Na ceste k energeticky pozitívnym oblastiam
Galéria(5)

Making City: Ako dopadla príprava energetickej transformácie mesta Trenčín?

Partneri sekcie:

Čo ukázal projekt v meste Trenčín, ktorý už má za sebou relevantné výstupy?

Energetická transformácia je výzvou našej doby a predstavuje oblasť, ktorou sa zaoberá asi každá samospráva na Slovensku. Výrazný nárast nákladov na energie a strata stabilného a predvídateľného dodávateľského prostredia na zabezpečenie energií – nielen toto výrazne zasiahlo verejný sektor ešte v roku 2022.

No aj napriek čiastočnej stabilizácii a celkovej situácii na trhu s energiami pretrváva vo verejnom sektore pocit, že oblasť energetiky si žiada významne väčšiu pozornosť. Pozornosť väčšiu, ako to bolo doteraz, keď bol energetický manažment redukovaný na úhrady faktúr za energie.

Súčasná transformácia v tomto sektore je iniciovaná zmenami európskej energetickej politiky (Green Deal, FitTo55, RePowerEU a pod.) a zosilnená vojnovým konfliktom na Ukrajine. Na verejný sektor, a najmä na územnú samosprávu, sa stupňuje tlak zameraný na skutočnú a efektívnu energetickú transformáciu.

Projekt Making City

V tejto oblasti existuje už značné množstvo iniciatív a projektov, ktoré v poslednom období iniciovala samospráva, radi by sme však ukázali konkrétny projekt realizovaný v rámci širokého konzorcia partnerov a za aktívnej účasti slovenských inštitúcií, konkrétne mesta Trenčín a SPECTRA Centra excelencie EÚ pri Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.

Projekt Making City, realizovaný v rámci špičkového európskeho výskumného programu Horizon 2020, sa v európskych podmienkach zaoberal návrhom, testovaním a implementáciou konceptu Positive Energy Districts (ďalej PED). Tento pojem možno preložiť ako energeticky pozitívne oblasti, tzn. územia, ktoré vyprodukujú viac „zelenej“ energie (pochádzajúcej z lokálnych zdrojov), ako spotrebujú, budujúc na aktivitách lokálnych energetických komunít.

Išlo o demonštráciu reálneho a proaktívneho nástroja komunitnej energetiky prostredníctvom iniciatívy lokálnych samospráv ako kľúčových aktérov energetických komunít.

Projekt Making City definoval v rokoch 2018 až 2024 model PED, ktorý riešil návrh a konkrétne kroky plánovania a implementácie konceptu energeticky pozitívnych oblastí vo viacerých európskych mestách vrátane Trenčína. Rovnako priniesol viacero podporných nástrojov, ktorých úlohou bolo podporiť prípravu a implementáciu konkrétnej PED oblasti.

Išlo napríklad o nástroje modelovania energetickej potreby územia prostredníctvom priestorových analýz s využitím GIS technológie, ale aj komplexný katalóg nástrojov a riešení cieliacich na rôzne oblasti súvisiace s plánovaním PED – napríklad technické riešenia obnoviteľných zdrojov energie, distribúcie a skladovania energie, manažmentu územia, plánovacie nástroje, ako aj nástroje podpory participácie a tvorby energetických komunít.

Rovnako boli k dispozícii nástroje pre tvorbu nových biznis modelov, dôležitých pre implementáciu a finančnú návratnosť PED projektov v jednotlivých mestách.

Čo sa ukázalo v Trenčíne?

Mesto Trenčín s podporou odborníkov zo SPECTRA Centra excelencie EÚ úspešne absolvovalo cestu prípravy a plánovania svojej PED oblasti a ako jedno zo 6 miest (Bassano Del Grappa, León, Vidin, Kadiköy, Lublin) zapojených v projekte si pripravilo nevyhnutné podklady na zadefinovanie PED oblasti a prípravy jej budúcej realizácie.

Konkrétnymi výstupmi projektu Making City v meste Trenčín sú:

  1. Identifikácia vhodného územia ako modelovej oblasti PED v Trenčíne

Na základe detailných priestorových analýz, doplnkových údajov o  energetickej spotrebe verejných budov a ďalších podrobných údajov bolo ako najvhodnejšie modelové PED územie vybrané územie v okolí Trenčianskej univerzity A. Dubčeka, ktoré predstavuje nielen územie so značnými energetickými nárokmi (univerzita, plaváreň, športová hala a pod.), ale zároveň územie, kde sú rôzne skupiny dotknutých strán ako budúcich potenciálnych členov energetickej komunity v území PED.

Sú to mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj, verejná vysoká škola, súkromný športový klub a súkromní vlastníci bytov v bytových domoch. Vybrané modelové územie je na obr. 1.

  1. Budovanie PED oblasti si vyžaduje komplexný a systematický prístup

Bez vhodného integrovaného plánovania nie je budovanie PED oblasti možné. Preto je ďalším výstupom projektu zadefinovanie Vízie mesta Trenčín v oblasti energetickej transformácie územia do roku 2050.

V rámci tejto stratégie sú definované základné východiská energetickej transformácie mesta Trenčín, ako aj základné princípy a piliere transformácie vo väzbe na už existujúce iniciatívy, ktoré mesto realizovalo, napríklad koncepciu Smart City. Hlavné piliere energetickej transformácie mesta Trenčín sú uvedená koncepcia Smart City, energetické komunity a udržateľnosť (obr. 2).

  1. Zadefinovanie SECAP

Ďalším dôležitým výstupom projektu v meste Trenčín je zadefinovanie SECAP (Sustainable Energy and Climate Action Plan). Tento plán predstavuje strednodobú a sektorálnu stratégiu mesta zaoberajúcu sa nielen problematikou energetickej transformácie, ale aj väzbou na adaptáciu mesta na zmenu klímy ako problematikou, ktorá veľmi úzko súvisí s oblasťou energetiky.

Táto stratégia nadväzuje na Víziu mesta do roku 2050 a ďalej ju rozmieňa prostredníctvom strednodobých cieľov definovaných na báze podrobných dát a údajov na konkrétne iniciatívy a oblastí intervencií.

  1. Nevyhnutná integrácia do existujúcich stratégií a politík

Proces energetickej transformácie nie je nejaký paralelný, od ostatných oblastí oddelený proces, preto je jeho integrácia, resp. integrácia jeho cieľov a naviazaných aktivít do existujúcich stratégií a politík mesta nevyhnutná.

V koordinácii s projektom integrovalo mesto Trenčín v rámci prípravy, resp. aktualizácií svojich hlavných stratégií viažucich sa na regionálny rozvoj (Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja – PHRSR; Integrovaná územná stratégia územia udržateľného mestského rozvoja Trenčín – IÚS UMR) problematiku energetickej transformácie do definovaných cieľov, resp. nadväzujúcich aktivít a projektov.

Týmto mesto zabezpečuje reálnu implementáciu projektov energetickej transformácie vrátane finančného zabezpečenia ich realizácie.

  1. Bez finančného zabezpečenia a sledovania ekonomických cieľov to nepôjde

Energetická transformácia územia nemôže byť realizovaná bez finančného zabezpečenia a sledovania nielen environmentálnych, ale aj ekonomických cieľov. Preto v rámci aktivít projektu navrhlo mesto Trenčín aj špecifický návrh biznis modelu na implementáciu PED, založeného na integrovaných územných investíciách.

Tento inovatívny finančný nástroj umožňuje efektívnejšiu alokáciu finančných zdrojov a lepšiu koordináciu dôležitých investičných aktivít realizovaných rôznymi dotknutými stranami. Reálna implementácia PED sa nezaobíde bez skutočného a efektívneho zapojenia širokej škály aktérov (biznis sektor, verejný sektor, obyvatelia mesta a pod.).

  1. Plánovanie PED je úzko spojené aj s nevyhnutným budovaním kapacít

To mesto v spolupráci s STU realizovalo prostredníctvom dvoch workshopov. Zamerané boli na miestnu samosprávu a jej odborníkov, ako aj na študentov priestorového plánovania ako budúcich profesionálov zodpovedných za plánovanie rozvoja našich miest a regiónov.

V rámci projektu participovalo mesto aj na množstve ďalších aktivít, podujatí a stretnutí, ktoré postupne pomáhali a viedli k úspešnej realizácii plánovaných aktivít a výstupov, ktorých výber tu uvádzame. Intervenčná logika výstupov projektu Making City v meste Trenčín je znázornená na schéme na obr. 3, rozdeľujúcej jednotlivé výstupy na báze časového rámca.

Na ceste k energeticky pozitívnym oblastiam
Na ceste k energeticky pozitívnym oblastiam
Na ceste k energeticky pozitívnym oblastiam
Na ceste k energeticky pozitívnym oblastiam

Projektom sa nič nekončí, práve začína

Úspešným ukončením projektu Making City, ktorý formálne uzatvorí svoju kapitolu v novembri 2024, sa aktivity na príprave energetickej transformácie mesta Trenčín neskončili. Práve naopak, je to ich začiatok. Pred mestom a ostatnými samosprávami na Slovensku stojí veľká výzva a dlhá cesta ku nízkoemisnej, udržateľnej, komunitnej, nezávislej energetike, budovanej na báze regionálnych špecifík.

TEXT: Doc. Ing. Vladimír Ondrejička, PhD.
OBRÁZKY: autor, iStock

Článok bol uverejnený v časopise TZB 1/2024