Partneri sekcie:

Nové sídlo Trenčianskeho samosprávneho kraja

V Trenčíne začínajú v týchto dňoch stavať budovu pre Trenčiansky samosprávny kraj za 299 miliónov korún. V budove so šiestimi nadzemnými podlažiami nebude podľa hovorkyne kraja Vlasty Henčelovej nič nadštandardné. Klimatizované budú iba reprezentačné priestory a zasadačky. V budove bude parkovisko pre 94 áut a plynotestný kryt. Nebude tam vývarovňa, ale iba jedáleň, kde budú stravu dovážať.

Budova má hotové základy, ktoré začali stavať ešte v roku 1998. Do konca tohto roku chce dodávateľ stavby vybudovať suterén a termín dokončenia sídla je stanovený na december 2007. „Závisí to aj od počasia. Keď bude vhodné počasie, stavebné práce môžu pokračovať aj cez zimu,“ povedala Henčelová.

Začiatok výstavby pôvodne avizoval samosprávny kraj na 11. septembra 2006. Oneskorenie bolo podľa Henčelovej spôsobené tým, že kraj ešte zabezpečoval nevyhnutné administratívne úkony ako dočasný záber verejného priestranstva a nový projekt dopravného značenia.

Zákazku na výstavbu budovy zadal Trenčiansky samosprávny kraj urýchlene ešte v januári 2006 rokovacím konaním bez zverejnenia. Takýto postup zdôvodnil mimoriadnou udalosťou a časovou tiesňou, keďže podľa vyjadrenia statika chátrali základy stavby. Zmluvu s firmou ViOn zo Zlatých Moraviec uzavrelo ešte bývalé vedenie kraja tesne pred nástupom nového predsedu Pavla Sedláčka.

Samosprávny kraj zatiaľ sídli v priestoroch, ktoré má v prenájme od Krajského úradu v Trenčíne a od komerčnej banky. Na mieste, kde samosprávny kraj postaví svoje sídlo, mal byť pôvodne 14-podlažný dom štátnej správy. Štát do základov stavby investoval vyše 105 miliónov korún. Samosprávny kraj stavbu aj s pozemkom kúpil od krajského úradu za 50-tisíc korún.