lode

Ako obísť vysoké ceny realít? V Londýne sa ľudia sťahujú na rieku

Pandémia zrazila cenu prenájmov, no s postupným vracaním sa k normálu sa počíta s tým, že ceny začnú opäť rásť. Preto ľudia neustále prichádzajú s nápadmi, ako ušetriť značnú časť svojich mesačných výdavkov.

Za bežný prenájom klasického dvojizbového bytu zaplatia obyvatelia veľkých svetových metropol aj dve až tri tisícky eur. Bývanie vo vlastnom je často ešte väčší luxus.

Aj Londýnčania sa snažia ušetriť. Posledné roky sa v tomto meste rozmohol trend bývania na lodiach. Londýn je známy množstvom kanálov ešte z čias priemyselnej revolúcie. Mesto sa stále viac zahusťuje pretakzvaný „greenbeltu“ okolo celého urbánneho priestoru, ktorý má chrániť polia a prírodu. V tejto oblasti je zakázaná výstavba.

Mesto, ako aj ceny pozemkov a nehnuteľností rastú do výšin. Preto sa čoraz viac ľudí rozhoduje využiť voľné miesta na bývanie priamo v centre, na vode.

Manažéri aj študenti

Ak si predstavujete, že na týchto lodiach žijú len dobrodruhovia, ste na omyle. Prichádzať večer po práci do domu na vode môžete vidieť univerzitného profesora, rodinu s deťmi, manažéra, ale aj študenta.

Cena obytnej lode sa začína približne na 40-tisíc eurách pri použitých lodiach so šírkou 2 metre a s dĺžkou 21 metrov a šplhá sa k 350-tisícom a vyššie pri väčších a lepšie vybavenejších plavidlách. Samozrejme, na kotvenie potrebujete licenciu. Cena permanentného miesta na státie v západnom Londýne  sa pohybuje pod 12-tisíc eur ročne, s tým, že loď je napojená na miestne energie a vodu.

Lacnejšia alternatíva je takzvaná výletná licencia, ktorá je výhodnejšia, no loď nesmie ostať ukotvená na jednom mieste viac ako 2 týždne. Vyjde niečo medzi približne 600 až 1 300 eurami na rok, závisí to od veľkosti lode.

Podľa užívateľov tejto licencie je však takýto spôsob života ťažší, keďže každé dva týždne sa musíte premiestniť, často nepoznáte svojich susedov, musíte hľadať voľné miesto a mnohokrát musíte ukotviť loď v daždi alebo v zlom počasí.

Celoročné bývanie

Vďaka čoraz väčšej popularite lodí ako formy bývania vznikla v Londýne už aj nadácia. Tá urobila medzi obyvateľmi lodí prieskum a zistila, že približne 50 % respondentov si vybralo bývanie na hladine pre úspory. Až 58 % z nich žije na lodi počas celého roka, 34 % z nich má menej ako 35 rokov, 43 % takýchto ľudí je single a približne 12 % má rodinu.

Prieskum robili ešte v roku 2016 a podľa dostupných údajov počet obyvateľov lodí narástol od roku 2012 do obdobia prieskumu o 57 %. Údaje z roku 2014 prezrádzajú, že na lodiach v Londýne žilo približne 10-tisíc ľudí.

Bývanie na lodi má podľa obyvateľov lodí množstvo výhod aj nevýhod. Určite nie je pre každého. Okrem úspor na nájomnom opisujú obyvatelia lodí ako ďalšie veľké plus to, že veľa ich konverzácií so známymi či v práci sa začalo točiť okolo ich lodí. Je to niečo iné a nové, takže trápne ticho pri nadväzovaní konverzácie nehrozí.

Nevýhodou je obmedzený priestor na bývanie, kde treba rátať každý centimeter. Pri výletnej licencii je to tiež neustále plánovanie toho, kde sa napojiť na elektrinu, vodu a podobne, čo môže byť pre mnohých ľudí nekomfortné. Bývanie na lodi nie je ideálne, no určite sa dá považovať za alternatívu k drahým nájmom a možno aj ako časť riešenia krízy spojenej s bývaním.

Filip Glatz