Vizualizácia nemocnice v Spišskej Novej Vsi.

Heger chce preveriť výsledky výzvy obnovy nemocníc. Úspešní dostanú spolu vyše 164 miliónov eur

Stránka rezortu uverejnila výsledky pred odchodom ministra Vladimíra Lengvarského z postu začiatkom marca. Vo víťaznej skupine sú tri nemocnice z východného Slovenska.

Pod Eduardom Hegerom, ktorý je povereným premiérom, povereným ministrom financií a najnovšie aj povereným ministrom zdravotníctva, sa na ostatne menovanom mieste ešte poriadne nezohriala stolička, už povedal, že dá preveriť vyhodnotenie významnej výzvy na obnovu nemocníc.

Proti takémuto postupu je Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá odmieta politické zásahy a spochybňovanie výsledkov výzvy z plánu obnovy. Chce sa obrátiť na Európsku komisiu, aby dohliadla na transparentnosť.

Nemocnice, ktoré neprešli sitom výzvy žiadali spolu vyše 236 mil. eur a ktoré vyhoveli, sa uchádzali spolu o viac ako 164 mil. eur. Medzi úspešnými projektami sú nemocnice zo siete AGEL SK v Skalici, Leviciach a Zvolene, Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves, ktorú si prenajíma Svet zdravia či nemocnice v Čadci a Bojniciach, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti krajskej samosprávy.

O najviac financií – 42,435 mil. eur – sa uchádzala nemocnica siete AGEL SK v Leviciach, v tesnom závese bola so 42, 262 mil. eur za ňou štátna nemocnica v Poprade. Prvé reakcie zdravotníckych zariadení nedali na seba dlho čakať.

Nemocnica v Spišskej Novej Vsi: Košický samosprávny kraj bude vlastniť prístavbu

Radosť majú predbežne v Nemocnici s poliklinikou Spišská Nová Ves ktorú si od Košického samosprávneho kraja prenajíma Svet zdravia (Penta Hospitals International). Nemocnicu (25, 751 mil. eur) čaká rekonštrukcia existujúcich priestorov s kapacitou 20 lôžok a dostavba i vybavenie nového trojpodlažného pavilónu s kapacitou 80 lôžok.

Podľa podmienok výzvy by mala byť dostavba nemocnice na Spiši hotová do konca roka 2025, do prevádzky musí byť uvedená najneskôr 1.  júla 2026.  Kraj spolufinancuje projektovú dokumentáciu s tým, že župa bude vlastníkom prístavby i technického zhodnotenia. V prípade, že sa tak nestane, Svet zdravia sa zaviaže poskytnúť kraju protiplnenie. Do nehnuteľného majetku kraja má Svet zdravia záväzok preinvestovať každé tri roky 700-tisíc eur.

 Nemocnica v Poprade: Zvýšia počet lôžok

Podobne sa tešia sa aj v štátnej  všeobecnej nemocnici v Poprade (42,262 mil. eur), ktorá je akciovou spoločnosťou. Táto obchodná spoločnosť nie je naviazaná na štátny rozpočet a nemá možnosť použiť kapitálové výdavky. Jediný externý zdroj financovania doteraz boli financie z eurofondov, ktorých možnosti sú obmedzené a nemocnica ich niekoľkokrát úspešne využila.

Financie využije na rekonštrukciu majetkovej infraštruktúry a technického vybavenia aj zníženie energetickej náročnosti nemocnice. Rekonštrukcia sa dotkne 349 zrekonštruovaných lôžok na desiatich poschodiach. Po rekonštrukcii bude nemocnica mať 452 lôžkami.

Nemocnica v Nových Zámkoch: Nie je to naša vina

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky v tejto výzve neuspeli a tvrdia, že nie vlastnou vinou a chystajú sa tento týždeň prezentovať svoje výhrady pred médiami. Nemocnica na svojej stránke uverejnila oficiálne vyjadrenie. Mala mať pripravený projekt a disponovať súhlasnými stanoviskami Inštitútu zdravotníckych analýz (IZA) a Zdravotníckej implementačnej agentúry (ZIA) v čase, keď jej nebolo známe jej zaradenie v rámci kategorizácie nemocníc (do 30. decembra minulého roka).

„V dôsledku tejto situácie neboli hodnotené žiadosti IZA a ZIA, a tak nebolo možné splniť podmienky výzvy. V konečnom dôsledku, samotná žiadosť nebola hodnotená a na základe usmernenia ministerstva bude predmetný projekt predložený v rámci inej výzvy Plánu obnovy a odolnosti v marci 2023,“ avizuje nemocnice v tomto okresnom meste s tým, že sa zapája ďalej do plánu obnovy.

Ministerstvo zdravotníctva SR informovalo uplynulý týždeň, ktoré zdravotnícke zariadenia splnili a ktoré neplnili podmienky výzvy na financovanie veľkých investičných projektov.

Splnili:

 • Nemocnica s poliklinikou Sv. Jakuba, n. o., Bardejov (9,7 mil. €)
 • Nemocnica Poprad, a. s. (42,2 mil. €)
 • Fakultná nemocnica AGEL Skalica a.s. (22,7 mil. )
 • Nemocnica AGEL Levice s.r.o. (42,4 mil. )
 • Nemocnica AGEL Zvolen a.s. (25,7 mil. )
 • Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves (25,7 mil. )
 • Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca (7 mil. )
 • Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach (15 mil. )

Nesplnili:

 • Nemocničná, a.s. Pezinok (5,5 mil. )
 • Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky (16,6 mil. )
 • Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica (5,3 mil. )
 • Svet zdravia Nemocnica A. Leňa Humenné, a. s. (73 mil. )
 • Svet zdravia Nemocnica s poliklinikou Štefana Kukuru Michalovce, a. s. (44,8 mil. )
 • Svet zdravia Digital park II (67 mil. )
 • Rehabilitačná nemocnica Hlohovec s.r.o. (15 mil. )
 • Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. L. N. Jégého (8,6 mil. )

ZDROJ: MZ SR