovnako vyrieši problém s mostným objektom nachádzajúcim sa pred Slovenskou Ľupčou, ktorý je v havarijnom stave a akútne potrebuje rekonštrukciu,“ konkretizuje primátor.

Súčasťou rokovania bola aj diskusia o ďalšom postupe v spojitosti s rekonštrukciou, ale aj o obchvatoch, či cestách v celom Banskobystrickom kraji. „Spomeniem obchvat Zvolena, Krupiny, dobudovanie rýchlostnej cesty Mýtna, či lokálne menšie križovatky a prístupové cesty,“ uzavrel Kmeť.

© SITA Slovenská tlačová agentúra