Zhmotnená abstrakcia
Galéria(13)

Zhmotnená abstrakcia

Partneri sekcie:

Geometrická abstrakcia Pietra Mondriana, holandského maliara, ktorý bol jedným zo zakladateľov hnutia De Stijl, sa už stala ikonou výtvarného umenia 20. storočia. To, že architektúra býva často spätá s výtvarným umením, ukázalo sa nielen v prepojení maliarstva a dizajnu s architektúrou skupiny De Stijl. Inšpiráciu v Mondrianovej tvorbe našli aj architekti nezvyčajného bytového domu v Ružinove.

Umenie v architektúre

Abstrakcia Pietra Mondriana tkvie vo výlučnom používaní pravého uhla v horizontálno-vertikálnej polohe a troch základných farieb, ku ktorým sa pripájajú „nefarby“ – biela, čierna a sivá. Ako sám hovorí, „len čistá podoba prvkov vo vyrovnanom pomere môže zmierniť tragiku života a potom už nebudeme potrebovať sochy ani obrazy, lebo budeme žiť v umení, ktoré sa stalo skutočnosťou“. A presne takto zhmotnili abstrakciu Mondriana architekti Andrej Alexy a Andrea Klimková v architektúre bytového domu pri ružinovskom jazere Rohlík.

„Čistá podoba prvkov vo vyrovnanom pomere“ bytového domu má ambíciu povyšovať kvalitu života obyvateľov tohto tomu – umenie sa v architektúre, ktorú obývajú ľudia, naozaj stáva skutočnosťou. Architektúra s výrazovými prostriedkami účelne zredukovanými na pravouhlé tvary, farebnosť základných a neutrálnych farieb, výrazné horizontálne línie prerušované vertikálami stien, pravouhlá hra rôzne vysunutých zasklených aj otvorených balkónov – to sú základné výrazové prostriedky architektúry bytového domu, v ktorom už v čase, keď čítate tieto riadky, pravdepodobne nie je voľný ani jeden byt. Aj tento fakt dáva za pravdu tvrdeniu, že v Bratislave si záujemca o nový byt čoraz viac dávajú záležať aj na kvalite a príjemnom okolí a že byt sa nekončí za dverami do predizby, ale prináležia mu aj balkóny, terasy, lodžie a predovšetkým príjemné prostredie.

Slovom autora

Čo hovorí o architektonickej koncepcii domu spoluautorka architektonického riešenia Ing. arch. Andrea Klimková? „Cieľom architektonickej koncepcie bolo vytvoriť kvalitnú architektúru s dôrazom na abstrakciu a štylizáciu výrazových prostriedkov so silným výtvarným nábojom. Použili sme jednoduché, jasné priestorové prvky, ktoré definujú celkový výraz bytového domu a podporujú sviežosť a vitálnosť architektúry. Mondrianovsky artikulovanú západnú fasádu charakterizuje farebná hra červených, modrých a žltých balkónových pohľadových prefabrikátov, čím sa fasáda stáva veľkoplošným abstraktným 3D obrazom, ktorý je prístupný kedykoľvek a komukoľvek.“

Dom vytvára kultivované, dispozične prehľadné a príjemné prostredie. „Bytový dom sme navrhli tak, aby využil potenciál atraktívnej polohy jazera, umožnil funkčné prepojenie okolia s vodnou plochou a priaznivo zohľadnil orientáciu na svetové strany. Základnú lineárnu hmotovú skladbu domu predurčil pozdĺžny tvar pozemku, ktorý sme sa snažili optimálne využiť. Výškové ohraničenie (deväť nadzemných podlaží) sme prispôsobili okolitej zástavbe. Fasády si zachovávajú tradičné mestské členenie na parter, telo a strechu, ktoré sme umocnili rozdielnymi materiálmi, farbou aj zmenou funkcie. Pri všetkej tejto rozmanitosti však dom pôsobí v zásade kompaktne,“ pokračuje Ing. arch. Andrej Alexy.

Riešenie fasády…

Keďže objekt má pozdĺžny tvar, jeho výraz určujú predovšetkým východná a západná fasáda, ktoré sú osadené do rámu, akoby zarámované v bielej pasparte. V nej tak najlepšie vynikne predovšetkým západná, mondrianovsky ladená fasáda, ktorú tvoria rôzne povystupované balkóny modrej, žltej a červenej farby. Na samotnej fasáde „tela“ domu prevažujú horizontálne línie a je ladená v neutrálnych farbách, čo dáva vyniknúť sýtej farebnosti balkónov. Balkóny umožňujú obyvateľom bytu vychutnávať si výhľad na jazero a siluetu mesta za ním. Obytný priestor sa tak zvoľna otvára a prepája s exkluzívnym prostredím, čo zvyšuje jeho atraktivitu.

Aj východná fasáda, odkiaľ sú vstupy do domu, stavila na farebnosť, tentoraz však takmer výlučne monochromatickú. Vynikne tak plasticita riešenia fasády s horizontálnymi líniami medzipodlažných ríms, s vystúpenými zasklenými lodžiami zapustených vertikál priestorov schodísk s výťahmi a bielym rámom okolo celej fasády. Bytový dom má štyri sekcie s vlastnými vertikálnymi jadrami, ktoré sú z tejto strany odlíšené na bočnej stene zaskleného schodiska farbou – ako inak – bielou, červenou, modrou, žltou. Predovšetkým posledné tri farby tvoria akcent celej fasády. Každá sekcia získava tak svoj osobitý charakter. Dopoludňajšie slnko vďaka zaskleniu schodiska vrhá na farebnú stenu zaujímavé prekrývajúce sa reflexy.

Samostatnými kapitolami sú riešenie parteru s občianskou vybavenosťou a riešenie dvoch najvyššie položených podlaží, kde sa nachádzajú mezonetové byty. Tu autori stavili na hru horizontálne a vertikálne položených rýh moderne pôsobiaceho plechového obkladu a plasticky formovaného pohľadového betónu. V parteri je možno trochu na škodu, že je otvorený len na východnú stranu a na druhej strane od jazera neumožňuje kontakt s okolím. Mezonetové byty sa nachádzajú nad kompaktnou hmotou bielym rámom olemovanej hmoty domu. Ich hmota je rozložená do viacerých kubusov, medzi ktorými sa tak vytvoril priestor na rozľahlé terasy patriace jednotlivým bytom. Autori si pritom dali záležať, aby ich rozloženie zabezpečovalo, že súkromie na terasách nebudú narúšať obyvatelia iných bytov.

… a čo je za fasádou

Dispozično-prevádzkové riešenie má prehľadnú prevádzkovú osnovu a jasne organizuje priestory a celky. Znakom čitateľnosti prevádzky je priznanie vstupov a vertikálnych komunikácií na fasáde. O od nich sa odvíja vnútorná dispozícia priestorov. Objekt pozostáva zo štyroch schodiskových sekcií (A – D). Parter je okrem vstupov do jednotlivých sekcií s príslušenstvom venovaný občianskej vybavenosti, k dispozícii sú prenajímateľné obchodné priestory s orientáciou vstupov na priečnu pešiu os a parkoviská. Každý obchodný priestor má svoje zázemie (dennú miestnosť, šatňu, umyváreň, WC). V suteréne sú navrhnuté podzemné parkovanie pre obyvateľov domu, pivničné kóje a technické priestory.

Na druhom až siedmom podlaží sú byty rôznych veľkostí a typov a na ôsmom a deviatom podlaží sú luxusné terasové a mezonetové byty. V každej sekcii sú v závislosti od skladby a veľkosti bytov na jednom podlaží dve až päť bytových jednotiek. Obytné priestory troj-, štvor- a viacizbových bytov sú orientované minimálne na dve svetové strany. Dvojizbové byty sú traktové a majú orientáciu na východ alebo na západ.

Konštrukčné riešenie

Geologické pomery vo vrstvách staveniska sú pomerne členité, pretože v časti pôdorysu je zasypaná pôvodná časť jazera. Rozmiestnenie vibrostĺpov, ich votknutie do štrkov a ich dĺžka sa prispôsobili týmto geologickým podmienkam. Hĺbkové štrkové vibrostĺpy základov sú stabilizované cementom pomocou technológie Keller. Nad nimi je celoplošná základová doska, ktorá sleduje dilatácie hornej stavby.

Únosnosť jedného vibrostĺpa je 500 kN a jeho maximálne sadanie 25 mm. V niektorých miestach sa základová doska svojou spodnou úrovňou dotýka štrkov a zo strany jazera sú pod doskou navážky max. 3,20 m. Spodná úroveň základovej dosky je na hranici bežnej úrovne vody, no pod úrovňou maximálnej hladiny spodnej vody, preto je celý suterén navrhnutý ako vodonepriepustná vaňa s tesnením v dilatácii.

Horná stavba je železobetónová, monolitická a dopĺňajú ju prefabrikovaná schodiskové ramiená a balkónové steny a oceľové nosné konštrukcie. Zvislé nosné konštrukcie sú zo železobetónových, monolitických stien a stĺpov. Steny v priečnom smere sú nosné, v pozdĺžnom zavetrovacie. Vodorovné nosné konštrukcie sú železobetónové, monolitické. Stropné dosky sú zosilnené prievlakmi na obvode a aj vnútri dispozície.

Názov stavby: Bytový dom Mondrian
Miesto: Bratislava, mestská časť Ružinov, Sedmokrásková ulica
Charakteristika: novostavba
Objednávateľ – investor: Invest In, a. s., Šaľa
Generálny zhotoviteľ: Invest In, a. s., Šaľa
Stavebný dozor: Peter Sedlačko
Architekti: Ing. arch. Andrej Alexy, Ing. arch. Andrea Klimková
Generálny projektant: Architektonická kancelária Alexy & Klimková, Bratislava
Spolupráca: Ing. Michal Čief, Ing. Roman Rosina, Ing. Eugen Dynka
Začiatok realizácie: november 2003
Koniec realizácie: august 2005
Konštrukčný systém: priečny nosný stenový systém, monolitické stropy, rozpätie 7,5 m
Typ bytového domu: sekciový, štyri vchody
Celkový počet bytov: 88
Počet bytov na podlaží: 11 až 13
Počet bytov na 2. až 7. podlaží: 78
Počet bytov na 8. a 9. podlaží: 10
Celkový počet parkovacích miest: 128 stojísk, z toho parkovisko 83 stojísk, garáže 45 stojísk
Parter: 7 obchodných priestorov na rôzne využitie
Plocha pozemku: 3 317 m2
Úžitková plocha: 12 166 m2
Obstavaný priestor: 38 502 m3
Materiály a výrobcovia:
Murivo: Ytong – Xella
Omietky vonkajšie, vnútorné:  Baumit
Plechový obklad: Permont, Poprad
Okná: Rehau – Fenestra, Yawa
Dvere: Pyrobatys, Adlo a i.
Výťahy: Schindler
Vzduchotechnika: Klimatech, s. r. o., Piešťany
Základy: vibroštrkové pilóty Keller; železobetónová monolitická základová doska
Zimné záhrady: sklápací Opti-systém

Martina Jakušová
Foto: Ján Lipták, Martina Jakušová