Finančnú krízu prežijú developeri s vlastnými zdrojmi

Ceny nehnuteľností na Slovensku môžu stúpnuť, ak dva až tri roky nebudú banky financovať projekty a bude málo nových projektov. Dopyt bude totiž vyšší ako ponuka. Pre TASR to uviedla predsedníčka predstavenstva Asociácie realitných maklérov Daniela Rážová v súvislosti s vplyvom finančnej krízy na ceny na slovenskom trhu nehnuteľností.

„Ceny nehnuteľností ovplyvní finančná schopnosť investorov udržať sa na trhu,“ povedala Rážová. Po opadnutí a upokojení prvej vlny krízy bude podľa nej možné urobiť prognózy o tom koľko a akých projektov ostalo. Developeri pochopili, že masovým klientom je stredná vrstva. Teraz je otázkou, koľko investorov zrealizuje stavebný zámer do konca.

Podľa Rážovej sa dá predpokladať, že súčasná náročná situácia vo financovaní investorských projektov bankami by sa mohla vyjasniť počas niekoľkých týždňov, možno mesiacov, a to určí ďalší vývoj. „Developeri, ktorí majú vlastné zdroje, prežijú, alebo môžu pokračovať vo svojich projektoch,“ vyhlásila.

Prvé signály o tom, že banky sprísňujú podmienky úverov pre developerov, sa objavili na jar tohto roka zo Spojených štátov amerických. „Teraz je to úplný extrém. Banky vyčkávajú, aby zachránili peniaze klientov, takže developeri to budú mať chvíľu na Slovensku ťažké,“ konštatovala Rážová s tým, banky na Slovensku nerobili také nerozvážne kroky ako finančné domy v USA.

Rizikom v tejto situácii v bankovom sektore môže byť podľa nej to, ak materská banka v zahraničí bude chcieť od svojej zdravej dcérskej banky na Slovensku peniaze späť.  Ak stavebné firmy nastavili rozpočty a obchodné plány na ohlásený stavebný veľký boom na Slovensku, ktorý zrazu nebude, alebo je len minimálny, potom sa môžu dostať do krízy aj ony.

V rozhodovaní developerov o tom, v ktorom slovenskom regióne budú stavať, zohrá významnú úlohu kúpyschopnosť obyvateľstva. „Pokiaľ je región závislý povedzme od automobilového priemyslu, ktorý tak isto ohlasuje krízu, obávam sa, že developeri budú zvažovať, či tam pôjdu. Nevieme, či tam bude mať kto kupovať nehnuteľnosti,“ povedala Rážová. Dodala, že stále najzaujímavejší bude bratislavský región, kde sú vyššie príjmy, a to v rôznych sektoroch. To znamená, že ľudia sa tu dostanú k hypotekárnym úverom a budú ich aj splácať.

Konštatovala, že ceny starších bytov klesajú, je predpoklad, že pokles ešte potrvá. Uzatvárajú sa tak cenové nožnice z minulých mesiacov až rokov, čo je výhodné pre kupujúcich. Stále trvá dopyt po novostavbách, pretože je záujem vložiť v peniaze do dobrého projektu.

Zdroj: TASR